Iedzīvotājiem jānorāda komunikāciju pieslēguma vietas

Pagājušajā nedēļā SIA «Tukuma ūdens» ar mūsu laikraksta starpniecību aicināja iedzīvotājus vērsties uzņēmumā Pasta ielā 29 un saskaņot projektējamā ūdensvada un kanalizācijas pievada izvietojumu. Sludinājumā bija teikts, ka šonedēļ aicināti Veļķu, Jauntukuma un Durbes mikrorajona (līdz dzelzceļam) iedzīvotāji, nākamajā nedēļā (11. līdz 15. augusts) Durbes (no dzelzceļa līdz Rīgas ielai) un Lauktehnikas mikrorajona iedzīvotāji, bet no 18 līdz 22. augustam – centra (arī Ozoliņi un Tīle) iedzīvotāji.

Pagājušajā nedēļā SIA «Tukuma ūdens» ar mūsu laikraksta starpniecību aicināja iedzīvotājus vērsties uzņēmumā Pasta ielā 29 un saskaņot projektējamā ūdensvada un kanalizācijas pievada izvietojumu. Sludinājumā bija teikts, ka šonedēļ aicināti Veļķu, Jauntukuma un Durbes mikrorajona (līdz dzelzceļam) iedzīvotāji, nākamajā nedēļā (11. līdz 15. augusts) Durbes (no dzelzceļa līdz Rīgas ielai) un Lauktehnikas mikrorajona iedzīvotāji, bet no 18 līdz 22. augustam – centra (arī Ozoliņi un Tīle) iedzīvotāji.

Vairāki iedzīvotāji, kas bija saņēmuši arī personīgus uzaicinājumus, pauda neizpratni, kāpēc viņiem uz uzņēmumu jāiet un kāpēc jāņem līdzi īpašuma dokumenti? Šāds jautājums tika uzdots arī «Ceturtdienas sarunās» 31. augustā.

Norisinās projektēšana

Tukuma domes attīstības departamenta vadītāja Anita Šēlunda skaidroja, ka iedzīvotāju viedoklis nepieciešams, lai zinātu, kurā vietā projektēt komunikāciju pieslēguma punktus.

– SIA «Tukuma ūdens» kopā ar SIA «VentEko» izstrādā ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu tehnisko projektu visai pilsētai. Ūdensapgādes un kanalizācijas sakārtošana Tukumā norisināsies Kohēzijas fonda līdzfinansēta projekta ietvaros, un kopējā finansējuma summa ir 16 miljoni latu. Patlaban noslēdzas tehniskā projekta izstrādes pirmais etaps (par iebūvējamajiem tīkliem), un šajā stadijā tiek iesaistīti arī iedzīvotāji.

Uzņēmuma norādītajās dienās iedzīvotāji tiek aicināti ierasties SIA «Tukuma ūdens» un tikties ar projektētājiem, lai tiktu skaidrībā, kurā īpašuma vietā varētu tikt izbūvēts komunikāciju pievads. Pilsēta projekta ietvaros izbūvēs maģistrālos tīklus līdz īpašuma sarkanajām līnijām jeb robežām. Ja cilvēks neatnāks uz sarunu, pievadu projektēs pēc projektētāju ieskatiem.

Kādēļ līdzi jāņem īpašuma dokumenti?

– Šo priekšlikumu izteica projekta izstrādātāji, lai gūtu pārliecību, ka cilvēks, ar kuru runā, patiešām ir īpašuma saimnieks un zina reālo situāciju. Lai nav tā, ka atnāk kaimiņš un sāk runāt par otra kaimiņa īpašumu.

Ja iedzīvotājam jau ir gan ūdensvads, gan kanalizācija. Vai arī tad jānāk?

– Ja ir pilsētas ūdensvads un kanalizācija, uz SIA «Tukuma ūdens» nav jāiet, jo papildus nekādus darbus nedarīs. Tanī pat laikā, ja kanalizācija ir, bet tā nav pašvaldības, jārēķinās, ka pieslēgums vienalga būs nepieciešams. Pats galvenais, lai cilvēks ir informēts par tiem darbiem, kas norisināsies, jo tie skars viņa īpašumu. Kopējie komunikāciju ierīkošanas apjomi plānoti ap 100 km garumā (puse ūdensvada un puse kanalizācijas tīkli), un tie norisināsies lielākoties mikrorajonos, tādējādi šie darbi iedzīvotājiem būs apgrūtinoši.

Daļa Durbes mikrorajona iedzīvotāju ūdeni iegūst no avotiem. Vai viņiem jānāk uz uzņēmumu?

– Avotiņu sistēmu ierīkoja iedzīvotāji par saviem līdzekļiem. Pirmkārt, kanalizācijai būs jāpieslēdzas vienalga, ja tas nav izdarīts; otrkārt, ūdensvadu šajās ielās vienalga vilks, jo tas ir ilgtermiņa projekts, un pieslēgumi pie visām mājām būs. Tā kā iedzīvotājiem jāpasaka, kur šo pieslēguma vietu paredzēt. Tāpat jārēķinās, ka avoti var izsīkt un tādējādi esošās ūdens ņemšanas vietas var nenodrošināt nepieciešamo ūdens daudzumu.

Sadārdzinājums – 150%

Tā kā cenas pieaugušas visās sfēras, vai nebūs tā, ka daļu projekta nemaz nevarēs realizē.

– Finanšu aprēķini tika izstrādāti 2003. gadā, taču šajā laikā cenas sadārdzinājušās par 150%. Jāņem vērā, ka tīklu ierīkošana ir tikai viens no projekta uzdevumiem; paredzēti rekonstrukcijas darbi attīrīšanas iekārtās, ūdensņemšanas vietās Jauntukumā un Lauktehnikā, grāmatvedības modernizēšana, speciālās tehnikas piegāde utt. Mūsu uzdevums ir tikt skaidrībā, cik daudz metru komunikāciju varēsim izbūvēt, tanī pat laikā tehniskais projekts tiks izstrādāts pilnā apjomā; ja par Eiropas līdzekļiem visu izdarīt nevarēs, tas paliks kā ilgtermiņa projekts.

Bet tā nebūs, ka Veļķos, Ozoliņos strādās, bet Durbē – ne?

– Noteikti ne. Veļķi gan ir pirmā prioritāte, jo šajā mikrorajonā nav nedz ūdensvada, nedz kanalizācijas. Tiesa, projektam šajā vietā ir vislielākais sadārdzinājums, jo kanalizācijas novadīšanai nevienādā reljefa dēļ būs vajadzīgas ap 10 pārsūknēšanas staciju. Citādi caurules būtu jārok 5 m dziļumā, kā vietām tas izdarīts centrā.

Kad reāli varētu sākties darbi?

– Tehniskais projekts patlaban ir skiču stadijā. Līgums ar «VentEko» par projekta izstrādi šī gada martā tika slēgts uz 18 mēnešiem. Nākamā gada rudenī varētu sākties iepirkums būvniecībai un būvuzraudzībai.

Komentāri

 1. Oho, OHO !!! Tas nu gan ir labi ! Visiem piespiedu kārtā ievilksim ‘komunikācijas’ un pēc tam ‘IEKASĒSIM’ !!! Kā tad, kā tad !
  Man ir privātmāja, dārzs. Kanalizācija man ir bedre kuru izsūc reizi gadā un sanāk tas zem 20 Ls. Par ūdeni mēnesī maksāju zem 5Ls (uz ko dzīvoklī dzīvojošie skatās un brīnās). Es laistu dārzu ar pilsētas ūdensvada ūdeni.
  Biju pirmīt parunāties, un sanāk ka ja es paņemtu kanalizāciju, tad automātiski viss ūdens ko izleju dārzā/strūklakā, vai vienalga kur, tiktu pieskaitīts kam – KANALIZĀCIJAI, kas ir VISDĀRGĀKĀ no tā visa pasākuma !!! Nu nē, ņefiga, man NEVAJAG !!! Ejiet bekās ar visām savām trubām, es ierīkošu aku ar sūkni un tas viss man izmaksās daudz lētāk nekā jūsu ‘garšīgais’ ūdens kuru 287362874 reizes jāfiltrē un vēl jāmaksā par tā tecināšanu kanalizācijā kur tas ietek tāds pats kā iztek pa krānu.

 2. jēe, kā man patīk šie dirsēji par to ka viņi, lūk, kanalizāciju izsūc reizi gadā un ar to pilnīgi pietiek. Par to, kā jūtas kaimiņi blakus šitādiem keksiem runāt ir lieki…

 3. rtx, tu būtu mans kaimiņš ? Piedod, nepazinu ! Es patiesi atvainojos par to ka sakarā ar bedres tīrīšanu tev reizi gadā uz pāris stundām darba laikā (kad tu neesi mājās) ir sabojāts gaiss. Šogad tieši tad tu biji atvaļinājumā, ja, tāpēc sajuti ? Vēlreiz, piedod !

 4. rtx,

  pats nedirsss bumbinjas,labi.man pat veel retaak ir vinju jaasuknee,un kaimijiem apkaart liidziigi,un nav te nekaada probleema.

 5. Klau, puikas, jums tak nav sausās atejas, būsim reāli. Drēbes arī iespējams jums kāds iebāž pašu mājās mazgā automātā, nevis uz veļas mazgāšanas punktu vai tuvējo upīti nesat. Vannas, dušas?

  Attiecīgi jūs vai nu konkrēti piediršat gruntsūdeņus vai arī tāpat esat ierīkojuši strautiņu ar visām iespējām tam tecēt gar kaimiņu logiem. Par konkrēto gadījumu realizāciju protams neko nezinu, bet kā jau teicu šito jūsu sugu es pazīstu tikpat labi kā to publiku, kurai, lūk, arī atkritumus vajag izvest reizi gadā jo tādi viņiem principā neesot. Tas nekas ka tomēr ir, tikai vai nu tiek atkal uz kaimiņa pusi zemē norakti, vai parkā izgāzti vai tēlots, ka mēģina dedzināt…

 6. rtx

  es sapratu laikam.tu dzivo dziivoklii,kur ir diezgan smuki rekini un knapi velc galus kopaa,un tev laikam skauzh ka citi dziivo privaatmaajaa un nav jaamaksaa par uudeni un kanalizaaciju.tukstoshiem gadu cilveeki ir curaajushi,kakaajushi velas mazgaajushi tepat uz zemes bez nekaadaam kanalizaacijaam.tepat 10 metrus blakus aka,kanalizaacijas bedrei(nav dziljurbums,bet rakta),un garshiigaaks uudens nekaa veikalaa pirkts:)))))

 7. orn23 un scorpion! Ko nu jūs te, puiši, triecaties!? Ko muļķīšus un dievgosniņas tēlojat?! Sen pirms jums ir izrēķināts, cik viena četru cilvēku ģimenīte, kam ar vēdera izeju viss ir kārtībā, dušiņu lieto, ēst mājās vāra, traukus mazgā un arī veļas mašīnu (ieteicams, A klases) lieto, kanalizācijā mēneša laikā iegāž. Mašīnītēs (sūdu mucās) mērot, tas ir aptuveni 5 muciņas mēnesī jeb, naudā rēķinot, – aptuveno Ls 30 uz rokas vai Ls 50 plus PVN «Tukuma ūdnim». Ja sakāt, ka tā nav, tad brīdi pa brīsniņam darbināt sūknīšus, kā to šad tad uzskatāmi var redzēt (un arī saost) brīvdienu vakaros un īpaši labi Jauntukumā un Durbē, pie Slocenes. Vai arī jūsu betonaciņām nemaz nav betondibentiņi un nodarbojaties ar iesūcināšanu…
  Saprotu, ja kāds padomju garā blēdīties pieradis peņčuks te mēģinātu kādam ko ieskaidrot, bet jūs, tā kā kādi normāli pelnoši 30-gadnieki liekaties… Kam šitā haļavščina galīgi tā kā nepiedien.
  Un kurš no jums tur kaut kādā eiforijā murgo par to, ka ar atdzelžotu ūdensvada ūdeni laista lauciņu un i nedomā, ka tas varētu tā pasālīti izmaksāt. Kā domājat, kam tad par to būtu jāmaksā?

 8. Piekrītu – "tūkstošiem gadu" cilvēki darīja to ko darīja. Tikai ar dažām niansēm – visu mazgāja BEZ ĶĪMIJAS!!, bet atejas bija sausās un kur ko nolika, tas tur arī PAŠAM smirdēja, nevis tika tecināts gar kaimiņu logiem.

  Par šo tēmu runājot, – iekš BBC vienu reportāžu gadījās dzirdēt – kaut kur Indijā ir kaut kādi apgabali, kur (atkal jau) "tūkstošiem gadu" ziemas sezonā vietējās upes tecēja, bet vasarās izžuva. Tagad, sakarā ar ekonomisko (jēe) attīstību un to, ka upē sagāž iekšā arī vietējo apdzīvoto vietu notekūdeņus, "upes" tek visu gadu. Un šī škidruma ķīmiskais sastāvs ir tāds, ka vietējam zemniekam viss ko viņš audzē un ar šo brīnumlīdzekli apūdeņo izaug 3x vairāk un skaistāk nekā viņa senčiem. Un nekādu kemiru vai ko tur nevajag. Tikai viena nianse – ēst to visu īsti nevar, jo tajos sūdos ir arī tādas ķīmijas, kam nu pārtikā nekādi nav lietojama. Tālāk domā pats.

 9. milda

  es neko te neteeloju. man nav jaarekina,cik tur kautkaadas mucinjas vai kas tur meenesii.ja man buutu sausaa tualete,tad bez nekaadas domashanas sleegtos klaat.un nav man nekaadas vajadziibas darbinaat kautkaadus suukniishus!es nedziivoju blakus slocenei:P par to variantu zinu:D

  rtx

  zinaatniskus raidijumus ir labi skatiities:)tikai taa ir indija,vai visticamaak – ķīna:)taas ir savaadaakas valstis.tur govis pa lielpilseetu arii staigaa.

 10. Tās, protams, ir citādākas valstis ar savādākiem (dīvainākiem) cilvēkiem, bet tas ka tu, kā pats atzīsti, pāris metrus no vietas, kur sagāz visu savu sadzīves ķīmiju, esi izracis aku ar "visgaršīgāko ūdeni"… Nu – tas tev ir kopīgs ar tiem indiešiem. Tie arī vairumā gadījumu ēda savus mega gurķus un par kopējo veselības statistiku attiecīgajos apgabalos ne dzirdējuši bija, ne par to uztraucās. Kaut gan statistika galīgi nebija laba.

 11. rtx

  manam uudenim nav nekaada vaina:)neliec peedinjaas,labi?
  aizbrauc kaadreiz uz laukiem kautkur,paskaties,redzeesi,no kuut tek virca,blakus,aka,dazhus metrus zdilja,uudens ideaals.labi,man pofig ko tu domaa savaa galvaa.attaa!

 12. Mildinj, tu kaut vienu aku esi pati ierakusi, vai vismaz lāpstu turējusi rokās ? Mani totāli nesatrauc to ko tu tur esi sarēķinājusi. Krievi reiz arī bija sarēķinājuši, cik drēbju kārtas un cik grami maizes pienākas cilvēkam, un izdeva īpašus talonus. Tagad atkal valdība ir izrēķinājusi iztikas minimumu (pamēģini izdzīvot, good luck). Tevis minētie aprēķini ir pēdējais kas mani satrauc, es dzīvoju pēc realitātes nevis pēc cīpariņiem.

 13. Es, jau ar, es ar, puisīt, pēc realitātes. I roku, i šeftējos, i mazgāju un maksāju. I regulāri redzu, kā tie smirdūdeņi pa labi un kreisi tiek tecināti. Zini, arī laukos esmu padzīvojusi. Tāpēc labi zinu un arī saku – reizi gadā tu vari tikai sauso ateju izvest, tad tev varbūt arī bedre pār malām netecēs…
  Bet vienai tevis teiktajai lietai gan piekrītu – nedrīsktētu kanalizācijas maksā ierēķināt ūdēnus, kas kanalizācijas sistēmā nemaz nenonāk, tas, runājot par to pašu dārza laistīšanu vai, es nezinu, bērnu baseiniņa, kas ilikts laukā, ūdeni…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *