Gada inflācija oktobrī – 13,2%

Šā gada oktobrī, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, patēriņa cenas pieaugušas par 13,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Precēm cenas pieauga par 12,2%, bet pakalpojumiem – par 16%.

Šā gada oktobrī, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, patēriņa cenas pieaugušas par 13,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Precēm cenas pieauga par 12,2%, bet pakalpojumiem – par 16%.

Oktobrī, salīdzinot ar septembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 2,2%. Precēm cenas pieauga par 2,5%, bet pakalpojumiem – par 1,4%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām oktobrī bija cenu kāpumam komunālajiem pakalpojumiem, pienam un piena produktiem, maizei, dārzeņiem, kā arī gaļai un gaļas izstrādājumiem.

Oktobrī palielinājās maksa par siltumenerģiju – par 11,5%, atkritumu savākšanu – par 12,7%, ūdens piegādi – par 10,1%, kanalizācijas pakalpojumiem – par 8,8% un mājokļa uzturēšanu – par 1%.

Cenu kāpumu pārtikas produktiem galvenokārt noteica ražošanas izmaksu pieaugums. Visvairāk cenas pieauga pienam un piena produktiem – par 8%, maizei un graudaugu izstrādājumiem – par 3,4%, dārzeņiem – par 7,2%, gaļai un gaļas izstrādājumiem – par 1,7%, sieram – par 12,6%, olām – par 6,2%, augu eļļai un taukiem – par 6,2%.

Cenas palielinājās degvielai – par 1,3%, cietajam kurināmajam – par 4,3% un sašķidrinātajai gāzei balonos – par 10,1%. Dārgākas kļuva mēbeles un mājokļa iekārtas – par 1,4%, apģērbi un apavi – par 1,8%, medikamenti un citas medicīnas preces – par 1,8%, kā arī ziedi un grāmatas.

Sadārdzinājās mājas aprūpes pakalpojumi – par 3,4%, ēdināšanas pakalpojumi – par 1,8%, ambulatorie pakalpojumi – par 1%, atsevišķi privātā transporta pakalpojumi – par 0,5%, atpūtas un kultūras pakalpojumi – par 3,1%, personīgās aprūpes iestāžu pakalpojumi – par 1,2%, apdrošināšana – par 5,5%.

Oktobrī lētākas kļuva aviobiļetes, telefona aparāti un datu apstrādes iekārtas. Atlaižu ietekmē cenas kritās sadzīves ierīcēm, mājas darbarīkiem, velosipēdiem, TV, audio, video un foto tehnikai. Noslēdzoties vasaras sezonai, lētāki kļuva viesnīcu pakalpojumi.

Oktobrī patēriņa cenu 12 mēnešu pieauguma temps turpināja palielināties. Par 0,6 procentpunktiem pieauga pārtikas produktu ietekme uz vidējo cenu līmeni, ko galvenokārt noteica straujāks cenu kāpums piena produktiem, sieram, olām, maizei un graudaugu izstrādājumiem, svaigai gaļai, eļļai un taukiem.

Straujāk nekā pērn sadārdzinājās siltumenerģija un citi energoresursi, ūdens piegāde un ar mājokli saistītie pakalpojumi, atpūtas, kultūras, ēdināšanas, apdrošināšanas un medicīniskie pakalpojumi, kā arī medikamenti un mēbeles. Pieauguma tempu veicināja arī degviela, jo šogad oktobrī tā kļuva dārgāka pretstatā cenu kritumam pērn.

Jau ziņots, ka šā gada septembrī, salīdzinot ar pagājušā gada septembri, patēriņa cenas pieaugušas par 11,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.