Agita Puķīte

Ar Durbes pili saistīti daudzu vācu ģimeņu likteņi

18. jūnijā, Durbes pilī, tika atvērta jaunākā grāmata muižu izdevumu sērijā «Muižas laikmetu griežos» – stāsts par Tukuma apkārtnes muižām fotogrāfijās un dokumentos.

18. jūnijā, Durbes pilī, tika atvērta jaunākā grāmata muižu izdevumu sērijā «Muižas laikmetu griežos» – stāsts par Tukuma apkārtnes muižām fotogrāfijās un dokumentos. Vienlaikus šī bija Tukuma muzeja draugu tikšanās un skaists vijolnieka Reiņa Galenieka koncerts.

Kā stāstīja grāmatas veidotāja Inta Dišlere, pētot Latvijas vēstures notikumus arhīvos un dokumentos, kas kopā ar fotogrāfijām saņemti no citās valstīs dzīvojošajiem kādreizējiem muižu īpašniekiem, bijušajiem tukumniekiem vai viņu radiniekiem, nācies secināt, ka daudzi stāsti ir bēdīgi un ka tie pārsniedz vienas grāmatas robežas: “Tādi bija arī vēstures notikumu virpuļos ierauto cilvēku likteņi – revolūciju, karu un okupāciju dēļ daudzi zaudēja dzimteni, mājas un arī dzīvību, un viņu stāstus līdz šodienai ir saglabājuši tuvinieki. Mēs šos notikumus un likteņstāstus muzejā pētām, mēs stāstām par šiem notikumiem izstādēs un pēc tam publicējam šos stāstus grāmatās, tādā veidā dodot ieguldījumu Latvijas vēsturē un savu devumu simtgadei.”

Kā atzina I. Dišlere, daži īpaši stāsti ir saistīti ar Durbes pili, kur dažādos laikos bijusi lazarete – gan pagājušā gadsimta sākumā, gan 1919. gadā un 1945. gadā: “No 1919. gada bija saglabājusies fotogrāfija (Publicēta piektdienas, 17. jūnija laikraksta «Akā. – Red.), tikai nebija zināmi tajā attēlotie cilvēki. Lūdzot tuviniekus atsaukties, fotogrāfiju publicēja trīs dažādi Vācijas izdevumi, un mums laimējās atpazīt divas medmāsas un uzzināt viņu stāstus.

Savukārt no kāda cita ar Durbes pils lazareti saistīta stāsta Tukuma muzejs ir ieguvis draugus. 1945. gadā 26. janvārī Durbes pilī notika kapelmeistara Kristiana Noltes koncerts, taču jau nākamajā dienā Tukuma pievārtē viņš krita. Bet 2015. gada augustā viņa meita Līzele Krūze, kuru ar Tukumu vieno jau gandrīz 20 gadus ilga draudzība, dāvināja Tukuma muzejam sava tēva 130 gadus veco vijoli, savukārt šogad ar vārdiem, ka īpašām viņas ģimenes lietām būtu vieta muzejā, viņa dāvināja diriģenta zizli, kuru 1932. gadā tēvam dāvināja karavīru biedrības biedri pateicībā par koru vadīšanu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *