Četriem pagastiem – jauns komunālais uzņēmums

Tukuma novada domes sēdē 24. februārī deputāti nolēma dibināt jaunu komunālo uzņēmumu, kam dots nosaukums «TILDe» un kas sniegtu ūdensapgādes un kanalizācijas, siltumapgādes, notekūdeņu savākšanas, novadīšanas un attīrīšanas pakalpojumus Tumes, Irlavas, Lestenes un Degoles pagastu iedzīvotājiem.

Tukuma novada domes sēdē 24. februārī deputāti nolēma dibināt jaunu komunālo uzņēmumu, kam dots nosaukums «TILDe» un kas sniegtu ūdensapgādes un kanalizācijas, siltumapgādes, notekūdeņu savākšanas, novadīšanas un attīrīšanas pakalpojumus Tumes, Irlavas, Lestenes un Degoles pagastu iedzīvotājiem.

Sabiedrības dibinātājs un kapitāla daļu turētājs ir Tukuma novada dome. To pārvaldīs dalībnieku sapulce un valde, kurā būs viens valdes loceklis. Sabiedrība pārņems Tumes un Degoles pagastu pārvaldes un Irlavas un Lestenes pagastu pārvaldes struktūrvienības saistības un tiesības. Deputāti apstiprināja arī sabiedrības statūtus.

Paredz sabiedrībai grūtus laikus

Apspriežot lēmuma projektu, deputātes Gunta Kalviņa un Dace Lebeda aicināja izvērtēt uzņēmuma nosaukumu «TILDe» (Iesaistīto pagastu pirmie burti. – Red.), kas droši vien dublēšoties ar Latvijā jau zināmas firmas vārdu, tāpēc tas būtu jāpārdomā. Domes priekšsēdētājs Juris Šulcs skaidroja, ka līdz dibinātāju sapulcei vēl esot laiks par to runāt, tāpēc tagad nevajadzētu strīdēties.

Savukārt deputātam Artim Jomertam bija vairāk iebildumu pret šāda SIA veidošanu. Jau iepriekš viņš teicis, ka necer uz šī uzņēmuma veiksmīgu pastāvēšanu grūtajos laikos: "Komunālā komisijā sprieda par šo četru pašvaldību SIA izveidošanu. Viedoklis bija, ka jaunajai sabiedrībai neklāsies viegli ar mazo līdzekļu apgrozījumu un tehnikas trūkumu. Mans viedoklis, ka tādas mazas struktūras nevajadzētu dalīt nost no kopējā katla, turklāt laikā, kad paši ejam uz centralizāciju, piemēram, saistībā ar grāmatvežiem, lai varētu ar līdzekļiem manevrēt. Tagad iznāk, ka grūtajos laikos tomēr komunālo dienestu dalām nost. Nodalot struktūru, nodalām arī naudas plūsmu, taču jārēķinās, ka ziemā izejvielas sadārdzinās, iedzīvotāji nemaksā, būs lielāki tarifi, pieļauju, ka būs naudas grūtības. Jau zināms, ka, kopā strādājot, ir vieglāk. Tagad cietīs gan iedzīvotāji, kas nesaņems kvalitatīvus pakalpojumus, gan SIA strādnieki." A. Jomerts ir pārliecināts, ka jāveido kopīga lauku struktūrvienība, nosakot pārejas periodu tarifiem, lai pēc tam nonāktu pie vienotiem tarifiem novadā. Jau iepriekš komiteju sēdēs A. Jomerts bija norādījis arī, ka jaunveidojamai SIA nāksies rēķināties ar PVN, ko nemaksā pašvaldību iestādes, savukārt tarifus apstiprinās ne vairs pašvaldība, bet regulators, tādējādi SIA būs iespēja tos netraucēti palielināt.

Lai kalpo kā pilotprojekts

Deputāts Agris Jaunkļaviņš interesējās, kāda būs saistība jaunajai sabiedrībai ar pagasta pārvaldes vadītāju? Dokumentos esot rakstīts, ka par visu atbildīgs kapitāldaļu turētājs un valdes loceklis, bet nekur neesot minēta saistība ar pārvaldnieku. J. Šulcs skaidroja, ka pārvaldnieka saikne ar uzņēmumu esot tāda pati kā novada domei un domes priekšsēdētājam ar «Tukuma siltumu» un citiem uzņēmumiem: "Pagastu pārvaldnieks ir atbildīgs par visu, kas notiek pārvaldē, tāpat kā domes nodaļas vadītājs atbild par savu sfēru. Ja līdz šim dokumentos šī saikne nav norādīta, tā būs jāiestrādā pagastu pārvaldes nolikumā. Loģika ir tā, ka komunālās uzņēmuma vadītājs atbild par visu sfēru, bet pagastu pārvaldes vadītājs atbild par visu pārvaldes teritoriju – ceļiem, skolu, komunālo dienestu utt."

A. Jaunkļaviņš arī atzina, ka principā iebilst pret centralizāciju, taču ir pārliecināts, ka šis SIA kā pilotprojekts jādibina: "Un tad jāskatās, kā tas darbojas, kas būtu jāpielabo. Tā nevarētu būt liela kļūme. Ja veido vienu uzņēmumu – tas taču skaidrs, ka traktors no Zentenes nebrauks uz Lesteni, jo tie būs lieli izdevumi.

Tarifu izlīdzināšanu savā mūžā negaida

Domes priekšsēdētāja vietnieks Indulis Zariņš oponēja A. Jomertam par tarifu izlīdzināšanu, atzīstot, ka diez vai savā dzīvē pašvaldība spēšot panākt tādu labiekārtotības pakāpi Zentenē kā Tukumā: "Tarifiem katrā vietā jābūt tādiem, kāda ir labiekārtotības pakāpe." Deputāts Arvīds Driķis piebilda, ka komunālo pakalpojumu saņēmējiem – iedzīvotājiem – šis nav labākais laiks, kad šādu SIA veidot: "Rūpējoties par cilvēkiem, labāk būtu, ja varētu saglabāt sistēmu, kāda izveidojusies Pūres pagastā un iet uz šādu modeli arī pārējās pārvaldēs. Ja krīze skar pašvaldības budžetu, nevajadzētu dibināt jaunus SIA, bet izmantot jau esošos uzņēmumus."

Par mantu, darbiniekiem un darbiem

Tukuma novada domes preses konferencē 14. martā uzdevām jautājumus par to, kā šis SIA strādās.

Kur paliks četru pašvaldību tehnika, materiāli? Vai tie turpmāk glabāsies katrā pagastā, kā līdz šim, vai stāvēs vienuviet?

– Visa šī manta, tehnika tiks nodota šī jaunā pašvaldības SIA rīcībā, taču, tāpat kā līdz šim, tā atradīsies Lestenes, Irlavas, Tumes un Degoles pagastos uz vietas, jo tieši tur jau arī būs jāstrādā. Būs arī kasieris pagastu pārvaldē, lai cilvēkiem būtu pieejams. Jautājums ir par administrēšanu un uzkaiti.

Vai šobrīd kāds šo darbu jau vada?

– Pagastu pārvalžu vadītāji joprojām par visu atbild. Kamēr nav izveidots SIA, viss darbojas pa vecam. Konkurss valdes locekļa amatam un grāmatvedei ir noslēdzies, tagad jāizvērtē saņemtie pieteikumi.

Pūres iedzīvotāju sapulcē izskanēja viedoklis, ka, izveidojot kopīgu SIA ar Sēmi un Zenteni, kur mazāk maksātāju, iznāks, ka pārējiem vajadzēs viņus dotēt. Vai tas tā būs?

– Tāpat kā pilsētā katrai daudzdzīvokļu mājai ir bilances karte, tādas būs arī pagastu mājām, kurās uzskaitīsies saņemtā vai arī nesaņemtā nauda. Ja pašvaldība uzņēmumam pasūtīs kādus darbus, piemēram, kapu kopšanu, atkritumu savākšanu un citus darbus, tad tā par to arī maksās atbilstoši veicamajam apjomam pagastos. Tāpat ja pakalpojumus gribēs pirkt tās mājas, kuras apsaimnieko paši iedzīvotāji, arī viņi par to maksās.

Vai katrā pagastā arī būs kāds atbildīgais par komunālo darbu?

– SIA būs vadītājs un atkarībā no darba apjoma tiks pieņemti darbinieki.

Komentāri

  1. Cerams, kad būs labāk, jo tagad ūdens ir vienkārši drausmīgs, normāli nav iespējams nomazgāties, kur nu vēl lietot. Jau tagad pierādās tas, kad Tumes vadītājai ir "nospļauties"par degolniekiem! Ja runājam par tehniku, tad visu tehniku (zāles pļavēja traktoriņu, motorzāģi utt) jau pievākusi TUME un tā tas turpināsies, jo būsim reālisti, pāgastu vadītāja ir tumeniece un tas visu izsaka 🙁

    Šulca kng SOS

  2. Par ūdeni- jūs tak visi jau esat dzirdējuši ,ka ūdens trasi mainīs, ka projekts jau apstiprināts, vajag uzmanīgāk lasīt ziņas.Kāda tā priekšniece nu ir ar tādu jāiztiek, par savu kanditatūru necīnījāties…

  3. "jaunajai sabiedrībai neklāsies viegli"… LAUĶU SABIEDRĪBAI gan, bet firmai labi.
    Ko sabiedrība gribēja, to dabūja.
    Uzņēmējus un darbvietas prasījāt no jaunās pārvaldes? Dabūjāt. Būs gan ģimenes, gan dinastijas, gan blati.
    Bet laucinieki pie prāta jāved, citādi laimes lāci vien gaida un kad tukumnieki visu nomaksās.
    Akciju un atlaižu laiks beidzas, katrs grābj ko var.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *