Sestdiena, 2019. gada 20. aprīlis
Mirta, Ziedīte
Foto: Ivonna Plaude NTZ redaktore

 Un vēl pa kādai svētku dzirkstij

Ivonna Plaude
Twitter
FaceBook
print
2018. gada 10. jūlijs 13:43

Vēl visam jānogulstas, vēl jākvēlo un arī jānorimst… Bet izgulēties, kā savās mirkļa izjūtās par Dziesmu svētkiem raksta dzejniece Anna Rancāne (lasiet 3. lappusē), – to gan atļauties nevaru. Tas tāpēc, ka top šī avīze un man – tā nu ir sagadījies – ir jāraksta šī sleja… Atzīšos, kaut labi apzinos, ka kādam no jums Dziesmu un deju svētku jau gana un, iespējams, pāri malām, tik un tā šī brīža sajūtu spožākās dzirkstis joprojām ir tur, kaut kur lauzto priežu galos vai aizkustinājumu asaru aizžņaugtajās balsī līdzās…

Tāpēc šoreiz – tikai domu un atziņu dzirkstis.

Divi pasaules? Pirms noslēguma koncerta sēžot sastrēgumā Mirdzas Ķempes ielā, blakussēdētāja lasa priekšā feisbuka asāko vēsti. Kāds krievu valodā runājošs un rakstošs taksometra šoferis absolūti bez ironijas vai izsmiekla vaicā: ”Ko jūs visi – tādi saposušies – darīsiet Zooloģiskajā dārzā?” Kad lielās cilvēku un transporta plūsmas dēļ nācās savu auto atstāt vismaz astoņus kilometrus pirms estrādes un tālāk doties kājām, varēju pārliecināties, ka daudzi izmantoja taksi pakalpojumus. Kā vēlāk noskaidroju, jā, tikai retais krieviski runājošais tiešām zinājis, ka ir tādi Dziesmu svētki…

Neizmantotā iespēja. Par to kaunu, ko pārdzīvojām, kad svētkus un tā dalībniekus uzrunāja mūsu Valsts prezidents, pat runāt kauns. Un žēl jau arī, sak, nu ko tas cilvēks mokās… Ne viņš ko domā, ne viņam ko teikt, ne salasīt prot. Bet uz tiem viņa konsultantiem un padomniekiem ir dusmas – cik gan jābūt ”konservētam”, lai sacerētu tik tukšu un emocionāli trulu tekstu!? Diemžēl arī kultūras ministre gaidas neattaisnoja – diezin, vai tautai tik emocionālā brīdī bija jānoklausās diriģentu saraksta uzskaitījums. Un godīgi sakot arī runas kvintesence par to, ka visa pamats ir diriģents, nelikās ne gaumīga, ne situācijai un realitātei atbilstoša. Jo esmu pilnībā pārliecināta, nebūtu skolotāju, dziedāšanas un dejošanas skolotāju – nebūs dziedātāju, nebūs dejotāju un nebūs arī Dziesmu svētku! Nebūs dziedāšanas un kora stundu, nebūs skolā koru, deju kolektīvu, nebūs ko tiem spožajiem Rīgas māksliniekiem diriģēt un virsvadīt!

Cik daudz labu, atsaucīgu un svētkiem līdzi dzīvojošu cilvēku! Šī doma svētku nedēļas laikā ienāk prātā un brīžam tur paliek pastāvīgi. Pirmo reizi kā pārsteigums par tiem, kas piedalījušies mūsu ielu aptaujā. Neviens no viņiem nebija Dziesmu vai deju svētku dalībnieks, bet tik un tā uzskatīja šos svētkus par tautai un nācijas vissvarīgāko notikumu. Un cik atsaucīgi šoferīši, kas pacietīgi un visu dienu nīka visās mēģinājumu un svētku norises vietās, bija visur laikā, neskatoties uz tik biežajiem sastrēgumiem! Un virtuves meitenes! Kaut krietni pāri pusnaktij, ēdiens silts un gards, par visiem ir padomāts. Un cilvēki ielās. Tik fantastiskie skatītāji! Un mūsu pašu grāmatnīcas Ilze, kas brīvās dienas izmantojusi, lai kā brīvprātīgā būtu klāt lielajā notikumā. Un tie absolūti pārpildītā trolejbusa pasažieri, kas bija gatavi lielā pulkā pagriezties plakaniski viens aiz otra, lai vēl diviem tautas tērpos sapostiem cilvēkiem tomēr vieta atrastos…

Par tautu, kas vienota. Mana tauta ir tā, kas dzied līdzi līgo dziesmas un «Saule, Pērkons, Daugava», kas pieceļas kājās, iededz gaismiņas un viļņojas mūzikā, kad skan «Manai dzimtenei» un «Gaismas pils». Un visvairāk manējie ir tie, kas, neviena nemudināti, tehniskas ķibeles un citus mulsuma brīžus, aizmēž ar skatītāju un dziedātāju kopīgi veidotu vilni. Vi-i-i-lni!!!!

 Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. Daiga teica:

  Paldies, pareizi pateikts. Patiešām, ja nebūtu mūsu skolu koru un deju kolektīvu, ja nebūtu mums pašaizliedzīgo dziedāšanas un deju skolotāju, ja mazos nemācītu jau no mazotnes, nebūtu mums nekādu profesionālo koru milzīgo sasniegumu, ne deju. Viss balstās uz skolu un mūzikas skolu bāzes.

 2. Cukurs-Zuckerman teica:

  Lai nu kas bet taksisti ir viena vislabāk informētajām sabiedrības daļām, ne jau par velti visu valstu specdienesti savās darbībās iesaista taksistus.
  Tāpēc maz ticama ir versija par taksistu nezināšanu, cita lieta ir visa latviskā ignorance un spēcīgs melnais humors.

  Šeit vietā būtu bijis atbildēt ar tādu pašu melno humoru, jo zooloģiskajam dārzam ir nozīmīga vieta Latvijas politikā-šeit tak dzimis viens no prezidentiem.

 3. LV 100 aizdurvē teica:

  Latvijas 100 gadu kampēju ķēķa aizdurvē!. Elita Veidemane sūdzas kā tik slikti bijis LPSR, kura izskoloja šo ODZI, nenotiks – varēsi uzturēt migrantus un es būšu pirmais, lai ASV Veidemani izdod ASV par FAKE NEWS celšanu! Tik slikti Veidemanei bijis, ka varēja pārgulēt ar Augstākās Kompartijas politiķiem, rakstīt grāmatas un saņemt Honorārus. Pašreiz raksta un intervējas TV24, – sapratu, Nav Veidemanei piešķirts Trīszvaigžņu ordenis – nu pieklājības pēc es pat piekristu, tas jau kā GDA sporta nozīmīte – pieklājības pēc – ha ha ha. Vējoni Proties – Veidemanei – ordeni kā teica Šveiks “ caur Gultu es topu augsti Apgalvots!

 4. Mamertam V ( Goda pilsonim) teica:

  На деревне расставание поют.
  Провожают председателя в нарсуд.
  Всей деревней насушили сухарей.
  Возвращайся, Mamert поскорей!

  «Расскажи нам, председатель, сколько ждать,
  Сколько будешь ты в тюряге загорать?»
  Отвечает председатель им в ответ:
  «Покидаю вас, родные, на пять лет»

  Загрустили сразу девушки тогда,
  Это значит с председателем беда,
  «С таким сроком попадешь на Колыму,
  Не напишешь даже писем никому»

  «Не грустите» – председатель им в ответ.
  «Не придется ждать меня вам столько лет.
  По зачетам один к двум и один к трем
  Через три года возвращусь я в родный дом»

  По деревне бабы водят хоровод.
  На баяне шпилит Ванька-счетовод.
  В сельсовете порасставили столы.
  Возвернулся председатель с Колымы

  Только Манька одинокая сидит –
  Ее Васька осьмой год в тюрьме торчит.
  Половинка вору-Ваське не к лицу,
  Поканает наш ворюга по концу.

 5. Jautājums? teica:

  Kur Mamerts dzīvo? Kandavā, Vācijā vai Austrijā? Всё забыто, все забыли. Nākošie “mamerti” rullē tālāk.

Pasākumu kalendārs

2019.04.20 | 10:00

Novuss Engurē 

2019.04.20 | 10:30

Motosacensības Bušu karjerā 

2019.04.20 | 11:00

Lieldienu koncerts Lestenē 

2019.04.20 | 12:00

Daiļslidošana Tukumā 

2019.04.20 | 12:00

Lieldienas Džūkstes pasaku muzejā 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Aprīlis
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool