Aicina reformu iesaldēt

Pēdējā oktobra dienā Jaunpils pilī notika ikgadējā Latvijas Pašvaldību savienības rīkotā sapulce pagastu vadītājiem. Šogad būtiskākais risināmais jautājums: «Kā dzīvosim pēc reformas?» Pašvaldību vadītāji gan atbildi zina, bet vai viņi tiks uzklausīti? Par sapulces norisi un tajā lemto, vaicājām Jaunpils pagasta vadītājai Ligitai Ginterei.

Pēdējā oktobra dienā Jaunpils pilī notika ikgadējā Latvijas Pašvaldību savienības rīkotā sapulce pagastu vadītājiem. Šogad būtiskākais risināmais jautājums: «Kā dzīvosim pēc reformas?» Pašvaldību vadītāji gan atbildi zina, bet vai viņi tiks uzklausīti? Par sapulces norisi un tajā lemto, vaicājām Jaunpils pagasta vadītājai Ligitai Ginterei.

Kas domās par laukiem?

Sapulcē piedalījās vairāki simti pašvaldību vadītāju, kā arī Saeimas deputāti, piemēram, Artis Kampars, Dace Seile, arī labklājības Ministre Iveta Purne, valdības ierēdņi. Tomēr, jāsaka, ka visas aicinātās personas neieradās – Ministru prezidents, citi ministri, Valsts prezidents u.c. Tomēr kopīgiem spēkiem, diskutējot tika nolemts aicināt valdību vēl lieku reizi padomāt, pirms īstenot iecerēto teritoriālo reformu. "Pašlaik Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, ir ekonomiskā krīze, un diez vai šāda vēl nepārdomāta reforma tieši tagad būtu nepieciešama! It īpaši, ja pagastus apvieno piespiedu kārtā, bez īstas argumentācijas, kādēļ tas nepieciešams. Ja pilsētām no šī reformas nekāda īsta labuma nebūs, tad tās vismaz neko būtisku arī nezaudēs, ko nevarētu teikt par lauku pagastiem. To jau mēs redzam arī te, Jaunpilī, ka nav iespējams vienlīdz sakopt pagasta centru un, piemēram, Jurģus. Tas vienkārši fiziski nav iespējams! Un pēc reformas šādu lauku teritoriju, kas neatradīsies centrā, būs arvien vairāk. Kurš tad tos laukus sapratīs?" jautā L. Gintere.

Jaunpils – par mazu

L. Gintere uzsver – vēl arvien, kaut balsošana par teritoriālo reformu Saeimā vairs nav aiz kalniem, neesot īstas skaidrības, kādi ir kritēriji, lai varētu veidot novadu. "Katrai ministrijai ir savs redzējums, kāda būs dzīve novados pēc reformas. Ir izveidojies tāds kā haoss, piemēram, ja man kāds jautā, kādas būs 2009. gada jūnija pašvaldību vēlēšanas – arī es nevaru uz to atbildēt. Jaunpils pastāv uz to, lai tiktu veidots novads, taču pašlaik, kad stājies spēkā jauns likums, kas paredz, ka novada centrā jābūt 2000 iedzīvotājiem, bet lauku rajonos – 4000, mēs šim statusam it kā vairs neatbilstam," savu neizpratni pauž L. Gintere. Viņa piebilst, ka laukos jau dzīves prasības esot citādākas, nekā pilsētā, tādēļ Jaunpils neredzot vajadzību iekļauties kādā lielākā novada, it īpaši, ja neesot pārliecības, ka no reformas būs arī kāds redzams, taustām labums. Šo neskaidrību dēļ arī citu pašvaldību vadītāji tuvāko divu, trīs nedēļu laikā aktīvi diskutēšot ar ierēdņiem, valdības pārstāvjiem, citiem atbildīgajiem un ieinteresētājiem, bet sapulces laikā pat tapusi rezolūcija, kas aicinās valdībai reformu – vismaz ekonomiskās krīzes laikā – iesaldēt.

Komentāri

  1. izskatās ka šī reforma vajadzīga tikai politiskajai varai, ja tā ir ar zaudējumiem, kam viņa vajadzīga?Labāk sociālajai palīdzībai šo naudu tērēt. žurnālisti, sāciet par to runāt arvien skaļāk. Jostas atkal savilkt vajadzēs tautas lielākajai daļai, ne jau Rīgas kungiem

  2. Rīgas lielie kungi savas jostas nekad nesavilks, jo tik gara josta, kas derētu ap viņu vidukļiem ir tikai Lielvārdē!!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *