Apšauba MK lēmuma par fotoradaru iepirkšanu likumību

Ministru Kabinets 25.septembrī ir pieņēmis lēmumu atļaut iegādāties līdz 57 fotoradariem no Vācijas uzņēmuma „Vitronic GmbH”, nepiemērojot Publisko iepirkumu likumu. Tā kā šajā gadījumā nav saskatāms būtisku valsts drošības interešu apdraudējums Latvijas un ES tiesību izpratnē, plānotais fotoradaru iepirkums bez konkursa Delnas vērtējumā ir neatbilstošs ES likumdošanai informē nevalstiskā organizācija” Delna”.

To, kādos gadījumos drīkst nepiemērot Publisko iepirkumu likumā paredzēto konkursa procedūru, ir skaidrojis gan Iepirkumu uzraudzības birojs, gan Eiropas Savienības Tiesa. Arī tiesu praksē ir skaidri nostiprināts, ka minēto likuma normu drīkst piemērot tikai tiešām neparedzamu jeb tā saukto force majeure apstākļu gadījumā un tad, kad jāaizsargā valsts noslēpums. Vienmēr rūpīgi jāvērtē, vai mērķi nav iespējams sasniegt ar citām publiskā iepirkuma procedūrām. Pie tam, saimnieciski mērķi nevar būt pamatojums Publiskā iepirkuma likuma procedūru un attiecīgo ES likumu nepiemērošanai.

“Ņemot vērā fotoradaru iepirkuma vēsturi, valdības vēlme izvairīties no godīgas konkurences un labākās cenas iegūšanas ir nepieņemama,” saka Delnas direktors Kristaps Petermanis.

Delna ir nosūtījusi iesniegumus Ministru kabinetam un Iekšlietu ministrijai, pieprasot nekavējoties publiskot Ministru kabineta lēmumu un tā pamatojumu. Steidzamība pamatojama ar to, ka, iespējams, jau 25.oktobrī beidzas procesuālais termiņš, ja būtu nepieciešams MK lēmumu apstrīdēt tiesā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *