Īsa pamācība vēlēšanām

Šodien, 6. oktobrī, mēs dosimies pie vēlēšanu urnām, lai atdotu savu pilsoņa balsi par sev tīkamajiem sarakstiem un kandidātiem, kuri pretendē uz vietu 13. Saeimā. Kopumā šajā dienā darbosies 1075 vēlēšanu iecirkņi, no kuriem 954  atradīsies Latvijā, bet 121 – ārvalstīs. Bet vēl īsu brīdi pirms tam –  nedaudz noderīgas informācijas.

Šodien, 6. oktobrī, mēs dosimies pie vēlēšanu urnām, lai atdotu savu pilsoņa balsi par sev tīkamajiem sarakstiem un kandidātiem, kuri pretendē uz vietu 13. Saeimā. Kopumā šajā dienā darbosies 1075 vēlēšanu iecirkņi, no kuriem 954  atradīsies Latvijā, bet 121 – ārvalstīs. Bet vēl īsu brīdi pirms tam –  nedaudz noderīgas informācijas.

* Vēlētāji, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties balsošanas telpās, šo vēlētāju aprūpētāji un slimojošu personu aprūpētāji no 1. oktobra līdz 6. oktobrim var pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā. Balsošana jāpiesaka vēlētāja atrašanās vietai tuvākajā iecirknī iecirkņa darba laikā. Iesniegumu iecirknī drīkst nogādāt jebkura vēlētāja uzticības persona – rads, draugs, sociālās aprūpes darbinieks vai kaimiņš. Ja iesniegums iecirknī nogādāts vēlēšanu dienā, tas obligāti izpildāms, ja saņemts līdz pulksten 12.00.

* Visi vēlēšanu iecirkņi, notiks  būs atvērti no pulksten 7.00 līdz 20.00.

* Piecos vēlēšanu apgabalos jāievēl 100 Saeimas deputāti. Rīgas vēlēšanu apgabalā – 35 deputāti, Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 25, Latgales vēlēšanu apgabalā – 14, Zemgales vēlēšanu apgabalā – 14 un Kurzemes vēlēšanu apgabalā – 12 deputāti. Kopumā vēlēšanām ir pieteiktas 16 saraksti, kuros kopā iekļauts 1461 deputātu kandidāts. Ar tiem, kā arī priekšvēlēšanu programmām ir iespējams iepazīties adresē https://sv2018.cvk.lv un vēlēšanu iecirkņos.

*  Balsošanas dokuments 13. Saeimas vēlēšanās ir Latvijas pilsoņa pase. Ja vēlētājam nav derīgas pases, bet tikai personas apliecība, tā iecirknī jāuzrāda kopā ar vēlētāja apliecību. Vēlētāja apliecība, reģistrējoties balsošanai, būs jāatdod vēlēšanu iecirkņa komisijai.

* No visām 16 vēlēšanu zīmēm, kuras saņemsiet vēlēšanu iecirknī, jāizvēlas viens saraksts, par kuru gribat balsot. Vēlēšanu zīmi var atstāt negrozītu vai ar “+” atzīmēt kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs īpaši atbalsta, vai izsvītrot tos kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs neatbalsta. Pēc  tam vēlēšanu zīme jāieliek vēlēšanu aploksnē, aploksne jāaizlīmē un jāiemet vēlēšanu kastē. Bet jāpiebilst, ka, ja vēlētājs vēlēšanu zīmē izsvītro visus kandidātus, cilvēks vienalga būs atdevis savu balsi par šo kandidātu sarakstu, un, skaitot balsis, katrs kandidāts saņems pa vienam svītrojumam.

* Atbilstoši Saeimas vēlēšanu likumam deputātu vietu sadalē nepiedalās tie kandidātu saraksti, kuri kopā pa visu Latviju saņēmuši mazāk par 5% no nodoto balsu kopskaita. Tas nozīmē, ka balsis par kandidātu sarakstiem, kuri nepārvar 5% barjeru, netiek pieskaitītas nevienam no 5% barjeru pārvarējušiem sarakstiem. Ja Saeimas vēlēšanās par partijas vai partijas apvienības kandidātu sarakstu nobalso vairāk nekā 2% vēlētāju, šai partijai vai partiju apvienībai piešķir valsts budžeta finansējumu nākamajiem četriem gadiem.

* Saeimas vēlēšanu dienā, kā arī dienu pirms vēlēšanām ir spēkā pilnīgs aģitācijas aizliegums. Tas nozīmē, ka šajās dienās ir aizliegts izvietot aģitācijas materiālus televīzijā, radio, preses izdevumos, publiskās vietās, kā arī valsts un pašvaldību iestādēs, kapitālsabiedrībās, kurās vairāk nekā 50% kapitāla daļu pieder valstij vai pašvaldībai. Internetā šajās dienās ir aizliegta maksas priekšvēlēšanu aģitācija. Balsošanas laikā aģitēt aizliegts vēlēšanu iecirkņos un tuvāk par 50 metriem no ieejas ēkā, kur atrodas vēlēšanu iecirknis.

* Balsu skaitīšana sākas pēc iecirkņu slēgšanas. Vēlēšanu rezultāti vēlēšanu naktī tiks publicēti Centrālās vēlēšanu komisijas 13. Saeimas vēlēšanu mājaslapā, adresē https://sv2018.cvk.lv.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.