tukums.lv

Tukuma pilsētas attīrīšanas iekārtās un Slocenē izsludina ārkārtas situāciju

Piektdienas, 10. jūlija, vakarā 19.30 sasauktajā Tukuma novada domes ārkārtas sēdē klātesošie 10 deputāti nolēma uz 10 dienām – no 11. līdz 20. jūlijam – izsludināt ārkārtas situāciju pilsētas attīrīšanas iekārtās «Tīlē» un Slocenes upē.

Piektdienas, 10. jūlija, vakarā 19.30 sasauktajā Tukuma novada domes ārkārtas sēdē klātesošie 10 deputāti nolēma uz 10 dienām – no 11. līdz 20. jūlijam – izsludināt ārkārtas situāciju pilsētas attīrīšanas iekārtās «Tīlē» un Slocenes upē.

Par 30% jāierobežo rūpnieciskie notekūdeņi

Ar šo lēmumu, pirmkārt, tiek noteikti papildu ierobežojumi Tukuma kanalizācijas tīklā novadāmajiem ražošanas notekūdeņiem (ar domu, ka par 30% tiek samazināta attīrīšanas iekārtu noslodze). Otrkārt, lai pēc iespējas ātrāk atjaunotu nepieciešamo skābekļa līmeni piesārņotajā ūdenskrātuvē, SIA «Tukuma ūdens» sadarbībā ar Engures pašvaldību un SIA «VentEko« uzdots Šlokenbekas Dzirnavu ezerā uzstādīt aerācijas ozonēšans sūkņus. Tāpat deputāti nolēma lūgt Ministru kabinetam finansiālu atbalstu ārkārtas situācijas novēršanai. Šī lēmuma izpildi uzdots kontrolēt domes komunālā dienesta vadītājam Ģirtam Ruģelim.

Ar esošo noslodzi attīrīšanas iekārtas atjaunoties nevar

Ārkārtas domes sēdes lēmums bija kā secīgs turpinājums dienā notikušajai operatīvajai sēdei, kurā, piedaloties Tukuma un Engures domes vadībai, prokuratūras, Vides dienesta, Valsts un pašvaldības policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī SIA «Tukuma ūdens» un a/s «Tukuma piens» pārstāvjiem, tika uzklausīts SIA «Lakalme» ekspertu viedoklis, secinājumi un arī ieteikumi problēmas risināšanai.

Svarīgākie secinājums – laboratorisko analīžu rezultāti liecina, ka Tukuma attīrīšanas iekārtām šobrīd nepietiek jaudas (par 20%), lai spētu tikt galā ar visu Tukuma kanalizācijas tīklos nonākošo piesārņojumu. Ar šī brīža noslodzi (100- līdz 120%) bioloģiskās attīrīšanas iekārtas atjaunoties nevar. Tāpat tika secināts (to pierāda iepriekšējo analīžu rezultāti), ka galvenais, bet ne vienīgais papildu piesārņojuma radītājs ir a/s «Tukuma piens», kas tāpat kā otrs novadā lielākais rūpnieciskā piesārņojuma radītājs SIA «Puratos Latvia» vairākkārt, turklāt pēdējā laikā ilgākā periodā pārsniedzis līgumā noteiktās piesārņojuma normas. Dažiem rādītājiem, piemēram, fosforam pat reizēm vairāk nekā divas reizes.

Sekas postošas un atgūšanās būs ilgstoša

Domes sēdē piedalījās un uz klātesošo jautājumiem par analīzēs konstatēto atbildēja SIA «Biolar» laboratorijas pārstāve Ingrīda Egle, kas atbilstoši ar Tukuma domi noslēgtajam līgumam, regulāri veic novada dzeramā un peldūdens kvalitātes monitoringu. Un varēja sniegt ziņojumu par pirmajiem otrdien ņemto analīžu rezultātiem. ”Četros Šlokenbekas ezerā un Slocenē ņemtajos paraugos ir nenormāli – divas un divarpus reizes – pārsniegts mikrobioloģiskā piesārņojuma līmenis,” tā I. Egle. Bet ceturtdien, 9. jūlijā, no Tīles strauta ņemtajos paraugos atklājoties pavisam kritiska situācija – tajos bija mazāk nekā puse no zivju izdzīvošanai nepieciešamā skābekļa: ”Ja, teiksim, zivju izdzīvošanai nepieciešamā skābekļa norma ir 4, tad mūsu ņemtajos analīžu paraugos tie nesasniedz 2,9.” Vaicāta par to, cik ilgā laikā vide, ūdenskrātuves pēc šāda piesārņojuma, šādas katastrofas, kā to nosauca deputāts Modris Liepiņš, spēs atgūties, zinātnieces minēja, ka process būs ilgstošs, notikušā sekas varētu būt mērojamas līdz pat gada beigām un iespējams pat ilgāk…

Zivis – nav inficētas, avota ūdens – tīrs

Tai pat laikā mierinoši izklausījās I. Egles paziņojums par to, ka zvejniekiem atņemtās un laboratorijā izmeklētās zivis nav bijušas inficētas vai slimas, tās vienkārši noslāpušas. Vēl, atbildot uz žurnālista jautājumu, zinātniece pastāstīja, ka paņēmusi un arī pati apmaksājusi analīzes ūdenim, kas ņemts no Tīles avotiņa (tā ūdeni ikdienā lietojot arī I. Egles ģimene), un tas izrādījies pavisam tīrs.

Vairāk lasiet otrdienas, 14. jūlija, laikrakstā.

Komentāri

    1. A tas zivis var est. Ja no skabekla tik nomirišas. Varen jau gardas tai konteinera iskatijas….

  1. Kāpēc ārkārtas situāciju neizsludināja jau tad, kad kļuva zināms, ka attīrīšanas iekārtām ir zināmas problēmas? Ar domu, ka nenotiks tas ļaunākais, no kā mēs visvairāk baidījāmies? Totāla bezatbildība, lai nesauktu par nolaidību. Mēra izteicieni tikai liecina, ka ne Tukuma Ūdenim, ne domei, tas nebija nekāds jaunums.

  2. Tas visiem skaidrs ,ka attīrīšanas iekārtas ar 120%(tā minēts rakstā) noslodzi nevar tikt galā.
    Ar tādu noslodzi nokausiet jebkuru elektroierīci tā ka zili dūmi vien nogriezīsies.
    Nav saprotams tikai viens ,kāpēc ,visu to zinot, valdīja kapa klusums?

    1. 100% komforta zona, ko tur ko iespringt uz Tukuma pelu pīkstieniem. Alga jau no tā nemainīsies.

    2. Ja zina, ka attīrīšana iet uz 120%, un pilsētā ir beidzies maģistrālais ūdensvada, un kanalizācijas projekts, kuram katru dienu pievienojas jauni, un jauni pieslēgumi, verās vaļā jauni uzņēmumi, kāpēc netika domāts par jaudu palielināšanu. Kāpēc netika iztrādāts krīzes plāns kā rīkoties, tādās situācijās?

  3. Un vēl nav saprotams,ja jau tā problēma ir ilgāku laiku un noslodze ir tik liela,ka vairs nespēj tikt galā ar ūdens attīrīšanu,tad kāda velna pēc ir atļauta jaunas automazgātuves būve,kur notekūdeņi ar kaitīgām vielām arī būs ne mazums.

  4. Rādās ka amatpersonas turpina sēdēt savās ierastajās vietās!!!!
    Liekas ka ir pieļauta (ar klusu domes amatpersonu piekrišanu) apzināta dabas katastrofa….jo attīrīšanu jauda neatbilst normatīviem aktiem lai nepiesārņotu dabu!
    Vai Prokuratūrai nav pienācis laiks klasificēt pašas domes atzītos pārkāpumus un nekavējoši vismaz pāris personas aizturēt un nopratināt?
    Vai Prokuratūrai nav pienācis laiks atrast arī tās algotās amatpersonas kuras kā izrādās nav veikušas regulāras upes,ezera(gan Šlokenbekas…gan Melnezera..) ūdeņu paraugu noņemšanas un analīzes?
    Vai beidzot nav pienācis laiks domes deputātiem pilnā sastāvā atkāpties no deputāta pienākumu pildīšanas jo pēc medijos paustā iedzīvotāji jau pasen ir informējuši par iespējamajiem pārkāpumiem dabas piesārņošanā Tukuma pienotavas un Šlokenbekas ezera rajonos?

  5. Būsim godīgi-gan tādai domei, gan 90% vietējo činavnieku ir baigi dziļi, kas tur tek ārā no tās trubas….skatam kaut ko paurbinās, uzdos viens otram papīriņus parakstīt, un līdz nākamajai reizei!..

    1. Gadījumā, ja šie cilvēki paliks savos amatos, pēc šī visa, tad ceru, ka mēs šo visu atcerēsimies pie vēlēšanu urnām. Es jau nu noteikti atcerēšos!!!

  6. Un neviens neko nemin par ķīmiskās tīrītavas un citu (LLT apkaimē) notekūdeņu radītāju analīzēm… Nepārtikas ražotājiem ķīmija tomēr ir krietni vien koncentrētāka…

  7. braucot uz Milzkalne,gandriz katru dienu,smirdoņs tas bija sajutams jau 2 meneši atpakaļ,nesaprotu,ka mūsu dargie deputati nepamanija!

  8. Šis jautājums ir zināms gadu desmitiem, bet vienmēr piever acis, jo kombināts visvarens ne par ko neatbild, tā tas bija kad pienotava vienkāŗši naturāli spīdzināja dzīvojamo māju iedzīvotājus, kad visi tikai plātīja rokas, bet pašvaldība un valsts maksāja naudas kompensācijas iedzīvotājiem, bet vainīgie mazgāja rokas nevainībā. Tā tagad, kad paši atdzīst, ka izmanto citus ķīmiskos līdzekļus, bet tanī pat laikā mazgā rokas nevainībā un dome klusi mierīgi dzīvo tālāk. Domes sēde bija bezmugurkaulnieku saiets.

  9. Šoreiz nejūtas ticami,ka ķīmiskā tīrītava pēc direktora teiktā izlieto 5-6 m3, ja mēs divi cilvēki mēnesī ar lietojam 5m3, tāpēc steidzami jāveic nopietna pārbaude šajā iestādē, arī Tilta ielas caurules.

  10. 1)Ķīmisko tīrītavu pamatīgi pārbaudīt- kādu nedēļu monitorings, ko un cik lej kanaļuhā!
    2)Tas pats attiecas uz Straumi un B feedu!
    3)Feldmanim un Lukmanim abiem jāatbild par savu bezatbildīgo rīcību likuma priekšā!
    4) vai tad no ūdens analīzēm nevar noteikt kādas vielas ir sagāztas upē?! Varbūt šis piesārņojuma avots nepeld ūdenim pa virsu, bet ir nogrimis un bendē visu?!

  11. uzzināju ka ķīmiskā tīrītava (bij. augļu ceha vietā) sākusi darboties tieši pagājušo vasar- tieši tad kad pirmoreiz parādījās šī specifiskā smaka- daudz pretīgāka par iepriekšējo kas bija savādāka.
    otrais- zivis varbūt nav saindētas bet nevar būt ka nepastāv gaisa piesārņojums.
    trešais- cik ilgi vēl turpinās smirdēt?
    gan par gaisa piesārņojumu gan smaku pārsniegšanu tāpat pienākas sodi.
    vai kādam ir vairāk informācijas?

  12. Kā tad tā.. Tāds grandiozs ūdensaimniecības projekts tika īstenots par Eiropas naudām. Pirms tam, ja nemaldos, presē tika lielītas tās attīrīšanas iekārtas, esot vienas no modernākajām Eiropā. Še tev!

  13. Sēde tiešām kā izsmiekls, līmenis vienkārši drausmīgs, pat kauns bija skatīties. Sēdē sēdošie komisijas locekļi, kurā varēja redzēt arī vairākus pensionārus,kuri garlaikojās, ne pusplēsta vārda nevarēja pateikt, pierādīja to, kādā līmenī strādā Tukuma domē. Un vēl sēdes laikā pilnīgi nekādas ētikas, kā kaut kādā čomaku tusiņā.

  14. Paskatās kāda izskatās Slocenes upe, aiz Straumes, kur ietek pilsētā, ūdens tāds, ka var mazgāties, tālāk te pat centrā pie gaisa tilta Slocene smird kā kaut kāds sūdu grāvis līdz pat pašam Tukuma piens. Un tas pats Čigānu ezers, agrāk iecienīta Tukumnieku peldvieta, kas tur tagad darās, visas zivis sen jau nosprāgušas, tuvāko māju īpašnieki ierakuši savas kanalizācijas trubas līdz pat pašam ezeram un savu šmauci pludina iekšā, un šis smirdonis tālāk ietek Slocenē. Slocenes upe – tukumnieku kanalizācijas grāvis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *