Apkures parādi šogad ievērojami pieauguši

Latvijas Pašvaldību savienība jau trešo gadu pēc kārtas apkopojusi informāciju par siltumapgādes parādiem. To apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir ievērojami pieaudzis, un uz 2013. gada 1. janvāri veido 39,67 miljonus latu

Latvijas Pašvaldību savienība jau trešo gadu pēc kārtas apkopojusi informāciju par siltumapgādes parādiem. To apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir ievērojami pieaudzis, un uz 2013. gada 1. janvāri veido 39,67 miljonus latu. Pērnā gada janvārī siltumapgādes parādu apjoms bija 31,75 miljoni latu. Uz šāgada 1. janvāri parādi Latvijas lielajās pilsētās veido 23,49 miljonus latu, savukārt novadu parādi ir 16,42 miljoni latu. Jāpiebilst, ka LPS aptaujāja 159 respondentus – novadus, pilsētas un pagastus.

LPS padomnieki Paulis Barons un Aino Salmiņš apgalvo, ka parādu pieaugumu izraisījis siltuma cenu palielinājums. Aptaujas rezultāti arī neatpoguļo iedzīvotāju (iedzīvotāji – apsaimniekotājs) visu parādu apjomu par siltumu, kas vērtējams par 50% lielāks, kā arī aptauja neatklāj visas sociālās problēmas. Kārtējo rēķinu apmaksa ir uzlabojusies, taču vecie parādi saglabājas. Problēma ir arī tajā apstāklī, ka trūkst vienveidīgas metodes parādu procentu aprēķinā, parādu nomaksā, piedziņā un norakstīšanā. LPS uzskata, ka garantētā minimālā ienākuma (GMI) finansējums jāsedz no valsts budžeta, kā arī jāparedz valsts līdzfinansējums dzīvokļa pabalstiem.

LPS padomnieks Paulis Barons skaidro, ka samaksa par siltumu galvenokārt neatgriezeniski nonāk Krievijas gāzes kompānijā «Gazprom». Latvijā no Krievijas tiek importēta gāze ap 1,9 miljardiem kubikmetru gadā (no tā ap 60% cetralizētai siltumapgādei), par to maksājot ap 414 miljoniem latu. Tādu pašu daudzumu enerģijas no Latvijas izved, eksportējot šķeldu un neapstrādātus kokmateriālus, par ko ienākumi ir trīs reizes mazāki. Valsts pelna uz siltumapgādes pakalpojumu pieauguma rēķina – šobrīd PVN siltumapgādei ir 12%, taču vēlamais slieksnis būtu 5% (starpība veido 18 miljonus latu gadā), kā arī tam vēl var pieskaitīt dabasgāzes akcīzes nodokli – ap 11 – 12 miljoniem latu gadā. LPS vērš uzmanību, ka GMI un dzīvokļu pabalstiem pērn izmaksāti gandrīz 35 milj. latu.

Komentāri

  1. Vēlos saprast,kāpec man ir jāmaksā par :čūskas:trubu,kura nav vannas istabā no 2001.gada.Visu trubu remonta laika noņema,jo atteicos, un man ir boilers.Summa ir 4.81,,,par ko man jāmaksā,,,par tukšu vietu?Man ir minimālā alga jau daudzus gadus,cenšos visu godīgi maksāt,jo esmu viena,,,tikai nespēju apkuri pilnībā nomaksāt,,un vēl klāt par tuksšumu 4.81! Cik tālu tas turpināsies?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *