Lieto antibiotikas apdomīgi!

Eiropas antibiotiku dienā, ko ik gadu atzīmē 18. novembrī, Zāļu valsts aģentūra aicina iedzīvotājus ievērot piesardzību, lietojot antibiotikas. Būtiski atcerēties, ka nedrīkst uzsākt lietot antibiotikas, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu. Tikai ārsta kompetencē ir vērtēt, vai slimības ārstēšanai vispār nepieciešama antibiotiku lietošana, kā arī to, kurš no antibiotiskiem līdzekļiem ir vispiemērotākais konkrētam pacientam.

Eiropas antibiotiku dienā, ko ik gadu atzīmē 18. novembrī, Zāļu valsts aģentūra aicina iedzīvotājus ievērot piesardzību, lietojot antibiotikas. Būtiski atcerēties, ka nedrīkst uzsākt lietot antibiotikas, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu. Tikai ārsta kompetencē ir vērtēt, vai slimības ārstēšanai vispār nepieciešama antibiotiku lietošana, kā arī to, kurš no antibiotiskiem līdzekļiem ir vispiemērotākais konkrētam pacientam. Pirms antibiotiku, tāpat kā jebkuru zāļu lietošanas, pacientam rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija un neskaidrību gadījumā jāvēršas pie ārsta vai farmaceita.

Jaunākie dati apstiprina, ka visā Eiropas Savienībā palielinās to pacientu skaits, kuri ir inficēti ar baktērijām, kas ir rezistentas pret antibiotikām, un rezistence pret antibiotikām rada būtisku apdraudējumu cilvēku veselībai. Būtiski paturēt prātā, ka nepareizi lietojot antibiotikas, cilvēks kaitē ne tikai sev, bet visai sabiedrībai kopumā, jo veicina pret spēcīgām antibiotikām rezistentu mikrobu veidošanos.

Lai gan Latvijā, salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm ir viens no zemākajiem antibiotisko līdzekļu patēriņiem ambulatorajā sektorā (ārpus slimnīcām) (skatīt papildus informāciju – Tabulu Nr.1)

tomēr arī mūsu valsts iedzīvotājiem rezistence pret antibiotikām ir aktuāla problēma. Saskaņā ar ZVA statistikas datiem aptuveni 16 (2010.gadā – 14) no katriem 1000 Latvijas iedzīvotājiem 2011. gadā teorētiski ik dienas saņēma 1 terapeitisko sistēmiskai lietošanai paredzēto antibiotisko līdzekļu (ATĶ klasifikatora J01grupa) devu.

ZVA direktore Inguna Adoviča: „Veselība, noteikti, ir ļoti būtiska vērtība ikvienā ģimenē, tāpēc veselības problēmas būtu risināmas gudri. Ar to es domāju racionālu zāļu lietošanu, kas antibiotiku gadījumā iespējama tikai ciešā sadarbībā ar ārstu un farmaceitu.”

Zāļu valsts aģentūras apkopotie zāļu patēriņa statistikas dati liecina, ka Latvijā ik gadu ir tendence pieaugt kopējam zāļu patēriņam. 2011. gadā mūsu valsts iedzīvotāji iegādājušies un lietojuši pārsvarā recepšu medikamentus, kas ir 76% no kopējā zāļu patēriņa.

Eiropas Antibiotiku diena ir ikgadēja Eiropas sabiedrības veselības iniciatīva, kuru rīko 18. novembrī, un tās mērķis ir samazināt  nevajadzīgu  antibiotiku lietošanu  slimnīcās un veicināt piesardzīgu antibiotiku lietošanu. Tas var palīdzēt  apstādināt rezistento baktēriju attīstību un saglabāt antibiotiku efektivitāti nākamajām paaudzēm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *