Attēlam ir ilustratīva nozīme

Dārgāki kļūs tabakas izstrādājumi un cukurotie dzērieni

Saskaņā ar grozījumiem likumā “Par akcīzes nodokli” 2022. gadā 1. janvārī stājas spēkā vairākas izmaiņas akcīzes jomā. Vairākām akcīzes preču grupām mainās akcīzes nodokļa likmes – tabakas izstrādājumiem (t.sk. cigaretēm), elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamiem šķidrumiem, to sagatavošanas sastāvdaļām (e-šķidrumi) un tabakas aizstājējproduktiem. No nākamā gada 1. janvāra mainās arī akcīzes nodokļa likmes piemērošanas kārtība bezalkoholiskajiem dzērieniem un etilspirtam, kuru satur uztura bagātinātāji.

Akcīzes nodokļa likmes tabakas izstrādājumiem, t.sk. cigaretēm

Likmes paaugstināšanās tabakas izstrādājumu cenas varētu ietekmēt šādi:

 

No 2022.gada 1.janvāra:

 • Cigaretes (20 gab. paciņā, cena 3,60 EUR) +0,13 EUR (ieskaitot PVN);
 • Cigāri un cigarillas (10 gab. paciņā) +0,13 EUR (ieskaitot PVN);
 • Smēķējamā tabaka (40 grami paciņā) +0,27 EUR (ieskaitot PVN);
 • Karsējamā tabaka (6,2 grami paciņā) + 0,35 EUR (ieskaitot PVN).

 

Tabakas izstrādājumu, t.sk. cigarešu inventarizācija

2022.gada 1.janvārī jāveic visiem tabakas izstrādājumu apritē iesaistītajiem komersantiem (izņemot mazumtirgotājus), līdz 17.01.2022. jāiesniedz VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) akcīzes nodokļa starpības aprēķins un līdz 14.02.2022. jāsamaksā akcīzes nodokļa starpības summa par krājumā esošajiem tabakas izstrādājumiem.

 

2022.gada 1.februārī jāveic visiem tabakas izstrādājumu mazumtirgotājiem, līdz 15.02.2022. jāiesniedz VID EDS akcīzes nodokļa starpības aprēķins (jāiesniedz arī gadījumā, ja krājumā nav tabakas izstrādājumu), kā arī jāsamaksā akcīzes nodokļa starpības summa par krājumā esošajiem tabakas izstrādājumiem.

 

Akcīzes nodokļa likmes elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamiem šķidrumiem, to sagatavošanas sastāvdaļām (e-šķidrumi) un tabakas aizstājējproduktiem

Likmes paaugstināšanās e-šķidrumu un tabakas aizstājējproduktu cenas varētu ietekmēt šādi:

 

No 2022.gada 1.janvāra:

Elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamais šķidrums:

 • E-šķidrums (1,3 ml) +0,06 EUR (ieskaitot PVN);
 • E-šķidrums (2,0 ml) +0,10 EUR (ieskaitot PVN);
 • E-šķidrums (10,0 ml) +0,48 EUR (ieskaitot PVN).

 

Tabakas aizstājējprodukti:

 • Nikotīna spilventiņi (16,8 grami iepakojumā) +0,41 EUR (ieskaitot PVN);
 • Nikotīna spilventiņi (18,0 grami iepakojumā) +0,44 EUR (ieskaitot PVN).

E-šķidrumu un tabakas aizstājējproduktu inventarizācija

 

2022.gada 1.janvārī jāveic visiem e-šķidrumu un tabakas aizstājējproduktu apritē iesaistītajiem komersantiem (izņemot personas, kas saņēmušas speciālo atļauju (licenci) apstiprināta noliktavas turētāja darbībai), līdz 17.01.2022. jāiesniedz VID EDS akcīzes nodokļa starpības aprēķins un līdz 14.02.2022. jāsamaksā akcīzes nodokļa starpības summa par krājumā esošajiem e-šķidrumiem un tabakas aizstājējproduktiem.

 

Akcīzes nodokļa likmes piemērošanas kārtība bezalkoholiskajiem dzērieniem

 

Turpmāk bezalkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodoklis tiks piemērots atkarībā no cukura satura dzērienā. Izmaiņas neskar bezalkoholisko dzērienu definīciju, tāpēc ar akcīzes nodokli apliekamie objekti nemainās, bet mainās tikai akcīzes nodokļa piemērošanas kārtība – atbilstoši cukura saturam dzērienā (kopējais cukura saturs dzērienā, t.sk. dabīgi veidojies un ražošanas procesā pievienotais).

 

No 01.01.2022. akcīzes nodoklis bezalkoholiskajiem dzērieniem (par 100 litriem) jāaprēķina pēc šādām likmēm:

 • ar cukura saturu līdz 8 gramiem (neieskaitot) uz 100 mililitriem – 7,4 EUR
 • ar cukura saturu no 8 gramiem (ieskaitot) uz 100 mililitriem – 14,0 EUR.

 

Personām, kas veic darbības ar bezalkoholiskajiem dzērieniem un kurām uz 2022. gada 1. janvāri krājumos ir bezalkoholiskie dzērieni, par kuriem akcīzes nodoklis samaksāts iepriekšējos periodos, nav jāveic atsevišķa inventarizācija un nav Valsts ieņēmumu dienestam jāiesniedz akcīzes nodokļa starpības aprēķins par krājumos esošajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem.

 

Akcīzes nodokļa atbrīvojuma piemērošanas kārtība etilspirtam, kuru satur uztura bagātinātāji

No 2022.gada 1.janvāra akcīzes nodokļa atbrīvojumu piemēro uztura bagātinātājiem, kuri satur etilspirtu un kurus reģistrē, izplata, realizē, noformē un piegādā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par obligātajām nekaitīguma un marķējuma prasībām uztura bagātinātājiem un uztura bagātinātāju reģistrācijas kārtību, ja uztura bagātinātāja iepakojuma vienība nepārsniedz 150 mililitrus.

 

No 2022.gada 1.janvāra akcīzes nodokli piemēro visiem uztura bagātinātājiem, kas satur etilspirtu, neatkarīgi no etilspirta daudzuma produktā, ja iepakojuma vienība pārsniedz 150 mililitrus, piemērojot akcīzes nodokļa likmi 1 724 EUR par 100 litriem absolūtā spirta.

 

Uztura bagātinātāju inventarizācija

 

 1. gada 1. janvārī jāveic visām personām (t.sk. ražotāji, izplatītāji, tirgotāji), kas veic darbības ar uztura bagātinātājiem, kuri satur etilspirtu un ir iepakojumā virs 150 mililitriem un kurus reģistrē, izplata, realizē, noformē un piegādā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par obligātajām nekaitīguma un marķējuma prasībām uztura bagātinātājiem un uztura bagātinātāju reģistrācijas kārtību, līdz 17.01.2022. jāiesniedz VID EDS akcīzes nodokļa aprēķins un līdz 23.02.2022. jāsamaksā akcīzes nodoklis par krājumā esošajiem uztura bagātinātājiem, kas satur etilspirtu un kuru iepakojuma vienība pārsniedz 150 mililitrus.

Komentāri

 1. Dēls: Tēti, cigaretes paliks dārākas, vai tas nozīmēs, ka tu mazāk smēķēsi?
  Tēvs: Nē dēls, ta nozīmē, ka tu mazāk ēdīsi!

 2. Sen pagājis tas laiks, kad vilkt dūmu skaitījās prestiža lieta.
  Tagad ir tieši pretēji, nesmēķētājs tas skan labi un atbildīgi.
  Savukārt, tos kuri lielās, ka patērē agrofīrera smirdīgo mahorku, par īpaši gudriem nevar uzskatīt.
  Atvainojiet jūs agrofīrera mahorkas patērētāji, bet jūs jau var sajust pa lielu gabalu, jo no tās pretīgās mahorkas smirdat kā atejbedres.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *