Liene, Helēna, Elena, Ellena, Liena
Iecerētās skulptūras autors Valts Barkāns un Tukuma pilsētas arhitekte Iveta Vistapole. Viņiem priekšā uz galda – Katrīnas skulptūras mets, kas guvis vislielāko iedzīvotāju atsaucību

Spriež par Katrīnas skulptūru

Twitter
FaceBook
print
2008. gada 30. janvāris 12:00

Pērnā gada decembrī Tukuma dome bija izsludinājusi aptauju, kurā varēja balsot par, iedzīvotājuprāt, piemērotāko skulptūru, ko izvietot Katrīnas laukumā. Septiņu skulptūru metu fotogrāfijas bija apskatāmas arī mūsu portālā www.ntz.lv. Aptaujas rezultāti tika apspriesti Tukuma domes sēdē. Un nu – 29. janvārī – Tukuma domes arhitekte Iveta Vistapole, ainavu arhitekte Maija Fogele un izglītības, kultūras un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Inese Smirnova tikās ar tēlnieku Valtu Barkānu. Viņa izgatavotais Katrīnas laukuma skulptūras makets ieguva visaugstāko komisijas vērtējumu un vislielāko iedzīvotāju atsaucību.

Skulptūrai jābūt košai

M. Fogele pastāstīja, ka šis darbs daudziem paticis, tāpēc dome gribētu ar mākslinieku sadarboties, noskaidrot, no kāda materiāla skulptūra taptu, tās izmaksas, izgatavošanas termiņus un citus jautājumus. Tiesa, vēl neesot zināms, – skulptūra tiešām tiks uzlikta Katrīnas laukumā vai kādā citā vietā.

V. Barkāns stāstīja, ka skulptūru varētu veidot no dažādiem materiāliem, tostarp no epoksīda, alumīnija, tomēr bronza būtu vispiemērotākā: "Esmu iecerējis to pārklāt ar autokrāsām, lai veidotu spoži glancētu krāsojumu un vietām – smalku zīmējumu. Protams, skulptūras krāsas tiktu saskaņotas ar pašu laukumu un konkrēti to vietu, kur skulptūru uzliks. Lai apkārtējā vidē tā nepazustu, tāpēc arī veidoju to krāsaināku. Svarīgs elements ir arī suns, dalmācieša kucēns, kuru izvēlējos, jo tas ir raibs."

Mākslinieks norādīja, ka, izvēloties Katrīnai netradicionālu atveidu, domājis, ka tam jābūt mūsdienīgam. Tāpēc arī piedāvājis mūsdienīgu meiteni, ne uz ko vairāk nepretendējot: "Varētu to traktēt arī tā, ka sunim vairāk patīk laukuma vecā daļa, bet meitene lūkojas uz jauno. Vai arī – pieaugušajiem tuvāka meitene, bet bērniem – sunītis."

Finansējums nav paredzēts, bet tiks meklēts

Vaicāts par izmaksām, V. Barkāns norādīja, ka skulptūras izveidošana – atliešana ģipsī un ģipša modeļa izveidošana – varētu maksāt ap Ls 15 000, tikpat maksātu atliešana bronzā. Savukārt krāsojums varētu maksāt ap Ls 1 000.

M. Fogele interesējās, vai iespējams izmantot kādu alternatīvu, lētāku materiālu par bronzu. Tēlnieks skaidroja, ka vēl pieejams alumīnijs, tiesa, materiāla izmaksas patlaban vēl nav precizētas; tas gan ir mīkstāks materiāls, ko grūti patinēt, un ar laiku tas apsūb: "Vēl varētu mēģināt figūru veidot no čuguna, taču šo materiālu grūti atliet, turklāt kurā katrā vietā to izdarīt nevar – tam ir augsta karsēšanas temperatūra, tāpēc vajadzīga speciāla krāsns. Betonā vai akmenī diez vai šo figūru varēs tik precīzi un smalki atveidot, jo varētu būt problēmas ar smalkākajām detaļām."

Jāpiebilst, ka domāts, lai pie skulptūras varētu pieiet, fotografēties, to aptaustīt ar rokām. Tāpēc arī figūras izmēriem vajadzētu būt cilvēkiem sasniedzamiem – ap 1,80 m vai 1,90 m, taču tā arī nevar būt pārāk sīka, jo tad"pazudīs".

I. Smirnova atzina, ka būtu svarīgi, lai tas būtu tūrisma vai vides objekts, pie kura gribētu fotografēties; iespējams, līdz ar šo skulptūru varētu atjaunoties arī pats laukums.

I. Vistapole atzina, ka šobrīd vēl nav zināms, vai tēlnieka veidotā Katrīna atradīsies tieši šajā laukumā, jo, iespējams, šai vietai būtu nepieciešams kaut kas nopietnāks, vēsturiskāks. No otras puses, pašam laukumam ar Krievijas ķeizarieni vai kādu citu vēsturisku Katrīnu nekādas vēsturiskās saiknes nav, vien tik, ka Katrīna II savā rīkojumā pasludināja Tukumam pilsētas tiesības.

Ainavu arhitekte M. Fogele stāstīja, ka šogad skulptūrai līdzekļi pašvaldības budžetā nav paredzēti, tāpēc par šo jautājumu būs jāspriež deputātiem domes komiteju sēdēs februārī: "Tomēr mēs neapstāsimies un kaut ko lietas labā darīsim, meklējot visdažādākās iespējas piesaistīt finansējumu."Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

  1. janis teica:

    liekat gan,citādi urlām nav ko darīt……

  2. janis teica:

    liekat gan,citādi urlām nav ko darīt……

Pasākumu kalendārs

2019.08.22 | 18:30

Skriešana Ragaciemā 

2019.08.23 | 19:00

Taku skriešana Kandavā 

2019.08.24 | 9:00

Bezceļa rallijs Zantē 

2019.08.24 | 10:00

«Abavas ceļotāju diena» 

2019.08.24 | 10:00

Kapu svētki Jaunpilī 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Augusts
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool