Aukure materializēs domas

Vakar Jaunmoku pilī īpašs notikums – tika atklāts Zīmes centrs, kuru sanākušajiem stādīja priekša šī noslēpuma apvītā objekta, tehnikas un vienlaikus – notikuma radītāji – Modris Tenisons un Armands Strazds.

Vakar Jaunmoku pilī īpašs notikums – tika atklāts Zīmes centrs, kuru sanākušajiem stādīja priekša šī noslēpuma apvītā objekta, tehnikas un vienlaikus – notikuma radītāji – Modris Tenisons un Armands Strazds.

Vienotību stiprinot
– Mērķis: stiprināt un veidot mūsu vienotību. Viss vienā un viens visā, – tā jaunā centra nozīmi skaidroja Jaunmoku pils direktore Gunta Laursone. – Tā būs iespēja veidot jaunu tradīciju – savu dzīvi, domas un vēlējumus pārvērts zīmē, kas savienosies ar citu indivīdu zīmēm, veidojot un, vienlaikus, apzinoties savstarpējo vienotību.
Šim cēlajam un nākotnē vērstajam mērķim pils otrajā stāvā izvietota Aukure. Un jāteic uzreiz – tās nosaukums ir tikpat neskaidra lieta, kā paša objekta darbības principi. Noteiktā secībā pārvietojot stikla pērlītes uz Aukures virsmas, iespējams radīt noteiktu zīmi, kādu fragmentu, ko vēlāk iespējams ieaust arī jostā. (Ieausta jostā, G. Laursoni jau viņas zīme rotā.) Objekta iespējas un pielietojumu gan vēl tikai pētīšot – tā apgalvo komponists un kaislīgs zīmju teorijas piekritējs A. Strazds.

Katram savu liktens zīmi
Zīmju centra ideja ir nākamā pakāpe tam darbam, kuru kopš 70. gadiem veicis režisors Modris Tenisons. Viņš, pētot latviešu tautisko jostu ornamentus, atklājis, kā pats to nodefinējis – Sieta Noņemšanas Tehniku jeb iemācījies, kaut nedaudz, nolasīt tajā iekodēto informāciju. Atklājis arī to, ka no jebkuras informācijas iespējams izveidot zīmi, ko veiksmīgi izmanto arī komponists Armands Strazds, rados vizuāli skatāmu mūziku. Savus atklājumus viņi veiksmīgi prezentēja 2000. gadā Vācijā, Hanoverē, kur notika «Ekspo» izstāde. Tajā, datorā ievadot savus personas datus, ikviens interesents varēja saņemt savu, latviešu tautas rakstā izteiktu zīmi.
Tomēr par to, kas ir vai nav, vai varētu būt Aukure un izmēģināt to visu pats – radīt savu zīmi, turpmāk varēs katrs Jaunmoku pils apmeklētājs. Pils darbinieces jau esot izgājušas attiecīgus kursus, lai varētu sniegt, kaut nelielu, bet tomēr – anotāciju par «Zīmes centrā» notiekošajiem procesiem. Reizi mēnesī M. Tenisons izglītošot arī visus pārējos, kam vēlēšanās atklāt senlatviešu zīmju apslēptās nozīmes. Bet, kā izteicās A. Strazds, arī viņi paši vēl tikai pētīs neskaitāmo zīmju kombināciju iespējas un pielietojumu… Tātad – spēlēs stikla pērlīšu spēli…

P.S. Savu zīmi iespējams radīt arī, ieskatoties www.zime.de

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *