Tālija, Natālija, Broņislava, Broņislavs

Pašdarbniekam svētku brīvdienas nepienākas?

Inese Beigate
Twitter
FaceBook
print
2017. gada 18. aprīlis 09:57

Vakar, Otrajās Lieldienās, Slampes kultūras pils ņudzēja no Tukuma, Kandavas, Jaunpils un Engures novada dancotājiem – tur notika nākamā gada Dziesmu un Deju svētku repertuāra apguves skate. Aizkulisēs pirms atbildīgās uzstāšanās jūtams satraukums – puiši mīņājas, iesildot kājas, meitas met skatus spogulī, lūkojot, vai vainadziņš nav sašķiebies. Jo žūrija vērtēs ne tikai dejas horeogrāfiskā raksta precizitāti, dejotāju soļa vieglumu un stājas iznesību, bet arī tautas tērpa valkāšanas kultūru un pareizību. Gatavojoties notikumam, droši vien klāt pieķertas arī svētku brīvdienas, darbdienās tak allaž stundu par maz. Gan jau netrūka neapmierināto, kas bija nostādīti smagas izvēles priekšā – svētki kopā ar ģimeni vai piedalīšanās pasākumā. Koncerts – cita lieta! – tur no visām porām plūst sirsnība, tie ir svētki kā skatītājiem, tā pašiem. Ja arī kāds no dalībniekiem tam nav varējis izbrīvēt laiku, nekas – savējie sapratīs. Skatē, vai tur lūst vai plīst, bet uz strīpas jābūt visiem astoņiem dejotāju pāriem! Kādam iztrūkstot, izjūk kompozīcija.

Deju kolektīvu skates visā Latvijā rīko Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar pašvaldībām un deju apriņķu virsvadītājiem. Ieskatoties nozares pasākumu kalendārā, ikviens var pārliecināties, ka visas marta un aprīļa nedēļu nogales tajā aizņemtas, jo Dziesmu un Deju svētkiem pieteikušies turpat astoņi simti deju kolektīvu. Tādējādi neba aiz slikta prāta, bet brīvu dienu trūkuma dēļ mūsējo vērtēšanai tikušas Otrās Lieldienas, kamēr citur notiek gan apcerīgi koncerti, gan lustēšanās un ģimeniska svinēšana.

Taču nav saprotams, kādēļ mūsu pašu Tukuma novada dome sadarbībā ar starpnovadu pašvaldībām, organizējot vokālo ansambļu skati, tās norisei izraudzījusies tieši maija svētku nedēļas sestdienu?! Ansamblim muzikāli kuplinot kādu pasākumu, dažreiz var iztikt ar nepilnu sastāvu, bet skatē, izvēloties sarežģītāku repertuāru, nozīmīgs ir katrs dalībnieks – piecbalsīgu dziesmu četratā nekādi neizdosies nodziedāt. Tāpēc kolektīvu vadītājiem atliek vien mīļi lūgt savus dziedātājus šajās brīvdienās tālākus braucienus neplānot un no tuvākiem laukiem atgriezties laikus, cerot uz pārējo mājinieku sapratni. Savukārt tos, kuri pirmsskates dienās cerējuši ieskandēt Raiņa skolas zāli, nāksies apbēdināt – mācību iestādes durvis svētkos būs slēgtas, jo darbiniekiem taču pienākas brīvdienas!Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. Dejotājs teica:

  Žēl, ka visiem nav vienādi nosacījumi. Deju skatei taču arī mēģinājumi notika pirmssvētku un svētku dienās un tur nevienam neinteresēja vai kādam ir brīvdiena vai nē. Jo ir taču SKATE! Visi bija uz strīpas.

 2. sportists teica:

  Mums arī nav brīvdienu. ja ir spēle, tad arī braucam.

 3. Baibiņa teica:

  Tāpēc jau tie ir pašdarbnieki,ka dzied,dejo,spēlē teātri un vēl sazin ko savā brīvajā laikā,darbadienu vakaros,svētku dienās un cik zinu,dara to ar prieku un gandarījumu sirdī, kā arī ģimenes parasti gan atbalsta šādu izvēli.Savukārt, ja kādam tas sagādā grūtības un problēmas ģimenē,ir stingri jāpārdomā, vai maz gribas dziedāt, dejot utt. Nevienu tak ar varu uz pašdarbības kolektīviem neatvērt…

  • Baibiņa teica:

   Ui,kļūda, ar varu neatved….

  • Piekrītu daļēji teica:

   Viss jau tā ir, kā tu saki, bet, domājot par ansambļu skati Tukumā, tomēr esmu ļo-ti dusmīga! Jau gadiem kultūras vadība (nevar jau gan saprast, kas mums tā vadība te, tai kultūrā tagad ir) tiek aicināta padomāt par to,lai ansambļu skate tiešām būtu patīkams notikums, jauks pasākums, koncerts visiem interesentiem, jo ansambļi jau nav ne kori, ne deju kolektīvi, kam jāizpilda valsts kultūrā galvenie – Dziesmu svētku – standarti,tāpat ansamblis gluži nav koris, kam pirms skates var sarunāt iztrūkstošus vai pēkšņu saslimušus dziedātājus…Tā teikt, apstākļi pavisam citi, un tāpēc, jā, līdzīgi kā raksta autore domāju, ka šī gada skate Tukumā tomēr ir administrējošos personu neizdarība un arī bezkaunība, jo, cik zinu, persona, kam par to maksā, pati skatē nemaz nepiedalīsies, jo tomēr grib baudīt brīvdienas kopā ar ģimeni…

   • man ar patīk taustiņus klabināt teica:

    un es arī nesaprotu, kāpēc ansambļu skati nevar rīkot siltās zemēs? vai, vismaz pirtī! mums saviesīgu pasākumu ar dziedāšanu un dejām! un vēlams nodrošināt, pirms un pēc brīvdienu, lai varu atpūsties no sava kultūras pieveduma sniegšanas. kā tas ir – nav naudas? man vajag, es taču dziedu!

    • Nu teica:

     Nu, un ko ar to gribēji pateikt? Kurš te par naudu runā? Ja nu vienīgi varam šīs ansambļu skates pielīdzināt tām, kas notika padomju laikos, kad bija jāpierāda, ka saturs īstais un komunismu ceļošai sabiedŗībai atbilstošs, ka drīkst uzstāties sociālistiskās sabiedŗības priekšā. Vai bez ironijas un godīgi vari pateikt, kāda ir šīs skates jēga?

  • Zini teica:

   Zini, Baibiņ, ansambļi neveido dziesmu svētku repertuāru, tāpēc ar dejotājiem un koristiem salīdzināmi nav, tāpēc arī skates ir ne ar ko prātīgu nepamatots stulbums.

 4. Klipu klapu teica:

  Mans hobijs un atpūta brīvdienās ir makšķerēt.
  Līdz šim domāju , ka dziedātāji un dejotāji savu hobiju dara ar prieku tieši tāpat kā es savējo. Bet nē, izrādās,ka nabadziņus policija sagūsta un ar varu spiež dziedāt un dejot.

  • Bez izvēles teica:

   Jā, ja runājam par izvēli. Tikai tur jau tas suns apraksts, ka skate, vismaz tāda, kā tā ir Tukumā, ansambļu pašdarbniekiem jau nav ne prieks, ne brīva izvēle

   • sportists teica:

    Ej nu, ej. Ir visiem vienmēr brīva izvēle. Dibini savu biedrību, pie biedrības ansambli un izlem – startēt vai nestartēt. Uzturi savu ansambli, maksā dalības maksu, šuj pats drēbītes, maksā vadītājam, dziedi, ko gribi, kā gribi. Mēs arī paši pērkam aprīkojumu, pērkam apavus, par visu maksājam. Ja vajag, arī sniegā spēlējam.

    • Aha teica:

     Nākas piekrist sportistiem un Baibiņai

    • dziedu teica:

     Ansamblī dziedu, pati tērpu pērku, par transportu maksāju un vēl citus, kad vajag, pavadāju. Nu ja, ansambļa vadītājai nemaksāju. Bet arī es uzskatu, ka skates tādā veidā, kā te notiek, ir bezjēdzīgas un nelietderīgas laika tērētājas. Tiešām neredzu nekādu pienesumu ne man personīgi, ne mūsu ansamblim, ne novada un valsts kultūras dzīvei kopumā. Un šogad, jā, arī man pirms lielajiem darbiem šī būtu vienīgā reize šajā gadā, lai ar ģimeni kopā kaut kur aizbrauktu….

     • Ieinteresētais teica:

      Būs jāaizkāto uz to ansambļu skati un jāpavēro gan apbižotos un sesaprastos dalībniekus,gan vienaldzīgos vadītājus un atbildīgos ( ja šie būs atnākuši).

 5. ? teica:

  Kāpēc man savas brīvdienas būtu jāpavada stresojot kopā ar savu kolektīvu,ja varu pavadìt kopā ptiecīgi ar savu ğimeni,kuru ikdienā redzu skrienot garām,jo visiem ir darbi.
  Vadītājiem maksā algu.tātad jāiet kaut nakts laikā.bet kas mani uz to var piespiest? NEVIENS!

 6. Smiekliņš teica:

  Kāds atkal ar varu aizvests uz kādu kolektīvu,ārprācccc..

Pasākumu kalendārs
Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Augusts
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool