Rozālija, Roze
Liena Trçde þurnâliste

Par tradīciju laušanu

Liena Trēde
Autors: Liena Trēde
Twitter
FaceBook
print
2015. gada 21. jūnijs 12:42

Kad tiek lemts par kārtējo garo svētku brīvdienu piešķiršanu darba ļaudīm, uznirst gara acīm skatīta ainiņa, kurā policisti, mediķi un glābēji vienoti grūši jo grūši nopūšas… Kas vieniem ilgi gaidīta atpūta, otriem – papildu darba slodze, ko nodrošina slīcināties, svilināties, ātri braukt kārie un visādi citādi uz pašnāvnieciskām darbībām noskaņotie līdzpilsoņi.

Bezkaislīgā statistika gan liecina, ka pēdējo desmit gadu laikā, vismaz Līgosvētku šķērsgriezumā un vismaz uz ceļiem, situācija kopumā ir uzlabojusies. Ja, piemēram, gadsimtu mijā rīta saulītei līdzi aizskrēja vairāk nekā simts jaunu dvēselīšu, tad pērn ceļu satiksmes negadījumos šo dienu laikā dzīvību zaudēja ”nieka” 29 Latvijas iedzīvotāji, kas uz tik mazskaitlīgas nācijas rēķina, protams, tāpat ir nepiedodami liels cipars. Un tomēr šīs izmaiņas liek cerēt, ka gadu desmitiem, pat simtiem piekoptās alkohola lietošanas tradīcijas (kas bieži vien šo un citu fatālu negadījumu katalizators) sāk ierūsēt. Varbūt no paaudzes uz paaudzi pārņemtais ieradums ar pudeles brālīgu iztukšošanu apzīmogot kā priekus, tā bēdas; kā neveiksmes darbā, tā bērnu dzimšanas dienas bellītes; kā Ziemassvētkus, tā Jāņus sāk zaudēt savu agrāko spozmi? Ja ņem par pilnu jaunievēlētā prezidenta pirmo pār lūpu pārspļauto frāzi par ”ieraušanu”, šķiet, ka tomēr vēl ne. Savukārt, novērojot, kā arvien vairāk ļaužu, pat paši nebūdami kaut kādi tur neopagānisma tradīciju fanātiķi, Līgosvētkus labprātīgi atzīmē nātni tautiskā tradīcijās, gribot negribot, jādomā… varbūt.

Bet, iespējams, ka problēma sakne meklējama ne tik daudz pudelē, cik atšķirīgajā attieksmē pret dzīvi un dzīvību kopumā? Kur vienam Jāņu rīta pirmo saules staru vērošana uzdzen vien garlaikotas žāvas, tur otram tas ļauj kārtējo reizi novērtēt, cik kosmisko sakritību vai likumsakarību kontekstā tā tomēr ir unikāla iespēja. Kur viens vieglu roku sēdīsies pie stūres dzēris, tur otrs – neatļausies.

Ar pārliecību, ka to otro mūsu vidū ir vairākums, un cerību, ka otrie no neprātībām pratīs attūrēt pirmos, novēlu visiem drošu un priecīgu gada īsākās nakts sagaidīšanu!Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. Cukurs-Zukerman teica:

  Darvina balvas(Darwin Award)balvas ieguvēji.
  Tikai žēl ,ka viņi rauj līdzi arī nevainīgus cilvēkus.

 2. Cerības nepiepildījās teica:

  Cerība par pudeles (ne)iztukšošanu nepiepildījās. Svētkos noķerti 130 šoferīši pudeļu iztukšotāji.
  Ļoti skumji, ka alkohola lietošanas tradīcijas nemainās!

 3. Esse teica:

  Īsti skaidrs prāts autorei šo darbu rakstot nav bijis, spriežot pēc gramatiskajām klūdām. Stila kļudas ir personiska padarīšana, tur, tāpat kā gaumei, pārmest nevar.

 4. Snorke teica:

  Gramatiskās kļūdas tā kā par daudz! Vai cien. žurnāliste Jāņu iespaidā aizmirsusi,ka pirms raksta nodošanas to vajag pārlasīt?

Pasākumu kalendārs

2019.07.18 | 15:00

Pasākums bērniem Viesatu bibliotēkā 

2019.07.19 | 11:00

Svētki Pūrē 

2019.07.19 | 17:30

Velobrauciens Kandavā 

2019.07.19 | 19:00

Koncerts un izstāde Irlavā 

2019.07.20 | 9:30

Sporta svētki Pūrē 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūlijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool