Pirmdiena, 2019. gada 18. februāris
Kintija, Kora

Ezera atjaunošana – atkal domes darba kārtībā

Twitter
FaceBook
print
2008. gada 8. novembris 12:14

Pilsētas attīstības komitejas sēdē kā papildus darba kārtībā iekļautu deputāti izskatīja jautājumu par pašvaldības nekustamā īpašuma «Tukuma ezers» zemes nomas tiesību izsoles noteikumiem.

Izsolīs ezera zemes nomas tiesības

Pretendentus – juridiskās personas – izsolei reģistrēs līdz nākamā gada 23. martam. Viņiem bez uzņēmuma reģistrācijas un nodokļu nomaksu apstiprinošiem dokumentiem būs jāiesniedz arī tehniski ekonomiskais pamatojums ezera attīstībai (esošas situācijas izpēte, plānotas teritorijas apbūves raksturojums, infrastruktūras attīstība, investīciju plāns, avoti, apjoms, projekta realizācijas laika grafiks, pretendenta pieredze līdzīgu projektu attīstīšanā), teritorijas mets, ģenplāns ar teritorijas perspektīvo izmantošanu, perspektīvās apbūves siluets uz vecpilsētas pusi, Tukuma ezera teritorijas trīsdimensiju vīzija utt.

Izsoles uzvarētājs iegūs nomā uz 15 gadiem 594 427 m² lielu neapbūvētu zemes gabalu ar apbūves nosacījumiem, ja: līdz nākamā gada beigām veiks ģeoloģisko izpēti; līdz 2010. gada 31. oktobrim izstrādās detālplānojumu un pēc tam gada laikā apstiprinās ezera izbūves tehnisko projektu; līdz 2014. gadam izbūvēs un nodos ekspluatācijā ezeru un tā labiekārtojumu. Ja saistības būs izpildītas, nomnieks varēs prasīt zemes nomas līguma termiņa pagarinājumu vēl uz desmit gadiem.

Nolikumā teikts, ka 594 427 m² ietilpst: 13 332 m² – publiskie ūdeņi, 55 090 m² – komercobjektu apbūve, 126 317 m² – individuālo māju apbūve, 399 688 m² – dabas pamatne, parki, zaļā zona un rekreācijas teritorija.

Ezera atjaunošanas tehniskie nosacījumi

Ezera atjaunošanas tehniskajā specifikācijā teikts, ka projekts realizējams trijās kārtās: 1) Tukuma ezera un tā labiekārtojuma izbūve; 2) ielas un ceļi ar maģistrālajām inženierkomunikācijām un autostāvlaukums; 3) savrupmāju un komerciestāžu apbūve. Noteikts, ka ezers un tam piegulošā teritorija ir publiska, tostarp auto stāvlaukumi pie rekreācijas objektiem. Teritorijai jāizstrādā detālplanojums, kurā jāiekļauj ietekmes uz vidi novērtējums, un jāveic ģeotehniskā izpēte. Specifikācija nosaka, ka ezera teritorijas Ziemeļu pusē jāizbūvē automašīnu stāvlaukums (pie dzelzceļa), Rietumu daļā atļauta savrupmāju apbūve, Dienvidu daļā – atļauta komerciestāžu apbūve.

Cer izsolīt vēl šajā sasaukumā

Īpašumu nodaļas vadītājs Viesturs Bērzājs skaidroja, ka MK noteikumi nosaka, kāda sākotnējā cena nomas tiesību izsolē jāpiemēro – jāņem vērā Valsts zemes dienesta noteiktā zemes vērtība privatizācijas vajadzībām uz 2007. gada 1. novembri. Šādi noteikumi gan būšot spēkā līdz nākamā gada 31. decembrim, kad mainīsies nomas maksas aprēķināšanas kārtība. Izsoles kārtība būs savādāka, jo nomas tiesības iegūs pretendents, kurš piedāvās lielāko nomas maksu par m² gadā, nevis lielāko vienreizējo nomas maksu.

J. Šulcs skaidroja, ka neviens cits variants, izņemot zemes nomas tiesību izsole, nedod tiesības komersantam veikt darbības ar īpašumu: "Mēs varējām rīkot konkursu ezera ierīkošanai, bet tas neradītu interesi par šo objektu. Ja nebūs intereses kādam uzbūvēt sev īpašumu, neviens arī negribēs ieguldīt milzīgu naudu ezera ierīkošanai. Taču vispirms jāierīko ezers, pēc tam ielas, bet pēc tam tikai var būvēt savrupmājas. Esam noteikuši, ka zemi zem ezera virsmas ūdens spoguļa privatizēt nevarēs un ka nomas tiesību uzvarētājam ezers jāuztur par saviem līdzekļiem. Ja nosacījumus neizpildīs, dome paturēs tiesības līgumu lauzt."

J. Šulcs atzina, ka necer uz lielu aktivitāti, taču kāds holandiešu uzņēmējs par šo projektu jau ilgāku laiku interesējas: "No otras puses – ņemot vērā, ka šobrīd ieguldīt zemes īpašumos ir izdevīgi, varbūt kāds atsaucas. Citādi var domei pārmest, kam šī zeme tiek taupīta. Ja pieteikumu nebūs, zināsim reālo situāciju. Tā kā esam pieteikšanos nolikuši līdz nākamā gada 23. martam, ceram arī izsoli noorganizēt vēl šī deputātu sasaukuma laikā."

Galīgo lēmumu šajā jautājumā deputāti pieņems domes sēdē 20. novembrī.

No kurienes uzpeldēja ezers?

Pēc sēdes domes priekšsēdētājam vaicājām, kāpēc tieši tagad radusies ideja aktualizēt ezera projektu.

Vai tās nav dzīres mēra laikā?

– Līdz šim mēs teicām, ka ezera atjaunošanas projektu nevar realizēt, ja nav pilsētas teritorijas plānojuma. Janvārī to apstiprinājām. Līdz maijam sagatavojām ezera ieceres skeletu un pamazām sagatavojām dokumentu, lai to varētu iesniegt deputātiem. Varbūt tiešām šis projekts ir nereāls tāpēc, ka nav gribētāju to realizēt. No otras puses – tā gluži nevar teikt, jo viens gribētājs ir un piedāvājumu izteicis. Pats galvenais, lai domei nepārmestu, ka mēs šo procesu bremzējam vai šo zemi kādam taupām. Tāpēc tagad palaižam noteikumus publiskajā telpā. Ja interesentu nebūs, varbūt pēc pusgada vai gada varēsim tos aktualizēt.

Protams, var teikt – mēra laiks, bet… Kāpēc apgalvot, ka visiem biznesā ir slikti?! Varbūt kādam tā nav. Mēs esam pateikuši, ka pašvaldības budžeta naudu šajā objektā neieguldīsim, bet, ja kāds to vēlas, lai dara.

Nenoliegšu, ka esam daudz diskutējuši ezera atjaunošanu, taču ik pa laikam iedzīvotāji vaicā – kad tas notiks. Arī jūsu laikrakstā šāds jautājumus vismaz pāris reižu uzdots.

Un neiznāks tā – mājas uzbūvēs, ezeru arī, bet galarezultātā tas cilvēkiem nebūs pieejams?

– Būs noteikta tauvas josla.

Pieredze rāda, ka apbūvē arī to vai uzliek žogu.

– Esam noteikuši darbu etapus – ezers jāierīko vispirms un tikai tad varēs celt mājas, otrādāk nevarēs būt.

Tātad vispirms izsolīsiet zemi ezeram un tikai tad mājām?

– Nē, visu teritoriju kopā, taču pēc teritorijas plānojuma ir sadalīts, kam kurā vietā ir jābūt. Un no ezera teritorijas pusei jābūt ūdens virsmai.

Teicāt, ka iepriekš nebija gatavi dokumenti, lai procesu varētu virzīt. Kādi dokumenti?

– Sākumā domājām rīkot konkursu. Izvērtējot secinājām, ka pēc konkursa uzvarētājs neiegūst tiesības apbūvēt zemi un celt individuālās mājas. Bet ja neiegūst tiesības apbūvēt, neviens negribēs ieguldīt miljonus ezera atjaunošanā.Komentēt

Pasākumu kalendārs

2019.02.18 | 12:00

Konkurss «Balsis» Kandavā 

2019.02.27 | 11:00

Sacensības skolēniem Kandavā 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Februāris
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool