Attēlam ir ilustratīva nozīme

Spriež par meža zvēru un putnu kaitējumu lauksaimniecībai

30. maijā Zemnieku Saeima organizēja pieredzes apmaiņas braucienu uz Auci. Vispirms apskatīja zemnieku saimniecību «Lielvaicēni», mācību un pētījumu saimniecību «Vecauce», iepazinās ar irbeņu audzētāju Māri Šermuku un viņa irbeņu plantācijām, pārrunāja lauksaimniecībā aktuālus jautājumus.

30. maijā Zemnieku Saeima organizēja pieredzes apmaiņas braucienu uz Auci. Vispirms apskatīja zemnieku saimniecību «Lielvaicēni», mācību un pētījumu saimniecību «Vecauce», iepazinās ar irbeņu audzētāju Māri Šermuku un viņa irbeņu plantācijām, pārrunāja lauksaimniecībā aktuālus jautājumus. Zemnieku Saeimas lauksaimniecības eksperts Mārtiņš Trons informēja par darbiem, ar kuriem pašlaik nodarbojas Zemnieku Saeima.

To skaitā, sprieda par kaitējumu, ko lauksaimniekiem nodara brieži, bebri, zosis un gulbji.

M. Trons: “Lauksaimnieki savos laukos sastopas ar briežu, zosu postījumiem, ar problēmām, ko rada bebri. Tāpēc plānojam virzīt grozījumus likumdošanā, kas paredzētu divas lietas: Vidzemē, Latgalē varētu atļaut ilgāk medīt bebrus, ņemot vērā, ka tur tā ziema ir nedaudz garāka. Otra lieta, runājot par briežu postījumiem, tad briežu teļus varētu atļaut pavasaros medīt par divām, trijām nedēļām ilgāk.”

Zālē sēdošie zemnieki rosināja, ka vajadzētu arī domāt par zosīm. Igaunijā lauksaimnieki mēģinot virzīt ideju, ka pavasara periodā varētu atļaut postījumu vietās šaut zosis. M. Trons: “Mēs vērojam, kā tas būs Igaunijā. Ja jautājumu atrisinās lauksaimniekiem pozitīvi, tad šo jautājumu virzīsim tālāk. Mednieki ir gatavi atbalstīt, Zemkopības ministrija varētu neiebilst.”

Maira Dzelzskalēja-Burmistre, Zemnieku saeimas valdes priekšsēdētāja vietniece: “Arī gulbju jautājums šobrīd tiek aktualizēts Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā. Septembrī par šiem jautājumiem būs noorganizēta darba grupa. Somijā ļoti domā par šo jautājumu, ir uzdots zinātniekiem izstrādāt priekšlikumus, ko darīt. Gulbji ir kļuvuši par problēmu ne tikai laukos, bet arī apdzīvotās vietās, pilsētās. Dabā ir notikušas kaut kādas izmaiņas, un ir jādomā, lai populācijas atgrieztos kaut kādā kontrolētā līmenī.”

 

Vairāk, to skaitā par OIK, svinamām dienām, Eiropas politiku un nesakoptiem laukiem lasies otrdienas, 5. jūnija, laikraksta numurā ŠEIT

Komentāri

 1. Negribu izskatīties pēc pabalstu kļaņčītāja. Savu nelielo biznesu vadu veiksmīgi atšķirībā no ikgadējiem kompensāciju kļaņčītājiem.

 2. Varbūt, lai tipiskais lv biznesmenis (lauksaimnieks) sākumā iegulda savā biznesā pāris gadus, kā to dara Polijā, Lietuvā u.c. valstīs, nevis uzreiz gsida peļņu. Piemēram, lai iežogo savas teritorijas, nevis savācās tūkstošiem hektāru, tad netiek galā, beigās sāk traucēt visādi bebri un brieži, un dīc pēc kompensācijām. Kad netraucēs vairs brieži un cūkas, sāks traucēt odi.

 3. Man liekas ka cilvēki atņem viņu dabiskās dzīvojamās platības…tās tikai sarūk, kā arī indē visu dzīvo arī tai skaitā mūs….. Mana priekšlikums ir šāds, vajag apšaut tos lauksaimniekus kas indē lēnām mūs visus ar savām ķimikālijām….s ukas!

 4. Gribas cerēt, ka šie priekšlikumi ir pamatoti ar reāliem cipariem nevis tādiem šķidriem izteikumiem un vēlmi šaut vairāk un ilgāk… Lasot rodas sajūta, ka brieži un bebri bariem iet pāri laukiem…. Vai tiešām zosis nodara tādu kaitējumu laukiem?

 5. Un kad spriedīs par lauksaimnieku nodarīto kaitējumu putniem un zvēriem? tas būs daudz lielāks. Liela daļa zemnieku, lai gan dzīvi labi, ir paraduši būt par ņergām

 6. Visu laiku lauksaimnieki tikai ņaud…dodiet tikai naudu, naudu, naudu!!! Sāk jau apnikt!
  Ja nemāki vadīt savu saimniecību, tad ej strādāt par darba ņēmēju!
  Kas notiks kad ES vairs nedos šiem naudu, tad visu likvidēs?
  Sāciet strādāt vienreiz paši ar saviem līdzekļiem un beidziet ņaudēt!

 7. Lasot šo rakstu liekas, ka visi šie cilvēki ir apstulbuši!
  Izklausās, ka jums viss dzīvais uz zemes traucē!
  Visus putnus, zvērus izšaus…jūs neesiet nojūgušies???
  Paskatieties paši kādu ļaunumu esiet izdarījuši dzīvajai dabai!!!
  Pat gulbji jau traucē…trūkst vārdu, patiešām!!!

 8. Kāpēc vispār šāds murgains raksts NTZ?
  Un beigās vēl teksts – ka vairāk var izlasīt 5.jūnija laikrakstā…vai žurnāliste sajaukusi datumus???
  Šodien ir jau 7.jūnijs!
  Laikam trūkst par ko rakstīt…

 9. Beigās izrādās, ka lielākie naudas izsaimniekotāji ir lauksaimnieki, kuri sagrābušies tūkstošiem hektāru, bet apsaimniekot nejēdz.

 10. Izskatās, ka Tu pārtiec no svaiga gaisa – ne maizi ēd, ne gaļu, ne augļus un dārzeņus. Varbūt koka mizu grauz? Pamēģini to, ko apēd izaudzēt pats. Tad redzēsi, cik patiesībā produkts maksā un vai to var izaudzēt tāpat vien, vai tomēr kaut kas ir jāzina. kas attiecas par indēm, tad par nepatiesu apvainojumu naidīga komentāra rakstītāju var saukt pie atbildības.Tad jau tāpat vien jebkuru var nosaukt par slepkavu un neviens par to neatbildēs. Kas attiecas uz Eiropas atbalstiem un subsīdijām, tad viss patiesi maksās tik, cik tas patiesi maksā.Tad redzēsiet veikalos produktu īsto cenu. Vai to gribat?

 11. Par mani neuztraucies- sev un savai ģimenei visu izaudzēju pats un par saviem līdzekļiem!
  Un nevajag tik ļoti uztraukties, ja ES vēlās samazināt maksājumus par 15% lauksaimniekiem LV.
  Cenas veikalos jau tagad ir augstas, tā kā nevajag baidīt!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.