Transportlīdzekļu automātiskā pacēlāja pārbaudes – darba devēja pienākums

Vieglo automašīnu īpašnieki agrāk vai vēlāk ir spiesti nomainīt kādas automašīnas tehniskās daļas. Automašīnas remonts neapšaubāmi prasa kvalitatīvu rezultātu, tāpēc daudzi vieglo automašīnu īpašnieki tehniskos remontus izvēlas veikt specializētajos autoservisos.

Patlaban autoservisa un tehnisko pakalpojumu centri ir nodrošināti ar mūsdienām atbilstošu darba aprīkojumu un iekārtām. Automašīnas tiek novietotas uz speciālajiem stendiem, remonta laikā tiek izmantoti automātiskie pacēlāji un cits autoservisa darba aprīkojums. Bet kā tad rīkoties darba devējiem, kuri darba izpildē izmanto automātiskos pacēlājus?

Nosakot, vai automātiskie pacēlāji ir bīstamās iekārtas, saskaņā ar 2000. gada 7. novembra MK noteikumiem nr. 384 “Noteikumi par bīstamajām iekārtām” automātiskie transporta pacēlāji netiek pielīdzināti bīstamajām iekārtām.

Pēc tehniskā raksturojuma transportlīdzekļu automātiskie pacēlāji tiek iedalīti divu un četru balstu pacēlājos. Katra pacēlāja komplektācija sastāv no tehniskās dokumentācijas un pacēlāja konstruktīvajiem elementiem; dokumentācijā ietilpst ražotāja izsniegtā tehniskā pase un atbilstības sertifikāts. Saskaņā ar 2008. gada 25. marta MK noteikumiem nr. 195 ‘’Mašīnu drošības noteikumi” 1. pielikumu transportlīdzekļu pacēlājus to ražotājs nodrošina ar iekārtas atbilstības sertifikātiem un drošības pārbaudi, kas pierāda, ka pacēlāji ir atbilstoši pārbaudīti pirms darbu uzsākšanas.

Tomēr ar iegūto atbilstības pārbaudi darba devējs aprobežoties nedrīkst – ievērojot 2002. gada 9. decembra MK Noteikumu nr. 526 “Darba aizsardzības prasības, lietojot darba aprīkojumu un strādājot augstumā” 2. nodaļas 25. punktu “Prasības darba aprīkojumam”, darba devējs nodrošina regulāru mašīnu, aparātu un iekārtu tehnisko apkopi. Ja mašīnai, aparātam vai iekārtai ir tehniskās apkopes žurnāls, darba devēja norīkoti nodarbinātie tajā regulāri dokumentē tehniskās apkopes rezultātus.

Pamatojoties uz minēto noteikumu prasībām, darba devējs ir atbildīgs par automātisko pacēlāju drošības pārbaudēm. Nosakot pacēlājiem pārbaudes kārtību, darba devējs iepazīstas ar tā lietošanas instrukciju, kurā norādīts, ka regulāras tehniskās pārbaudes pacēlājiem tiek veiktas, piemēram, ne retāk kā reizi trijos mēnešos, bet drošības pārbaudes – ne retāk kā reizi gadā. Šāda tehniskās pārbaudes kārtība attiecināma uz Vācijā ražotiem tehniskajiem pacēlājiem. Citu valstu ražotajiem pacēlājiem tehniskās un drošības pārbaudes periodu nosaka pēc ražotāja izsniegtās tehniskās pases.

Darba devējiem nodrošinot pacēlāju pārbaudes kārtību, jāievēro, ka drošības pārbaudi veic pirms sākotnējās darbības, pēc noteiktā laika intervāla un katru reizi, kad tiek mainīta pacēlāja konstrukcija. Šo drošības pārbaudi veic eksperti vai citas kompetentas personas. Pacēlāja pārbaudes gadījumā darba devējs var izmantot tehniskā eksperta pakalpojumus vai pieaicināt uz pārbaudi kompetentu personu, kura ieguvusi atbilstošas zināšanas un pieredzi darbā ar automātiskajiem pacēlājiem. Šajā gadījumā kompetentās personas ir ražotāja vai izplatītāja servisa tehniķi.

Lai nodrošinātu nodarbināto iesaistīšanu automātisko pacēlāju pārbaudēs, darba devējs organizē nodarbināto apmācību, uzaicinot ražotāja vai izplatītāja personālu. Speciālā apmācība darbā ar automātiskajiem pacēlājiem attiecināma arī uz nodarbinātajiem, kuri darbā izmanto automātiskos pacēlājus.

Par konkrētiem jautājumiem darba tiesībās un darba drošībā darba devējiem un uzņēmumu atbildīgajām personām ir iespēja saņemt bezmaksas konsultācijas LDDK Kurzemes reģiona darba devēju konsultācijas centrā Lauku ielā 2, Ventspilī. Konsultācijas iespējams saņemt klātienē, zvanot pa tālruņiem 63624949, 28359178 vai sūtot e-pastu uz agris@lddk.lv.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *