Patrīcija, Patriks, Ludis, Ludvigs, Ivonna
Ivonna Plaude

Par veciem uzņēmumiem iedomājot…

Autors:
Twitter
FaceBook
print
2017. gada 23. marts 09:41

Ir ekonomikā teorija, kas runā par preču un arī uzņēmumu dzīves cikla īpatnībām. Tās paredz, ka uzņēmuma mūža tendences ir gluži tādas pašas kā cilvēku dzīvei. Vien atšķirībā no visai paredzamā mūsu mūža noslēguma uzņēmuma attīstības scenārijā tomēr ir iespējams arī visai optimistisks rezultāts…

Atzīšos, salīdzinājums ar ražošanas novecošanos pēdējā laikā prātā ienācies vairākkārt. Varbūt tāpēc, ka gan valstī, gan dažviet arī pašvaldībās vērojamas tipiskas novecošanās pazīmes? Piemēram, uzņēmumam par tā straujo tuvošanos pensijas vecumam liecina neproporcionāls darbaspēka un resursu izmantojums, kad uz katru no tiem, kas tieši iesaistīti produkta ražošanā, ir vairāki ”menedžeri-darbības aprakstītāji”, ”statistiķi”, ”optimizētāji”, ”struktūru veidotāji” un ”konsultanti-padomdevēji”, kas ne tikai neveido nekādu pienesumu izaugsmei, bet arī kavē citu, reāli strādājošo darbu. Kādā veidā? Nu, kaut vai ar aizvien pieaugošiem dažādu atskaišu blāķiem un reizēm arī dažādiem ”pētījumiem”, kur vienīgais pienesums – attaisnojums pašu eksistencei. Taču – un arī tas ir kā likums – atalgojums šiem ”administratīvajiem resursiem” ir ievērojami lielākas, kaut darba rezultāts – ne īsti saskaitāms, ne aptverams. Tāpēc pat tad, kad šī uzņēmuma ”galva” nav daudzskaitlīga, tā tik un tā patērē proporcionāli pārāk lielu resursu daļu. Un, sakiet, vai tad tā nav arī daudzās valsts pārvaldes un dažviet arī pašvaldību struktūrās? Ne velti taču teju vai visās nozarēs, valsts pārvaldi ieskaitot, ir nepieciešamas reformas. Bet te atkal, redzot, kā pie mums klājas reformatoriem – kaut vai Robertam Ķīlim izglītībā, Danielam Pavļutam ekonomikā vai nu jau bijušajam Valsts Kanceles vadītājam Mārtiņam Krieviņam – ir saskatāma vēl viena veco, pat ļoti veco uzņēmumu pazīme. Proti, šādos uzņēmumos par visu lemjošās ”galvas” negrib nekādas pārmaiņas. Jo tām principā pietiek ar jau esošo atalgojumu un citiem amata sniegtajiem labumiem. Viņus arī neinteresē nekāda attīstība, jo – ”manam mūžam pietiks” un ”ej, nu zini, kādas tās pārmaiņas būs!?”… Lūk, un šādus uzņēmumus ir gandrīz vai neiespējami glābt. Tie vai nu mirst dabīgā nāvē vai tiek pārdoti vien izkārtnes formātā…

Te nu gan gribas līdzībām pielikt punktu. Ļoti ceru un pat esmu par to pārliecināta, ka mūsu valstī vēl ir gana daudz darbīgu, ieinteresētu un atbildīgu pilsoņu, kas nekādi nepieļaus, ka tik daudzu paaudžu ilgās un centienos izlolotā Latvijas valsts kļūst vien par tukšu, nevienam nevajadzīgu izkārtni. Un tas nekas, ka ”galvu” daudz un tās pārmaiņu nealkst…Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. jānis teica:

  pilnīgi loģiski-vismaz pusi no valsts finansētām,tieši un netieši,organizācijām,aģentūrām,departamentiem,pārvaldēm…var droši slēgt bez zaudējumiem,bet pie mums rīkojas otrādi-liek iedzīvotājiem maksāt obligātā kārtā papildus par šiem bezjēdzīgajiem saskaņojumiem,apstiprinājumiem,nodevām…nevar pievienoto vērtību ražotāji uzturēt šo uzblīdušo liekēžu baru…

 2. Normunds teica:

  un cik lielu resursu daļu patērē mūsu’pašu Tukuma, Kandavas, Engures novadu pārvalžu vecās ēdelīgās “galvas” ar komisiju bariem?

  • Kurzem tāmniek teica:

   Mums iekš kanadav vispār tā dom jāklapē ciet. Jēg jau sen nav nekā. ka šitos priekšnieķels aizvāks, būs labāk dzīv visiem. Viņ tokš to vien dār, kā strādājoš un domājoš cilēk iekš novad neļauj dzīvot. Kā rozenfelds kā komunists iesāka, tā šitie Ķieģels-Bārens-Štoferts-Ķieģels turpin. Vis baigie priekšniek, muldetaj un papīr stumditāj un tik skatās, ko tik sev varēt pievākt. Smuk novad viņiem tik priekš lielīšanās vaig. Ārečenu, to Alfrediņš dikt smuk māk. Lielas un lielās un ja kas nesanāk, tad šim vis cit ir vainig.

 3. ! teica:

  Mūsu “lielpilsētas” Tukuma domē ir 2 domes priekšsēdētāja vietnieki! Tas jau izsaka visu.

 4. A? teica:

  A kas ir Rudovskis?

 5. ja kas teica:

  Volfs jau vēl bez tam ir ielīdis pašvaldību savienībā!!!

  • Vot teica:

   Vot tas gan ir tukšmuldētājs, kas tā arī iesprūdis savā Pūrē,neko tālāk par to nezina un neredz; tik: ”Manā sētā tas, manā sētā šitas.”sapņo tik par medībām un dīvāniņu.

 6. tukumnieks teica:

  Tak beidzot jānāk kopā pavisam citiem, kas nav bijuši ne ar kādiem “zaļzemniekiem”, ne vienotībām, ne zvaigzneskalniem, ne ķirķiem. Vai tad cilvēku trūkst novadā, kas nesaprot, kā vajag saimniekot un kuri neliek savās kabatās mūsu kopīgo naudu?

  • ! teica:

   Netrūkst tādu cilvēku, bet viņi nevēlas, lai viņus izvazā pa avīzēm, nomelno, uzzina to, ko nezināja par sevi. Kā arī, nekad nebūsi labs visiem, vienmēr būs kāds, kuram vajadzēs tikai publisko pirti un pa lēto parīt.

 7. Par uzņēmējiem teica:

  Kādus mēslus kandradio (barkan) cenšas pārdot pensionieriem – Kauns, pat normāli būtu Abavas radio pārtaisījis: nu ieliec pulksteni, mazliet dizainu pamaini……….

 8. durbenieks teica:

  Te raksti vienalga par kadu tematu viss izveršas par lamašanos un apspļaudišanu,laikam kadi dzives apdalītie par to parūpējas

  • apdalītie pret apdalītajiem teica:

   un otra dzīves apdalīto puse, par kuriem tie kritiskie komentāri ir, tos cītīgi lasa un izgāž savu žulti pimajiem apdalītajiem virsū:)

 9. Kandavas klubu federācija teica:

  Kandavas dome ir jāklapē ciet ar visiem ķieģeļiem un dudēm. Priede ar laužas pa visām varītēm iekšā. Lien pa logiem un visiem iespējamiem caurumiem.

Pasākumu kalendārs
Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Augusts
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool