Eiropas tiesa liek Krievijai izmaksāt Čečenijas iedzīvotājam 172 000 eiro

Eiropas Cilvēktiesību tiesa likusi Krievijai izmaksāt Čečenijas iedzīvotājam Hanbatajam Hamidovam 172 000 eiro (120 880 latu) kompensāciju, raksta "Grani.ru".

Eiropas Cilvēktiesību tiesa likusi Krievijai izmaksāt Čečenijas iedzīvotājam Hanbatajam Hamidovam 172 000 eiro (120 880 latu) kompensāciju, raksta "Grani.ru".

Kā piektdien vēsta laikraksts "Kommersant", prasītājs pierādījis, ka Krievijas Iekšlietu ministrijas karaspēka vienība faktiski iznīcinājusi viņa māju un biznesu.

Reklāma

Hanbatajs Hamidovs ar brāli Džabrailu Nadterečnijas rajonā Čečenijā nodarbojās ar maizes cepšanu. Bratskojes ciemā brāļiem Hamidoviem piederēja zemes gabals, uz kura bija divas mājas, maizes ceptuve, dzirnavas un noliktavas.

Kad 1999.gadā Nadterečnijas rajona iedzīvotāji uzzināja, ka viņu rajonā tiks ievests karaspēks, daudzi izbijās un aizgāja mežos. Kad karavīri jau bija ienākuši, vietējie iedzīvotāji atgriezās, taču brāļiem Hamidoviem neizdevās iekļūt savā īpašumā, jo aiz betona žoga bija izvietota iekšlietu karaspēka īpašo uzdevumu vienības OMON vienība. Tāpēc abi brāļi ar sievām un maziem bērniem bija spiesti doties uz bēgļu nometni.

Kā laikrakstam "Kommersant" pavēstīja Hamidovu pārstāve Eiropas tiesā Margarita Petrosjana, nometne bija dzelzceļa sastāvs ar 101 plackaršu vagonu stepē. Šādos apstākļos Hamidovu ģimenes nodzīvoja vairākus gadus. Šajā laikā no plaušu karsoņa nomira Hamidova brāļadēls, kuram bija tikai pusotrs gads.

Tiesa atzina par nepamatotiem Krievijas valdības argumentus, ka OMON kaujinieki tikuši ievesti Čečenijā tāpēc, ka republikā esot izveidojusies "situācija, kas apdraudēja nācijas veselību un labklājību", bet prasītāja māja tika ieņemta, "lai aizsargātu viņa mantu no laupītājiem".

Krievijas pārstāve Eiropas tiesā Veronika Miļinčuka pagaidām nav izlēmusi, vai nodot lietu "Hamidovs pret Krieviju" izskatīšanai Eiropas tiesas Lielajā palātā, kas ir kasācijas instance. Ja lēmums paliks spēkā, šī kompensācija būs lielākā, kāda jebkad izmaksāta ar Čečeniju saistītās prasībās.

Kā uzskata cilvēktiesību aizstāvji, lēmums Hamidava lietā paver ceļu čečeniem, lai viņi varētu iesniegt tiesā materiālas pretenzijas pret terorisma apkarošanas operāciju dalībniekiem. Līdz šim par mantas un mājokļa zaudēšanu Čečenijā izmaksā tikai 350 000 rubļu (6800 latu).

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.