Kāpēc neziņo par Kapu svētkiem?

Gan pirmdien, gan otrdien uz redakciju zvanīja satraukti lasītāji un vaicāja, kāpēc laikrakstā nav varējuši izlasīt sludinājumus par Kapu svētkiem. Par to, ka nav ziņu par Kapu svētkiem novadā, jau pagājušajā nedēļā žēlojās lasītāji Kandavā.

Gan pirmdien, gan otrdien uz redakciju zvanīja satraukti lasītāji un vaicāja, kāpēc laikrakstā nav varējuši izlasīt sludinājumus par Kapu svētkiem. Par to, ka nav ziņu par Kapu svētkiem novadā, jau pagājušajā nedēļā žēlojās lasītāji Kandavā.

"Visu laiku sekoju ziņām, kad tad beidzot būs Kapu svētki Kandavā, bet – ne kā. Zvanīju uz pagastu, kur ieteica zvanīt uz domi. Bet tur man pateica, lai skatos "mājas lapā". Es – vecs cilvēks, jau nezinu, kur tas ir. Kaimiņš teica, ka datorā! Nu kur tad mums datoru! Tas jau nav priekš manis, lauku cilvēka, kam šī ierīce nav ne mājā, ne kaut kur tuvumā pieejama. Un kaut arī būtu… – nezinu tak, kā ar to apieties un kā tos gudros rakstus izlasīt, trūkst gan acu gaišuma, gan zināšanas. Avīzīti lasīt, – tas visu mūžu ierasts! Varbūt varat palīdzēt un uzrakstīt par to, jo gribētos par to laikus zināt, lai varētu sarunāt transportu, kā līdz kapiem nokļūt," iegriezusies laikraksta birojā, žēlojās kundze Kandavā.

Bet tukumnieki bija gluži sašutuši, jo daudzi jūtas tradicionālo mirušo godināšanas dienu palaiduši garām: "Avīzē sludinājuma nebija, tāpēc kā zibens spēriens no skaidrām debesīm mums nāca ziņa, ka kapu svētki Veļķos – Brīvkapos, Vilkājas kapos, Veļķu kapos jau bijuši 1. augustā, tātad aizvadītajā svētdienā! Kā tad tā? Vai tiešām dome tik nabadzīga, ka nevarēja ielikt paziņojumu? Iznāk tā, ka visi pagastiņi varēja saviem cilvēkiem par Kapu svētkiem paziņot, bet lielā novada dome nevarēja. Kad zvanījām uz domi, tur teica, ka sludinājums ielikts mājas lapā. Kas ir mājas lapa? Pilsētas avīze, kāds centrālās avīzes pielikums, paziņojums pastkastītē? Tādu informāciju par Kapu svētkiem neesmu saņēmusi. Daudzi bijušie tukumnieki dzīvo citos rajonos un gaida no mums ziņu par Kapu svētkiem, lai varētu uz Tukumu atbraukt. Kā mēs to varējām viņiem pateikt?"

Iedzīvotāji redakcijai stāstīja, ka paziņojumi par Kapu svētkiem neesot izlikti arī pie ziņojumu dēļiem kapos – tā ka nav bijis pat šīs informācijas.

Lai tiktu skaidrībā, kas un ko nav izdarījis, no viena gala sākām šo lietu šķetināt.

Tukuma dome Kapu svētkus nerīko

Tukuma novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Šulca skaidroja, ka dome kapu svētkus nerīko, tāpēc arī nekad par tiem laikrakstos sludinājumi nav likti. Kad iedzīvotāji sākuši par tiem interesēties, apkopota visa pieejamā informācija un ievietota domes mājas lapā internetā www.tukums.lv. Kapu svētkus rīkojot evaņģēliski luteriskā baznīca, tai arī par tiem esot jāinformē. Par to, ka Kapu svētki ir ne tikai reliģiska, bet tiešām tautas, tātad – visu novada iedzīvotāju – tradīcija, – ne vārda.

Sazinājāmies arī ar Tukuma kultūras nama direktori Daci Lebedu un vaicājām, vai atbildība par kapu svētku rīkošanu nav jāuzņemas kultūras namam? D. Lebeda skaidroja, ka kultūras nams nekad nav rīkojis kapu svētkus – to vienmēr un visos laikos ir darījusi baznīca: "Baznīcai ir īpaši rituāli, sprediķi, noteikta kārtība, pie kuras cilvēki jau ir pieraduši, tāpēc nav nekādas vajadzības rīkot vēl vienu pasākumu un tāpēc mēs šajā procesā neiejaucāmies un nedomājam to darīt arī turpmāk. Vienīgā reize, kad kultūras rīko pasākumus kapos, ir svecīšu vakars – tie šogad, tāpat kā pagājušajā gadā, notiks oktobra sākumā, par ko arī iedzīvotājus informēs."

Kapu apsaimniekošana gan ir pašvaldības ziņā, tāpēc devāmies pārliecināties, ko var uzzināt no tur izliktajiem ziņojumu dēļiem. Pārliecinājāmies, ka paziņojumi par Kapu svētkiem nav izlikti arī kapos. Vismaz Ozoliņu un Meža kapos to nebija. Meža kapos nebija arī paša ziņojumu dēļa. Kā stāstīja turpat sastaptais kungs, viņam liekoties, ka pirms nedēļas dēlis vēl bijis savā vietā, taču nu gan palicis vien rāmis. Interesējāmies arī, vai viņš zinot par Kapu svētkiem šosvētdien. Vīrs atteica, ka tepat blakus vien dzīvojot, kā lai nezinātu par Kapu svētkiem?!

Tā kā par kārtību kapos, tostarp par stendiem, atbild SIA «Tukuma ainava», jautājumu – kam tad īsti par Kapu svētkiem sabiedrība jāinformē – uzdevām darbu vadītājai Gitai Lācei, kura šobrīd atbild arī par kapu saimniecību. Viņa stāstīja, ka Kapu svētkus rīko baznīca, tāpēc viņiem arī iedzīvotāji jāinformē. Kas attiecas uz izdemolēto ziņojumu dēli – viņa solīja aizbraukt uz Meža kapiem un apskatīties, kas noticis ar stendu.

Sludinājumam nav naudas, informē savādāk

Tukuma evaņģēliski luteriskās draudzes prāvests Mārcis Zeiferts stātīja, ka baznīcai nav līdzekļu sludinājumiem, tāpēc arī laikrakstos tie netiek ievietoti: "Mēs izmantojam citas iespējas, kā cilvēkus informēt – par Kapu svētkiem informējām dievkalpojumos visu jūliju, paziņojums izlikts arī pie baznīcas draudzes nama Brīvības laukumā. Informācija jau no gada sākuma, kad bija zināms Kapu svētku norises laiks, bija ievietota arī draudzes mājas lapā internetā www.tukumabaznica.lv." M. Zeiferts gan atzina, ka kapos ziņojumi nav bijuši izlikti, taču pirms Kapu svētkiem Meža, Kalna un Ozoliņu kapos, kuri notiks šosvētdien, tie tikšot izlīmēti.

Tātad, 8. augustā Kapu svētki notiks: 14.00 – Kalna kapos, 15.00 – Meža kapos, 16.00 – Ozoliņu kapos.

Savukārt Jaunpils evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieks Mārtiņš Ķergalvis apstiprināja, ka arī Jaunpilī Kapu svētku organizēšana ir draudzes pārziņā. Parasti tajos piedalās mācītājs, Svētdienas skolas meiteņu skolas meiteņu ansamblis. Paziņojumi par Kapu svētkiem tiek ievietoti draudzes mājas lapā www.jaunpilsbaznica.lv un pašvaldības informatīvajā izdevumā «Jaunpils Vēstis», kas lasāmas ar elektroniskajā versijā pašvaldības mājas lapā www.jaunpils.lv. M. Ķergalvis atzina, iespējams, paziņojumi būtu izvietojami arī pie ziņojuma dēļiem kapsētās, tomēr piebilda, ka visas kapsētas ir pašvaldības īpašums un tāpēc savu rūpju daļu vajadzētu uzņemties arī tai.

Kapu svētki Jaunpils novada kapsētās notiks: 7. augustā 11.00 – Rāvu kapos, 12.00 – Vēžu kapos, 14.30 – Rubuļu kapos; 28. augustā 10.00 – Sveikuļu kapos, 11.00 – Lauku kapos, 12.30 – Vītiņu kapos, 14.00 – Spriņģu kapos; 16.00 – Meža kapos.

Par Kapu svētkiem Kandavas novadā

Arī Kandavā lasītāju vēlmi uzzināt par Kapu svētku norises laiku jūlija pēdējās dienās esam saņēmuši vairākkārt un atbilde līdzīga kā Tukumā – "Svētkus nerīkojam, informējam mājas lapā".

7. augustā 15.00 Kapu svētki notiks Zemītes kapos, bet 16.00 – Grenču kapsētā.

14. augustā 11.00 Kapu svētki notiks Ķikuļu, 12.00 Kreiļu, 13.00 Elku, 14.00 Vimbužu, 15.00 Cikundes, 16.00 Kalnmuižas kapsētā.

21. augustā 11.00 Kapu svētki notiks Andziņu kapsētā, 12.00 Vecciema, 13.00 Raibāju, 14.00 Korģeļciema, 15.00 Rēžu, 16.00 Mežmuižas kapsētā.

28. augustā 11.00 Kapu svētki notiks Kandavas evaņģēliski luteriskās baznīcas kapsētā, 12.00 Jaunkandavas kapsētās vecajā daļā, 13.00 – Jaunkandavas kapsētas jaunajā daļā. 28. augustā Kapu svētki paredzēti arī Matkules, Vānes un Zantes pagastos: 14.00 – Matkules kapos, Variebas kapos un Zantes pagasta Smiltiņu kapsētā, bet 15.00 – Matkules pagasta Sviluma kapos, Zantes pagasta Jaundziru kapos un Vānes pagasta Aizupes kapsētā.

Pēc redakcijas rīcībā esošās informācijas zināms, ka paziņojumus par Kapu svētkiem laikrakstā lielākoties ievietoja pagastu pārvaldes, tikai vienā gadījumā – draudze. Vai pagastu vadītāji vairāk izprot savu ļaužu vajadzības nekā pilsētā? Pirmrindniece šajā ziņā ir Engures novada dome – par Kapu svētkiem ir paziņots gan vietējā, gan reģiona laikrakstā…

Grūti savā vārdā ieteikt – lieciet sludinājumu, maksājiet! No otras puses – laikraksts bez maksas ik gadus publicē informāciju gan par Ziemassvētku, gan Lieldienu dievkalpojumiem, gan daudziem jo daudziem un dažādiem kultūras un citādiem pasākumiem, par kuriem turklāt to rīkotāji iekasē samaksu… Turklāt bez maksas pieņemam gan sēru, gan darba meklētāju paziņojumus, arī tā sauktais taloniņš faktiski ir iespēja privātsludinājumu laikrakstā ievietot bez maksas. Un ne jau biznesa interešu vai kāda cita savtīguma vārdā to darām, saprotam taču, ka daudziem tā ir vienīgā un šobrīd arī labākā iespēja, kā paziņot vietējai sabiedrībai par sev un citiem būtiskām lietām… Un vēl – no zinātāju viedokļa varam ieteikt dažādu pasākumu rīkotājiem un atbildīgajiem, it īpaši pašvaldību darbiniekiem: padomājiet par iedzīvotājiem, viņu interesēs taču strādājam! Un – atcerieties taču arī par tiem, kam nedz zināms, nedz pieejams dators, internets un mājas lapas. Un tādu cilvēku lasītspējīgā vecumā, kā apliecina arī pētījumi, pie mums tomēr vēl ir ļoti daudz…

Komentāri

  1. Kauns prāvestam! Tik daudz naudiņas jau varēja sagrabināt, lai ieliktu sludinājumu avizē. Daudz mazākas un nabadzīgākas draudzes to var atļauties!
    Ne jau visi cilvēki lasa draudzes mājaslapu vai iet uz dievkalpojumu katru svētdienu. Zvanīja attāli radi no Vidzemes, prasīja, lai pameklēju info avīzē, kad tad būs kapu svētki. Informācijas nebija!

  2. tikko painteresējos kā ir Bauskā.tur vienmēr sludinājumus avīzēs par kapu svētkiem liekot baznīca- organizatos. likums neparedz to darīt pašvaldībai, jo pašvaldība nav organizators.

  3. Ja avīzei tik ļoti rūp novada iedzīvotāju tradīcijas un sirdsmiers, tad, negaidot satrauktos iedzīvotāju zvanus, varēja ielikt info par Kapu svētkiem laicīgi, pajautājot rīkotājiem. Tad viss šis teātris un histēriskā skriešana pa iestādēm izpaliktu 🙂 Bet avīzei jau jāpelna piķis, neko mīļo un aizstāvamo iedzīovotāju labā no brīvas gribas neizdarīs, ka tik uzliet dubļus citiem uz galvas, bakstot ko kāds atkal nav paspējis izdarīt pa prātam vecām tantēm, kas uz baznīcu nemaz neiet. Ja ietu, būtu lietas kursā, kad ir Kapu svētki.

  4. Diemžēl latviešius stipri moka kapu un mirušo kults.
    Labāk ir mīlēt dzīvos un apliecināt dzīvi, nekā pārspīlēt ar kapu kopšanas rituāliem.
    Neesmu sapratis, kāda jēga no tiem kapu svētkiem.
    Liela daļa cilvēku tāpat nenāk, nepiedalās un neklausās tos kapu svētku dievkalpojumus, bet tajā laikā rušinās pie piederīgo kapiem.
    Man šķiet, ka visa tā nenormāli emocionāli sakāpinātā kapu padarīšana pieder pie mūsu bāreņu kompleksiem.
    Nekur pasaulē nevar redzēt tik lielu ņemšanos ar kapiem!

  5. es ar kaut kā to ņemšanos ar kapu kultu neatzīstu! Nu vasarā 1-2x mēnesī aizejam sakopt, puķes nolikt, atcerēties. Bet tā kā citi tur ņemas tik pa kapiem vien man nešķiet pieņemami. Tie mūsu aizgājēji ir atmiņās, sirdī, foto tāpēc jau nav jākvern visu laiku kapos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *