Labējā valdība ir kļūda

Informācija:
2009. gada 18. decembrī finanšu ministrs Repšes kungs intervijā laikrakstam “Dienas Bizness” paziņoja, ka 2010. gada budžeta kontekstā pieņemtie iedzīvotāju ienākuma nodokļa grozījumi ir valdības kļūda. Jāatgādina, ka veidojot 2010. gada budžetu apstākļos, kad daudziem darba ņēmējiem ticis samazināts atalgojums, bet daļa palikusi bez darba un stabiliem ienākumiem, labējā valdība izšķīrās par nodokļu sloga paaugstināšanu un sociālo programmu samazināšanu.

Viedoklis:
PVN 21 % likmes saglabāšana neļaus paaugstināt šā nodokļa ieņēmumus. Daudzi Latvijas iedzīvotāji jau izvēlējušies iepirkties Polijā, kur, piemēram, pārtikas produktiem PVN likme ir 3%. PVN likmi paaugstinot no 18 līdz 21 procentam, 2009. gada deviņos mēnešos jau nav iekasēti plānotie 170 miljoni latu. Savukārt, “Saskaņas Centra” alternatīvajā budžetā piedāvātā PVN likmes samazināšana varētu palielināt budžeta ieņēmumus par 183 miljoniem latu.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa paaugstināšana no 23 līdz 26 procentiem, vienlaicīgi samazinot neapliekamo minimumu, ir tiešs ceļš uz Latvijas iedzīvotāju izstumšanu no valsts. Darbiniekiem, kuriem ir zema alga, nodokļu slogs pieaug divas reizes. Tā rezultātā mazināsies preču un pakalpojumu pieprasījums valsts iekšienē, saruks ražošana un augs bezdarbs. Anekdote par gaismas izslēgšanu lidostā vairs nešķiet tikai joks. Turpretim “Saskaņas Centra” sagatavotais alternatīvais budžets paredz palielināt neapliekamo minimumu līdz 165 latiem (iztikas minimuma līmenis) un ieviest progresīvo algas nodokļa skalu (23–35 procenti). Šāds lēmums palielinātu budžeta ieņēmumus un mazinātu sociālo spriedzi.

Mūsu piedāvātais sociālo maksājumu samazinājums no 33,09 % līdz 24,09 % varētu sniegt nacionālajai uzņēmējdarbībai papildu apgrozījuma līdzekļus ražošanas uzturēšanai un darba vietu saglabāšanai. 2010. gada valsts budžetā apstiprināto sociālo programmu samazināšanas vietā alternatīvais budžets piedāvāja par 10 procentiem samazināt valsts aparāta algas, kas ietaupītu 96 miljonus latu.

Diemžēl, visi šie priekšlikumi budžeta steidzīgās apspriešanas laikā Saeimā netika sadzirdēti. Pēc budžeta pieņemšanas finanšu ministrs publiski paziņojis – ja viņš personīgi pieņemtu lēmumus, viņš nevis paaugstinātu nodokļus, bet samazinātu valsts aparāta izdevumus… Repšes kungs varētu būt konsekvents un labot pieļautās kļūdas – grozot likumu “Par valsts budžetu 2010. gadam” saskaņā ar “Saskaņas Centra” priekšlikumiem un laboto budžetu nekavējoties iesniegt izskatīšanai Saeimā. Citādi pati labējā valdība sāk šķist viena liela kļūda.

Jautājums lasītājam:
Kurš nodokļu sviru mehānisms šķiet Tev simpātiskāks? Modelis, kas iestrādāts pašreizējā valsts budžetā 2010. gadam vai “Saskaņas Centra” piedāvātajā alternatīvajā projektā?

P.s. http://www.saskanascentrs.lv/sc/files/PDF/Budzet_2010_kniga_kor.pdf

Ivars Jakovels

sociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa”
Jelgavas organizācijas priekšsēdētāja vietnieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.