Ceturtdiena, 2019. gada 20. jūnijs
Rasa, Rasma, Maira
Foto: Agita Puķīte

Šlokenbekas Dzirnavu ezers vārījies, nu pārklāts ar beigtām zivīm… /papildināts 17.43/

Autors: A. Puķīte, I. Plaude
Twitter
FaceBook
print
2015. gada 7. jūlijs 15:31

”Pirmais, ko pamanīju, – viss ūdens it kā vārās, un tikai pēc tam ieraudzīju beigtās zivis. Virs ezera bija kaiju mākonis, kas lasīja slāpstošās un jau noslāpušās zivis. Sagaidīju darba laiku un ziņoju Vides dienestam un nācu uz redakciju,” tā šorīt redakcijā stāstīja tukumnieks Vairis Smirnovs, kas bija atbraucis uz Šlokenbekas Dzirnavu ezeru makšķerēt. Par to, ka ezers ir pilns ar beigtām zivīm, uz vietas pārliecinājāmies arī mēs – žurnālisti, kā arī pieaicinātais Ventspils reģionālās vides pārvaldes pārstāvis Jānis Pētersons un SIA «Tukuma ūdens» direktors Ainārs Feldmanis.

Līdakas, brekši, līņi, raudas, karpas – liels daudzums lielo zivju un simtiem maziņo redzamas pie krasta, taču, kā stāsta makšķernieks, rīta agrumā zivju bijis vēl vairāk, taču daļa jau nogrimusi un vēl lielu daudzumu apēdušas kaijas.

Notikuma vietā joprojām simtiem mazo zivtiņu izmisīgi meklē gaisu, savukārt tur, kur ir ūdenszāles, krastā metas pat lielas līdakas. Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans, kuru informējām par notikušo un sagaidījām pie ezera, atzina, ka pietrūkst vārdu, lai notikušo komentētu. ”Šajā situācijā ir noticis ļaunākais, no kā visvairāk baidījāmies. Noteikti aicināsim talkā Vides pārvaldi, lai saprastu, ko tālāk darīt. Un aicinām iedzīvotājus palīdzēt un ziņot par Slocenes upes krastā pamanītām caurulēm, izvadiem, no kurienes arī varētu upē ieplūst piesārņots ūdens. Slocenes upē tiks veiktas analīzes pa posmiem, lai analizētu piesārņojuma avotus,” tā domes priekšsēdētājs. Kā skaidroja uzņēmuma Tukuma ūdens direktors Ainārs Feldmanis, notikušais ir liela un pagaidām neizprotama nelaime, jo attīrīšanas iekārtās turpinās notekūdeņu bagātināšana ar ūdeni, uzsākta arī jauno dūņu atjaunošana vienā baseinā. Tātad ir noticis kaut kas pēkšņš un pamatīgs. Analīzes ir paņemtas, tas tiek darīts regulāri, bet to rezultāti gan būs jāgaida vismaz nedēļu.

Meklēs piesārņojuma avotus /pl. 15.31/

Sazinoties ar Ventspils reģionālo vides pārvaldi, uzzinājām, ka tās direktore Inguna Pļaviņa ir ceļā uz Tukumu. Viņa iepazīsies ar situāciju uz vietas, kā arī piedalīsies analīžu veikšanā. Par turpmāko ziņosim dienas gaitā.

Sarunā ar iedzīvotājiem, Tukuma domes un Vides pārvaldes darbiniekiem turpinājām meklēt ūdens piesārņojuma avotus un, kas svarīgākais, – problēmas risinājumu.

Iedzīvotāji ziņo, ka redzējuši piesārņota ūdens straumes Slocenē ne tikai blakus a/s «Tukuma piens» ražotnei, bet arī Lauktehnikas mikrorajonā, kur upes krastos atrodas vairāki uzņēmumi. Savukārt kāda sieviete telefoniski ziņoja par piesārņojumu un apgalvoja, ka nakts laikā savus ķimizēti netīros ūdeņus ar lielu šalti Slocenē ielaižot arī Ķīmiskā tīrītava.

Tukuma domes pārstāvji neoficiāli atzina, ka ūdens piesārņojums no vairākiem uzņēmumiem pārsniedzot normas, bet līdz šim tas lielas problēmas neesot radījis. Turklāt uzņēmēji neesot gatavi ieguldīt līdzekļus priekšatīrīšanas iekārtu izbūvē. Tas esot tik dārgs prieks, ka, piemēram, Pūrē dislocētais uzņēmums «Puratos Latvia» pat esot piedraudējis pārcelt savu ražotni uz Poliju, ja pašvaldība netiks galā ar uzņēmuma notekūdeņiem. Arī citi uzņēmēji esot līdzīgās domās, un iespējamais darbavietu iztrūkums sasaistot pašvaldībai rokas. Tai pat laikā, vaicāti, vai Tukuma municipālā policija ir atradusi kādu nepieļaujamu kanalizācijas noplūdes vietu, vai ir sastādījusi kādu administratīvā pārkāpuma protokolu par ūdens piesārņošanu vai piesārņojuma normu pārkāpšanu, domes vadība atbildēja noliedzoši. Tāpat noskaidrojām, ka iepriekš veiktā projekta laikā, kad pie Slocenes tika atklāti dažāda diametra cauruļu un caurulīšu izvadi, tie tikai aiztamponēti nevis likvidēti. Tāpat arī neesot meklēti šo izvadu īpašnieki.

Ventspils reģionālās Vides pārvaldes direktore Inguna Pļaviņa uzsvēra, ka notekūdeņu priekšattīrīšana ir pašvaldības saistošo noteikumu jautājums, taču vienlaikus atzina, ka tā ir liela problēma visā valstī un visos pārtikas pārstrādes uzņēmumos. Un rezultātu varot panākt, vien pašvaldībai un uzņēmējiem vienojoties. Kā labo piemēru vides speciāliste minēja Dundagas pienotavas pieredzi. Šis uzņēmums ir izveidojis izlīdzinošo baseinu, kas nepieļauj situāciju, ka piesārņojums nonāk vidē zalves veidā, kā acīmredzami noticis Tukuma piesārņojuma gadījumā.

Pārskatīs līgumus un meklēs nelegālos pieslēgumus /pl. 17.42/

Pēc kārtējās sanāksmes, kurā Tukuma domē par turpmāko rīcību apspriedās gan «Tukuma ūdens», gan pašvaldības, gan Vides dienesta pārstāvji, atkārtoti sazinājāmies ar ūdenssaimniecības uzņēmuma vadītāju Aināru Feldmani. Vaicāts par šībrīža situāciju Tukuma attīrīšanas iekārtās, viņš pastāstīja:

– Jā, aktīvās dūņas ir noplicinātas, varam runāt par to, ka notekūdeņu bioloģiskā attīrīšana šobrīd pilnībā netiek veikta. Taču to gan nevaram teikt, ka attīrīšanas iekārtas pavisam nestrādā. Tā nav, jo mehāniskā attīrīšana notiek ļoti labā līmenī.

– Jūsu turpmākā rīcība? Par ko vienojāties sanāksmē?

– Domē vienojāmies, ka rīt reidā gar Slocenes krastu dosies pašvaldības sabiedrisko darbu veicēji. Viņu uzdevums atrast iespējamos nelegālos kanalizācijas pieslēgumus. Turpinām un arī turpināsim ņemt analīzes vismaz trīs vietās – pirms attīrīšanas iekārtām, pašās iekārtās un arī Dzirnavu dīķī. Turklāt tur – vairākās vietās. Šodien, 7. jūlijā, jau pasūtījām un rīt, 8. jūlijā, paredzam uzstādīt iekārtu, kas automātiski un nemitīgi ņems un kontrolēs notekūdeņu paraugus «Tukuma pienā». Tāpat esam sagatavojuši dokumentus, arī vairāku gadu analīžu datus, lai lūgtu SIA «Lakalme» speciālistus, tehnologus izvērtēt mūsu uzņēmuma tehnoloģiskās iespējas.

– Bet tas jau ir publiski izskanējis – jaudas mūsu attīrīšanas iekārtām pietiekot ar atliektiem galiem. Kur problēma?

– Problēma tā, ka līgums par papildu piesārņojuma attīrīšanu ar lielajiem pārstrādes uzņēmumiem, tādiem kā «Tukuma piens» u. tml., ir noslēgts 2004. gadā. Pavisam noteikti, ka kopš tā laika daudz kas mainījies. Kaut vai ir papildu slodze, ko radījuši arī «Puratos Latvia» notekūdeņi. Tā kā SIA «Lakalme» ir visu mūsu tehnoloģisko iekārtu un procesu izstrādātāja, lūgsim tai veikt atkārtotu analīzi, ņemot vērā jaunos apstākļus. Tad arī zināsim, kāda īsti ir šodienas situācija un par ko varam slēgt līgumu.

– Lai arī tiek skandināts «Tukuma piena» vārds, vēl jau jūs neko īsti par piesārņojumu nezināt, jo nav analīžu rezultātu. Kad tie būs zināmi?

– Diemžēl tāds ir ūdens paraugu izvērtējuma laiks – ir rādījumi, kuru izvērtējumam nepieciešamas piecas dienas. Bet, protams, ka tas neattiecas uz ķīmisko piesārņojumu, ko var konstatēt visai ātri. Tāpēc jau rīt sazināsimies ar analīžu veicējiem – Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centru, lai uzzinātu, kāds ķīmiskais piesārņojums noticis.

Kāpēc runājam tieši par «Tukuma pienu»? Tāpēc, ka analīzes jau iepriekš bija konstatējušas pārsniegtas piesārņojuma normas un, svarīgākais – šim uzņēmumam ir ļoti lielas jaudas, attiecīgi – izvadīto notekūdeņu apjoms.

– Bet iedzīvotāji ziņo par piesārņojumu, ko radot ķīmiskā tīrītava. Vai esat apsekojuši šo uzņēmumu? Tieši pie Slocenes, bijušā konservu ceha ēkā, tas darbojas tikai otro gadu…

– Līgums par notekūdeņu savākšanu mums ar šo uzņēmumu ir, bet neesmu tagad skatījies, kādi tur noteikumi un apjomi. Protams, informāciju pārbaudīsim. Aicināšu talkā gan Vides pārvaldes speciālistu Jāni Pētersonu, gan municipālās policijas pārstāvjus.

– Visi jūsu minētie papildu darbi, lai noskaidrotu situāciju un atjaunotu attīrīšanas iekārtu darbu pilnā apjomā, prasīs arī papildu līdzekļus. Vai esat aprēķinājuši, cik daudz?

– Nē, šādu aprēķinu man šobrīd nav, taču varu teikt jau tagad, ka tie nebūs simti, tie būs daudzi tūkstoši eiro… Pat ja mēs savu darbu nerēķināsim, tik un tā izmaksas ir ievērojamas. Viens ir analīzes, papildu ūdens, iekārtas, dārgs ir arī dzelzs koagulants, ar kuru mēs attīrām fosfora piesārņojumu… Bet aprēķinus veiksim pēc tam. Tagad svarīgākais atjaunot iekārtu darbu.Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. fu teica:

  Nu forši, cilvēks kā vienmēr radības kronis.Un visa mums par maz, ja tās zivis varētu, tad varbūt arī nāktu uz pilsētu, kā to dara meža dzīvnieki. Nu vai tad vienreiz nevar saprast un apturēt šo vājprātīgo izsaimniekošanu!

 2. Ii teica:

  Īsi sakot tukša muldēšana un viss…parunājās sūdi aiztecēs un viss tiks aizmirsts..

 3. a teica:

  VRVP vadītāja piedalīsies analīžu veikšanā? Priekš kam?
  Ja to veic akreditēta laboratorija nedēļas garumā, tad direktore nedēļu skatīsies, vai tas minēts darbības imitēšanai?
  Svarīgi ir saprast kas ir cēlonis, t..i. Tukuma piens priekšattīrīšanas iekārtas, Tukuma ūdens bioloģiskās attīrīšanas iekārtas vai vēl kāda nelegāla truba?

 4. sxa teica:

  Kādreiz kāds Tukumā par kaut ko nesīs atbildību. Lai tagad Tukuma ūdens arī atjauno zivju resursus, un iztīra to ezeru.

  • Juris teica:

   Viennozīmīgi, ka ezers ir jāiztīra un jāatjauno zivju resursi tajā, bet tas jāliek darīt primārajam piesārnotājam, nevis pašvaldībai, kas to veiks par pašu samaksātajiem nodokliem.

   • re teica:

    un kas tad maksā tos nodoķļus. ne tie lielie uzņēmumi???

    • Juris to Re teica:

     Visi maksā nodoklus. Šeit neiet runa par nodoklu maksāšanu vai nemaksāšanu. Primarajam piesārnotājam ezera sakopšana ir jāsedz no savas pelnas. Iet runa par uznemumu, kas ir primāri radijis šādu piesārnojumu.

     • Re teica:

      Pag ja gribat lai Tukumā un apkārtnē ir uzņēmumi, kas nodrošina simtiem cilvēku ar darbu, laiks ieguldīt pašvaldībai vairāk infrakstruktūrā.
      Diez vai,ka piesārņojums nācis no attīrīšanas iekārtām. Drīzāk kāds kko ir izgāzis ezerā vai apkārtnē kko pa taisno! Tā kā netiesāsim pirms nav veikta izmeklēšana.

      • Juris teica:

       Tas, ka nodrošina darbavietas vai maksā nodoklus, tas nenozīmē, ka var atlauties darīt ko grib – piesārnot vidi un nopostīt ezerus. Ir simtiem uznemumi, kuri strādā, bet ir atbildīgi par apkārtējo vidi, bet šis, diemžēl, nav tas gadījums. Nožēlojami!

     • mierpilsoniitis teica:

      visi nemaksaa,un runa nekur neiet,vinja vai nu ir vai nav

 5. janis teica:

  nu kāpēc tukuma attīrīšanu priekšpēdējā baseinā būtu jābūt zivīm(pēdējais valgums)-loģisks iznākums…

 6. mjā.. teica:

  Šis jautājums jau sen bija jāpaceļ daudz augstākā līmenī, un visas tās piparbodītes al piena kombinātu sākot ir jāaizklapē ciet, līdz nesakārto savas attīrīšanas sistēmas! a te,-re ku vienkārši…”Tukuma domes pārstāvji neoficiāli atzina, ka ūdens piesārņojums no vairākiem uzņēmumiem pārsniedzot normas, bet līdz šim tas lielas problēmas neesot radījis” izcili, vai ne?!! piparbodīte jibio..

 7. ACAPC teica:

  Tos kropļus, kuru vainas dēļ sprāgst zivis, vajag pašus mērcēt tajā ūdenī, varbūt smadzenes atmirks.

 8. ass teica:

  ja es tas zivis nokertu ar tiklu butu daudzi tukstosi sods,varbut kriminallieta,bet par indesanu liela apmera nebus nekas,jo uznemejs var apvainoties.Piedodiet drazt tadus vajag…

 9. pensionārs teica:

  Tā mums tā zaļā vide skaitās,bez pestecīdiem,te nu kādam atbildība būtu nepieciešama,jāuzaicina televizija.

 10. L39 teica:

  Tai pat laikā, vaicāti, vai Tukuma municipālā policija ir atradusi kādu nepieļaujamu kanalizācijas noplūdes vietu, vai ir sastādījusi kādu administratīvā pārkāpuma protokolu par ūdens piesārņošanu vai piesārņojuma normu pārkāpšanu, domes vadība atbildēja noliedzoši.
  ——————————
  vinji tik maak protokolus sastaadiit par nenoplautu zaali,neizkarinaatu karogu,ja kaads kautkur parkaa uz solinja alinju iedzer.

 11. tukumnieks teica:

  vajag paskatīties caurules kādas caurules iet no Slocenei pieguļošām mājām, kas jau gadiem laiž fekāliju.

 12. Latvietis teica:

  Tā ir ekologiskā katastrofa!!!! Kad iedzīvotāji informēja par beigtām zivīm ezerā, tad Lukmana kungs NTZ viszinīgi atbildēja, ka viena beigta zivs neko nenozīmē un problēmu nav… Ērti ir sēdēt nodoklu maksātāju labi apmaksātos krēslos un neko nedarīt šajā jautājumā. Kad tukumnieki dod signālus, tiek uzskatīts, ka tās jau ir tikai emocijas. Beidzot nekavējoties ir jārīkojas, nevis tikai gudri jārunā un jāmeklē atrunas, lai turpinātu šajā jautājumā neko nedarīt. Ja cilvēki nespēj rīkoties krīzes situācijās, tad šādos amatos tādiem cilvēkiem nav ko darīt.
  Par kādām trubām jūs te runājat? Izklausās pēc kārtējā utopiskā iemesla meklēšanas? Vai tad tās trubas visi salika šogad? Vai arī visi pēkšni sākuši apmeklēt savas tualetes? Tad kur skatās pašvaldības policija?
  Beidzot attopieties – sāciet un tieciet galā ar savu saimiecību – Tukuma udeni un ja Tukuma Piens pārsniedz jebkādas notekūdenu piesārnojuma normas – beidzot viniem arī ir jāparāda savs mugurkauls, ja tāds vispār ir.

 13. Opā teica:

  Vai tad Lukmanim ir mugurkauls un interesē Tukuma iedzīvotaji? Galvenais, lai ar visiem ir draudzīgas attiecības, kaut vai pašam mēsli līst pār galvu. “Ilgtermina” domāšana…

 14. Tt teica:

  Nesaprotu?? Pirms kāda laika tak piens pats pateica ka viņiem šmuce!! …tagat meklēs trubas no privāt mājām!!privāt mājas nevar uztaisit tādu katastrofu…

  • Fuj teica:

   Tieši tā – neprofesionālim ir skaidrs, ka iemesls ir cits nevis kaut kādas mistiskas privātmāju trubas, jo šeit iet runa par pavisam cita apjoma piesārnojumu – tas ir industriāls piesārnojums.
   Pats šodien biju liecinieks šai dramatiskajai situācijai Šlokenbekas dzirnavu ezerā, kad pēc skābekla slāpstošās zivis iet bojā un no vispuses tās vēl knābj kaiju pūlis. Tas ir vājprāts, ka mūsu pilsētas saimniekotāji kaut ko tādu ir pielāvuši!
   Paldies Tukuma iedzīvotājiem, ka šo jautājumu ir pacēluši attiecības Valsts institūciju līmenī. Ceru, ka Vides dienesam būs ko teikt šajā sakarā.

 15. Cukurs-Zukerman teica:

  Tas būtu mazākais ļaunums ,ka upē tiktu ielaistas pāris tonnas piena,tā nav tomēr inde.
  Trakākais ir ,ja noticis ķīmiskais piesārņojums un upē iekļuvušas ķimikālijas.
  Vai tiešām attīrīšanas iekārtās nenotiek nepārtraukts ķīmiskā piesārņojuma monitorings?
  Ar pašreizējo sistēmu izskatās,ka kamēr iztaisīs analīzes,paies pāris nedēļas un piesārņojuma avots jau sen ”zilajās tālēs”.
  Ka tik beigu beigās nesanāk ,ka vienīgais vainīgais ir pārmijnieks-kāds privātmājas īpašnieks ,kura ķemertiņš paspējis nodarīt vairāk skādi kā liels ražošanas uzņēmums.

 16. Liene teica:

  Ārprāts! Es savā mūžā kaut ko tādu neesmu piedzīvojusi. Kur nu vēl mūsdienās…
  Tā ir Tukuma atbildīgo personu nolaidība.

 17. Madara teica:

  kada privatmajina met lab ierikota #breakingbad

  kimiskaja tiritava strada Jessie un mr Waits dzila pagraba un izlaiz kimiskos sudinus baktu

 18. Tory teica:

  Lielā Dzelzceļa ir Ķīmiskā tīrītava un veļas mazgātava..

 19. Cukurs-Zukerman teica:

  Nav ļaunuma bez labuma, tad jau tagad Tukumā būs treknas kaijas,kuras būs nobarojušās ar beigtajām zivīm.
  Droši vien ir garšīga tāda labi barota kaija…..

 20. Bute teica:

  Gan jau ka ķīmiskā tīrītava ir pie vainas! Viņiem tie notekūdeņi ir daudz (veļu mazgā) un lai nebūtu “ūdens Ainim” jāpiķo, tad daļu (lielāko) ielaiž turpat Slocenē.

 21. kaspars teica:

  Tur jau nedēļu kā smird

 22. mers teica:

  Es saktu ar tukuma auto, kas katru dienu lautehnika gazz ieksa meslus it kā caur atīrisanas sistēmam gribu pateikt to ka tie visi ir pi…… Kas to darra deļ naudas

 23. Artis teica:

  Ne nu tas ir loti drausmigi kad piesarno diķi un iet bojā daudz dzīvu radību…

 24. a teica:

  Tukumā prasās pēc pārmaiņām! Cik ilgi vēl Šulcveidīgie vadīs?

 25. VAI teica:

  pie vainas nav pašas attīrīšanas iekārtas???? Iespējams attīrīšanas iekērtās baktērijas mirušas un…. kur tad liks? Jālaiž dzirnavu dīķī:((( arī tā mēdz darīt bezatbildīgi un noziedzīgi darboņi.

 26. dafmgis teica:

  riekšavas dāvana zaļais przidents un ilgspēja ieradusies zivis pašas lido mutē skaisti un latviski protams maigi …

 27. dafmgis teica:

  riekšavas dāvana zaļais przidents un ilgspēja ieradusies zivis pašas lido mutē skaisti un latviski protams maigi … .

 28. dafmgis teica:

  riekšavas dāvana zaļais przidents un ilgspēja ieradusies zivis pašas lido mutē skaisti un latviski protams maigi … ..

 29. dafmgis teica:

  riekšavas dāvana zaļais przidents un ilgspēja ieradusies zivis pašas lido mutē skaisti un latviski protams maigi … …

 30. dafmgis teica:

  riekšavas dāvana zaļais przidents un ilgspēja ieradusies zivis pašas lido mutē skaisti un latviski protams maigi … ….

 31. dafmgis teica:

  riekšavas dāvana zaļais przidents un ilgspēja ieradusies zivis pašas lido mutē skaisti un latviski protams maigi … …..

 32. dafmgis teica:

  riekšavas dāvana zaļais przidents un ilgspēja ieradusies zivis pašas lido mutē skaisti un latviski protams maigi … ……

 33. dafmgis teica:

  riekšavas dāvana zaļais przidents un ilgspēja ieradusies zivis pašas lido mutē skaisti un latviski protams maigi … ……..

 34. dafmgis teica:

  riekšavas dāvana zaļais przidents un ilgspēja ieradusies zivis pašas lido mutē skaisti un latviski protams maigi … ……….

 35. dafmgis teica:

  riekšavas dāvana zaļais przidents un ilgspēja ieradusies zivis pašas lido mutē skaisti un latviski protams maigi … …………

 36. dafmgis teica:

  riekšavas dāvana zaļais przidents un ilgspēja ieradusies zivis pašas lido mutē skaisti un latviski protams maigi … ……………

 37. paēdusi kaija teica:

  Neviens nepiemin Pūres uzņēmumus, kuru atkritumus ved uz Tukuma ūdeni un kuri nesen jau sabojāja Kandavas attīrīšanas iekārtas… Kaut nu VP saprastu, kas vainīgs, jo līdzīgas pieredzes jau nav…

Pasākumu kalendārs

2019.06.20 | 10:00

Donoru diena Kandavā 

2019.06.20 | 18:30

Skriešana Jaunpilī 

2019.06.20 | 19:00

Ielīgošana Jaunpilī 

2019.06.20 | 20:00

Ielīgošana Jaunsātos 

2019.06.20 | 21:00

Uguns rituāls Engurē 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūnijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool