Dārza darbi martā

Lai arī laukā vēl bieza sniega sega, izmanīgākie dārznieki jau sākuši rosīties. Tiek pārcilātas sēklu pakas, gatavotas stādu kastes, iepirktas dārzniecībai nepieciešamās lietas. Īsi pirms sniega nokušanas jāsaplāno arī apstrādājamā teritorija – cik, ko un kur sēsiet. Paša audzēts tomēr garšo labāk kā veikalā pirktais, tāpat saimnieks var būt drošs, ka produkts ir ekoloģiski tīrs un audzēts bez pesticīdiem īstā Latvijas augsnē, nevis kādā skārda renē, pilnā ar ķimikālijām.

Pirkt stādus, vai sēt pašam – domas dalās. Daži dārzu īpašnieki uzskata, ka sēklu diedzēšana, nodrošinot tām nepieciešamo apgaismojumu, uzdīgušo stādu aprūpe un retināšana sagādā pārāk daudz problēmu, tādēļ ērtāk iecerētos stādus vienkārši nopirkt jau gatavus dobei. Citi, savukārt, uzskata, ka pašam sējot pats arī zina ko iesējis – sak, esot gadījies, ka nopirktais izrādījies mazliet atšķirīgs no iecerētā. Tas ir īpaši aktuāli, kad runa par dārzeņu stādiņiem, piemēram, tomātiem, gurķiem un ķirbjiem utml.

 

Barība nepieciešama gan miesai, gan arī dvēselei, tādēļ uz palodzes blakus kastēm ar lokiem, dillēm un krešu salātiem atļaujieties arī kādu kastīti ar puķuzirnīšiem vai citām viengadīgajām puķēm. Marts arī būs īstais laiks sākt sēt puravus un galviņsalātus. Ikviens, kurš ciena svaigus dārzeņu salātus, pēc agras ražas tiecoties, var iesēt arī redīsus un spinātus. Marts ir arī tomātu sēšanas mēnesis, jo tad uz maija vidu tie būs gana lieli, lai tiktu pārstādīti siltumnīcās.

 

Vēl kāds būtisks pavasara darbs ir putnu būrīšu sagatavošana – un uz šo lietu noteikti var attiecināt parunu par ratiem ziemā un ragavām vasarā, jo nereti gadās, ka sniegs pazūd vienā rāvienā, bet putni klāt viens-un-divi. Un kāda tad vairs putnu māju uzstādīšana, ja dziedoņi jau sēž ligzdās uz olām! Vēl gribētu piebilst, ka putni noteikti dod priekšroku būrīšiem, kuros kā stiprinājumi nav lietotas naglas un skrūves, bet koka tapiņas, izmantotas dabiskas stiprinājumu metodes.

 

Kad ārā temperatūra ap mīnus pieci grādi, dārzkopji ņem zāģi un uzsāk augļu koku vainagu veidošanu – zāģē zarus gan ar mazajiem rokas fuksīšiem, gan elektriskajiem, gan nopietniem motorzāģiem.

 

Viens no svarīgākajiem dārza īpašnieka pienākumiem pavasarī – augļu koku stumbru balsināšana. Šo darbu vajadzētu ieplānot jau pašā marta sākumā, tiklīdz sniega sega izzudusi, un galviņas izslej pirmās sniegpulkstenītes. Tad ir īstais laiks meklēt rokā otas, un krāsot ābeļu, bumbieru un plūmju koku stumbrus skaistus un baltus. Galu galā tieši pēc savlaicīgi un skaisti nobaltinātajiem koku stumbriem garāmgājēji pazīst labu un kārtīgu saimnieku. Pēc šāda darbiņa gan pašam prieks, gan kociņam vieglāk dot labu ražu, jo stumbrs nebūs sapostīts pa dienu saulē uzkarstot, un aukstajās pavasara naktīs strauji atdziestot.

 

Dārzā visas lietas jādara savlaicīgi – tāpēc labāk, ja viss nepieciešamais jau iegādāts un pa rokai, pirms tas vēl nepieciešams.

Iveta Ķēniņa-Brūkla

Tukuma K-rauta administratīvā vadītāja

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *