Francijā sākas jauns streiku vilnis

Francijā visdažādākajās nozarēs šomēnes paredzamas plašas protesta akcijas un streiki, strādājošajiem kārtējo reizi paužot neapmierinātību ar Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī plānotajām reformām.

Francijā visdažādākajās nozarēs šomēnes paredzamas plašas protesta akcijas un streiki, strādājošajiem kārtējo reizi paužot neapmierinātību ar Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī plānotajām reformām.

Šovakar, protestējot pret valdības nodomu ieviest izmaiņas pensiju sistēmā, kārtējo streiku sāk septiņas no astoņām Francijas dzelzceļa nozares arodbiedrībām.

Streikā neplāno piedalīties dzelzceļu arodbiedrība FGAAC, kas panāca vienošanos ar valdību, pieņemot tās piedāvātos nosacījumus.

Kā ziņots, Francijas valdība vēlas, lai privilēģijas baudošie sabiedriskā sektora darbinieki tā sauktajā īpašajā pensiju sistēmā izdarītu tādas pašas iemaksas kā civildienesta ierēdņi un privātajā sektorā strādājošie, paaugstinot iemaksu periodu no 37,5 līdz 40 gadiem.

Saskaņā ar panākto vienošanos FGAAC locekļi pensionēsies piecus gadus ātrāk salīdzinājumā ar citu arodbiedrību pārstāvētajiem dzelzceļa nozares darbiniekiem.

Īpašas pensionēšanās priekšrocības ir Francijas valstij piederošā dzelzceļu operatora SNCF, Parīzes metro operatora RATP, energoapgādes uzņēmumu "Electricite de France" (EdF) un "Gaz de France" (GdF) darbiniekiem, zvejniekiem, ogļračiem, kā arī parlamentāriešiem.

Pašlaik saskaņā ar šo sistēmu iemaksas veic aptuveni 500 000 nodarbināto, salīdzinot ar kopējo pensiju saņēmēju skaitu – 1,1 miljonu cilvēku.

Otrdienas vakarā streiku plāno sākt arī piecas Parīzes metro operatora RATP arodbiedrības. Divas arodbiedrības – CFDT un CFTC – gatavojas atteikties no darba pienākumu pildīšanas uz 24 stundām.

Transporta sektorā strādājošo streika dēļ varētu atkal izcelties haoss satiksmē.

Trešdien, 14.novembrī, streiku gatavojas pieteikt piecas Francijas valsts kontrolētā dabasgāzes uzņēmuma GdF un Francijas elektroenerģijas kompānijas EdF arodbiedrības, jo reformas attiecināmas arī uz viņiem.

Tostarp divas arodbiedrības, CGT un FO, protesta akcijas laikā vēlas samazināt elektroenerģijas piegādes.

Streiki ietekmēs arī Francijas kultūras dzīvi.

Parīzes opera streika dēļ ir atcēlusi vairākas izrādes.

Savukārt 20.novembrī streiku plāno sākt Francijas ierēdņi, tostarp arī skolotāji, kurus neapmierina valdības nodoms samazināt valsts sektorā strādājošo skaitu par 23 000 cilvēku.

Arī studentiem ir savs viedoklis saistībā ar reformām Francijas likumdošanā. Tādējādi, paužot neapmierinātību pret izmaiņām augstākās izglītības sistēmā, viņi gatavojas otrdien bloķēt dzelzceļa stacijas, kā arī pievienoties dzelzceļnieku un ierēdņu streikiem attiecīgi 14.novembrī un 20.novembrī.

Savukārt Francijas tiesnešus neapmierina valdības nodoms slēgt dažas nelielās tiesas. Savu protestu tiesneši paudīs, pārtraucot darba pienākumu pildīšanu šā gada 29.novembrī.

Arī policisti apsver streika rīkošanu, lai novērstu izmaiņas virsstundu darba sistēmā.

Novembra sākumā streikus Rietumfrancijā organizēja pat zvejnieki, lai protestētu pret valdības nodomu palielināt energoresursu cenas. Tomēr pagājušajā nedēļā, piekrītot valdības nosacījumiem, zvejnieki atgriezās pie darba.

Francijas valdība reakcijā uz plānotiem streikiem mēģina informēt strādājošos, ka reformas nepieciešamas valsts labā, un neplāno atteikties no saviem nodomiem.

"Mūsu plānos ir prasība ieviest taisnīgu un godīgu sistēmu. Nav citas iespējas saglabāt pensijas, kā tikai ieviest reformas. Kad kāds pilda savus pienākumus, viņam nav bail," intervijā laikrakstam "Le Journal du Dimanche" pavēstīja Francijas premjerministrs Fransuā Fijons.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *