‘Financial Times’: patērētājus var skart jauns pārtikas cenu kāpuma vilnis

Labības cenas pasaules tirgū piedzīvojušas jaunu kāpumu un pasaules valstis nākamgad gandrīz neizbēgami skars otrais pārtikas cenu kāpuma vilnis, pirmdien raksta "Financial Times".

Labības cenas pasaules tirgū piedzīvojušas jaunu kāpumu un pasaules valstis nākamgad gandrīz neizbēgami skars otrais pārtikas cenu kāpuma vilnis, pirmdien raksta "Financial Times".

Kviešu un rīsa cena Čikāgas biržā 2008.gada marta piegādēm sasniegusi visu laiku augstāko rādītāju, sojas pupiņu cena ir augstākajā līmenī pēdējos 34 gados, bet kukurūzas cena – augstākajā līmenī pēdējos 11 gados.

Šis cenu kāpums tuvākajos mēnešos skars patērētājus, palielinot inflācijas spiedienu un ierobežojot centrālo banku iespējas mīkstināt ekonomiskās izaugsmes lejupslīdi.

Pirmais labības cenu kāpums vasarā skāra vairumtirgu un šobrīd jau apspoguļojas pieaugušajos inflācijas rādītājos. Eirozonā pārtikas cena novembrī, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi, palielinājās par 4,3% un bija viens no galvenajiem faktoriem, kas izraisīja kopējo inflācijas kāpumu no 2,6% oktobrī līdz 3,1% novembrī.

Kviešu cena tirdzniecībā biržā marta piegādēm pirmdien palielinājās par 30 centiem – līdz 10,095 dolāriem (4,85 latiem) par bušeli, vairāk nekā par 7,5% pārsniedzot decembra līgumu cenu, kuru termiņš beidzās pagājušo piektdien.

Arī kukurūzas cenas ir par 5% augstākas nekā iepriekšējā termiņa līgumiem. Kukurūzas cena marta piegādēm palielinājās līdz 4,4325 dolāriem (2,12 latiem) par bušeli, kas ir augstākais rādītājs pēdējos 11 gados.

Sojas pupiņu cena janvāra piegādēm piektdien sasniedza jaunu augstāko līmeni pēdējos 34 gados – 11,9225 dolārus (5,72 latus) par bušeli, bet rīsa cena paaugstinājās līdz 13,310 dolāriem (6,39 latiem) par amerikāņu centneru.

ASV konsultantfirmas "Advanced Economic Solution" analītiķis Bils Laps norāda, ka pārtikas cenas šogad jau ir piedzīvojušas straujāko kāpumu kopš pagājušā gadsimta 80.gadu sākuma, bet pilnā mērā cenu kāpums būs izjūtams 2008.gadā.

Pārtikas cenas aug, palielinoties pieprasījumam, kā arī sliktās ražas un zemā krājumu līmeņa dēļ. Pārtikas cenu kāpumu ietekmējusi arī biodegvielas industrijas attīstība.

Pēc ASV Lauksaimniecības ministrijas prognozēm, pasaules kopējie labības krājumi šogad būs zemākajā līmenī pēdējos 33 gados, atbilstot tikai 7,5 nedēļu patēriņam, bet pasaules kviešu krājumi kritīsies līdz zemākajam līmenim pēdējos 47 gados – līdz 9,3 nedēļu patēriņam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.