FOTO: Agita Puķīte

Arī Tukuma mediķi piedalās protesta akcijā Rīgā

Ceturtdien, 7. novembrī,  veselības aprūpes darbinieku pie Saeimas pulcējas protesta akcijas «Viena diena bez ārstniecības personas», lai pievērstu sabiedrības uzmanību nepietiekamajam valsts finansējumam veselības aprūpei, pareizāk tam, ka valsts nepilda Veselības aprūpes finansēšanas likumā noteikto – likums paredz, ka no 2020. gada finansējums veselības aprūpei būs vismaz 4% no iekšzemes kopprodukta un ka no 2019. gada tas nedrīkst būt mazāks par iepriekšējā gadā noteikto (3,9%), bet valdība plāno šo finansējumu turpmākajos gados samazināt līdz 3,3% no IKP.

Stāsts jau nav par algām, bet par likuma pildīšanu. Tā «NTZ» pirmdien, 4. novembrī, skaidroja SIA «Tukuma slimnīca» mediķu arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Birzniece, piebilstot, ka gatavību protesta akcijā piedalītie izteikuši ap 25 cilvēki. “Ir noteikta kārtība, kā cilvēki var akcijā piedalīties; tie mediķi, kam šī ir brīvdiena, var paši izvēlēties, kā rīkoties, – atbalstīt akciju vai nē, bet tiem, kas atbalstīs akciju savā darba dienā, tā tiks rēķināta kā bezalgas atvaļinājuma diena. Uz vietas nodaļās tiks nodrošināta neatliekamā palīdzība, strādās dežurējošie speciālisti, līdz ar to palīdzība pacientiem tiks sniegta.” Vaicāta, ar kādu mērķi mediķi piedalās akcijā, I. Birzniece atzina, ka galvenā prasība nav algu paaugstinājums, kā varbūt daudziem liekas: “Daudziem, ar kuriem esmu runājusi, šķiet, ka mēs cīnāmies par lielākām algām – protams, lielāks finansējums medicīnas aprūpei nozīmē arī lielākas algas, bet šoreiz tas nav galvenais mērķis, – daudz svarīgāk ir aicināt valsti uzņemties politisko līdzatbildību par saviem lēmumiem. Ja es, jūs, jebkurš cits nepilda valstī noteiktos likumus, mēs saņemam aizrādījumu vai sodu, taču šajā gadījumā valsts apkāpjas no sava lēmuma un nepilda saistības, kas likumā ir noteiktas. Un sekas tam nav tikai mediķu alga, kam netiks piešķirts solītais pieaugums, šāda lēmuma sekas izjutīs katrs pacients, kas kādā ārstniecības jomā nesaņems tādu palīdzību, kādu varētu saņemt ar lielāku finansējumu.”

Ja nozares centieni nedos vēlamo rezultātu, no 8. līdz 14. novembrim visā Latvijā rīkos akciju “Nolaid karogu, iededz sveci!”. Tāpat mediķi pieļauj parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanu. Sākoties protesta akcijai mediķi norādīja, ka cīnās nevis par savām algām, bet par veselības aprūpi Latvijai.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.