Uz novadu reformu atskatoties

Jau pagājuši pieci gadi, kopš dzīvojam novados. Paskatoties uz novadu veidošanās procesu no laika attāluma, jāteic, ka milzum daudz naudas tika iztērēts dažādiem pētījumiem: kā novadi būtu veidojami, cik lielu ietaupījumu no novadu veidošanas iegūs, kāda būs satiksme, kur atradīsies novada centri, kā tiks organizēti vienas pieturas pakalpojumi iedzīvotājiem utt.  Rosība bija varena, tika sarakstītas grāmatu grāmatas… Ja šos līdzekļus sarēķinātu, tad faktiski smieklīgs izrādās pašvaldībai par apvienošanos solītais burkāns – 200 000 latu apjomā. Bet kas no šiem pētījumiem tika izmantots veidojot novadus? Dominēja politiski lēmumi, nerēķinoties ne ar ko. Visu noteica pagastu vadītāju piederība vienai vai otrai partijai, kā arī atsevišķu amatpersonu veiklība. Tā rezultātā ir iznākuši pat daži kuriozi, kā, piemēram, ne viens vien iebraucējs Engures novada domi ir izmeklējies Engurē, kaut gan faktiski tā atrodas Smārdē. Turklāt ne jau Engures novadā vien šādas dīvainības. Bija piespiedu apvienotie novadi, kas pieprasīja atdalīšanos…

Reformas sākumā bija nedrošība, ļaudis bija nobijušies, arī pašvaldību darbinieki bija nervozi bažās, vai nezaudēs darbu. Šķiet, šīs bažas bija veltas, jo faktiski domes un pārvaldes darbinieku samazinājuma nav, jo kādam jau pagastā tās funkcijas ir jāveic. Un tātad nav arī reformas rezultātā cerētā līdzekļu ietaupījuma. Šajos piecos gados novadu pašvaldības, jo īpaši administrāciju līmenī, nostabilizējušās un nav jau tā, ka būtu zaudējumi vien. Ir arī ieguvumi un, runājot, piemēram, par Engures novadu, manuprāt, katrā no trim pagastiem, kas apvienojās, bija laba, vērā ņemama pieredze, ko ieviesusi arī novada dome: novadā pilnīgi visus domē kārtojamos jautājumus (sociālos, bāriņtiesas, dzimtsaraksta, būvniecības), ja vien tie nav apspriežami domes sēdē, iespējams iesniegt un izskatīt uz vietas pagasta pārvaldē. Savukārt lapmežciemnieku atvases var ērti (ar pašvaldības autobusu aizved un atved) apmeklēt Engures Mūzikas un Mākslas skolu, bet Milzkalnē ir šīs skolas filiāle.

Tomēr jautājums paliek – vai arī mākslīgi veidotie novadi, to centri tiešām nostabilizēsies un kļūs par pilntiesīgu, saimnieciski un kultūrvidē vienotu veidojumu, vai, mainoties vējam politiskās varas gaiteņos, mainīsies tiem līdzi?

Un vislielākās bažas par pārmaiņām tāpēc, ka nav jau pārliecības, vai partijām izdevīgi politiskie lēmumi būs izdevīgi arī iedzīvotājiem…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *