Hermīne, Estere

Vai skolēnu autobuss – vienīgais transports laukos?

Twitter
FaceBook
print
2010. gada 2. augusts 19:17

Tā kā jau pēc mēneša sākas jaunais mācību gads, domes sēdē tika spriests, kā sakārtot autobusu maršrutus tā, lai skolēni ērti aizbrauktu uz skolu. Līdz šim apkopoti iepriekšējā mācību gada dati, taču pilna informācija pagastu pārvaldēm jāiesniedz līdz 10. augustam.

Būs trīs jauni autobusi

Kā informēja novada domes priekšsēdētājs Juris Šulcs, kad novads saņems solītos trīs autobusus, pārvadājumu kvalitāte noteikti uzlabosies gan tajās vietās, kur skolas reorganizētas vai slēgtas, gan tur, kur tās darbojas: "Kā rāda pagastu pārvalžu uzrādītā informācija, izmaksas ir ļoti atšķirīgas. (Maksa par skolēnu dienā svārstās no 0,36 līdz pat Ls 4,10; viena kilometra izmaksas – no 0,15 līdz Ls 1,05. – Red.) Jau komiteju sēdēs par to runājām, ka, piemēram, Irlavas pagastā skolēnu pārvadājumus varēs nodrošināt paši ar jaunajiem autobusiem salīdzinoši lētāk – SIA «Tukuma auto» piedāvājums tos sadārdzina par aptuveni Ls 9000. Vienīgais sliktums – bērni ilgāk atrodas ceļā. Tā kā informācija vēl jāvērtē."

Atbilstoši lēmuma projektam tika nolemts slēgt autobusa maršrutu Tukums-Apšuciems-Sēme-Tukums un tā vietā tiks atklāts jauns maršruts Tukums-Sēme-Tukums. Ar pašvaldības transportu nodrošinās pārvadājumus maršrutā Kaive-Brizule-Ķīkaļi-Mežnieki-Brizule-Sēme-Brizule-Kaive. Deputāti arī piekrita, ka tad, kad beigsies pagastu līgumsaistības ar pārvadātājiem, domes komunālā nodaļa organizēs iepirkumu jaunu līgumu slēgšanai. Pavisam skolēnu pārvadājumu nodrošināšanā novadā iesaistījušies trīs uzņēmumi: SIA «Tukuma auto», SIA «Dzintarzemes auto» un SIA «Smārdes AL», tiek izmantoti arī pašvaldībām piederošie autobusi.

Bērni paliek ārpus nodarbībām

Diskusijās par šo jautājumu iesaistījās vairāki deputāti. Deputāts Artis Jomerts, atsaucoties uz domes iepriekš pieņemtajiem lēmumiem un izteikumiem, pauda viedokli, ka līdzšinējie skolēnu pārvadājumi nenodrošina novada deklarēto "labāko izglītības kvalitāti": "To pašvaldību skolēni, kuru skolas slēgtas un kuri tagad mācās citur, ir vislielākie cietēji – viņi šo pārvadājumu dēļ – autobuss aizved un atved noteiktā laikā – nevar piedalīties pulciņos. Un tad rezultāts ir tāds, ka, piemēram, jaunā gada pasākumā šie bērni nemaz nekur netiek iesaistīti. Viņi ir atkarīgi no autobusa."

J. Šulcs skaidroja, ka tieši tāpēc izdevīgāki būtu jaunie autobusi, ko pašvaldībām piešķir īpaši to skolēnu pārvadāšanai, kuru skolas ir slēgtas. To atiešanas laiku varot pamainīt, bet, noslēdzot līgumu ar pārvadātāju, novads nonāk bezizejā – kā autobuss iet, tā iet.

Kas domās par iedzīvotājiem?

Deputāte Daiga Reča atzina, ka varbūt kaut ko esot palaidusi garām, taču neesot skaidrs, kas notiks ar iedzīvotājiem tajās vietās, kur pašvaldība nodrošinās skolēnu pārvadājumus ar savu transportu? "Iespējams, sabiedriskais transports tur vairs nekursēs un iedzīvotājs no mājas nemaz vairs ārā netiks. Vai viņi drīkstēs izmantot skolēnu autobusus?" J. Šulcs skaidroja, ka šī problēma ir sena; cik viņam zināms, cilvēki jau šos autobusus izmanto, tikai neviens par to skaļi nerunā: "Varbūt tieši tagad par to jāsāk runāt skaļi – ja Starptautiskais valūtas fonds nākamajā gadā aizliegs valstij tieši dotēt uzņēmumus un ja Saeima un valdība šos jautājumus nesakārtos savādāk, tad nerentablie maršruti visdrīzāk tiks noņemti vispār un skolēnu pārvadājumi dažviet laukos būs vienīgie pārvadājumi. Un tad nebūs citas iespējas, kā atklāti pateikt – brauciet ar skolēnu autobusu, jo citādi cilvēks no pagasta uz novada centru nokļūt nevarēs."

Irlavas un Lestenes pagasta pārvaldes vadītājs Vilnis Janševskis skaidroja, ka jau šobrīd ir daudz vietu, kur maršruti slēgti un autobusi nekursē, tāpēc cilvēkiem vienīgā iespēja ir izmantot skolēnu autobusu, lai vispār uz kaut kur aizbrauktu. Deputāts Agris Baumanis iebilda, ka šādā situācijā, ja visi brauc tikai ar skolēnu autobusu, nerentabls paliekot sabiedriskais transports. Deputāts Arvīds Driķis skaidroja, ka SIA «Tukuma auto» skolēnu autobusos ir kases aparāts un ar to var braukt jebkurš. Cits jautājums, ka tūlīt sāks kursēt šie lepnie autobusi, kurus drīkstēs izmantot tikai skolēnu pārvadāšanai, nekādiem teātriem vai ekskursijām. Un tad būs atklāts jautājums, cik tie ir rentabli. J. Šulcs skaidroja, ka reālā dzīve parādīs, kā viss notiks. Kad šie autobusi būs, tad arī par to tikšot runāts…

Konkursu izsludinās

Jāpiebilst, ka Tukuma novadam būs iespēja skolēnu pārvadājumos izmantot trīs jaunus autobusus – par divu transportlīdzekļu iegādi (sociālā atbalsta tīkla programmas ietvaros) iepirkumu organizēs pats novads. Prasības ir diktētas – minēts krāsu kods, autobuss var būt jauns vai arī lietots, ne vecāks par diviem gadiem un ar ne lielāku nobraukumu kā 50 000 km. Savukārt tā saukto Šveices autobusu iepirkumu, kurā novads saņems vienu transportlīdzekli, organizē Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija.Komentēt

Pasākumu kalendārs

2019.07.18 | 15:00

Pasākums bērniem Viesatu bibliotēkā 

2019.07.19 | 11:00

Svētki Pūrē 

2019.07.19 | 17:30

Velobrauciens Kandavā 

2019.07.19 | 19:00

Koncerts un izstāde Irlavā 

2019.07.20 | 9:30

Sporta svētki Pūrē 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūlijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool