Par ko īsti runājam?

 

Daudziem no atmiņas vēl aizvien nav pagaisis Zaļo un Zemnieku savienības pārstāves Ivetas Grigules spožais gājiens līdz Eiropas parlamentam. No tā laika šai partijā ieviesusies jauna jaudas mērvienība – grigule. Tā zina teikt jurists, politiķis, uzņēmējs un “cilvēks, kurš zina drēbi” Edgars Jaunups. Lūk, veselības ministrs Guntis Belēvičs tiekot samērots ar 10 grigulēm. Ideju viņam netrūkst un nākotnes plāni patiešām ievērības cienīgi – ministrs plāno panākt, ka līdz 2065. gadam alkoholu, tabaku un narkotikas Latvijā lietos tikai 1% iedzīvotāju, lielākā daļa būs vesela un dzīvos ilgi.

Pirmie augļi jau ienākušies – beidzot atbalstīts Veselības ministrijas ilggadējais mudinājums paaugstināt akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem. Tas dos papildu ieņēmumus pamatbudžetā, ko plānots novirzīt galvenokārt brīvpusdienu nodrošināšanai nu jau pirmo četru klašu skolēniem. Un tiešām – pat nesagaidot cerēto naudas pieplūdumu, jau no šī paša gada 1. septembra visi sākumskolas bērni tiks pie valsts apmaksātas, sabalansētas, kvalitātes prasībām atbilstošas ēdienreizes! Visnotaļ atbalstāmi. Prieks palīdzēt…? Tos, kas alkoholu iegādājas vien svētku reizei, pāris centu pielikums tā cenai neietekmēs, tiem, kuru roka pēc pudeles sniedzas ik dienu, – varbūt liks nopietni apdomāties un pievērsties veselīgākam dzīvesveidam. Taču – ak vai! – ja tā notiktu! Kur tad ņemsim līdzekļus bērnu brīvpusdienām!?

Tā nu Veselības ministrija piedāvā ar akcīzes nodokli aplikt palielinātu sāls, cukura un taukvielu daudzumu pārtikā, ieguvumu lēšot 30 miljonu eiro apmērā. Ar 17 miljoniem izskaustu līdzmaksājumus kompensējamiem medikamentiem, ar trim samazinātu gultas dienu maksu slimnīcās, atlikušos 10 tērētu tā, lai labums tiek lielākajai tautas daļai. It kā labi domāts. Katrs taču būs kaut ko dzirdējis par ”balto nāvi” un nelabajiem taukiem. Taču, ja nu pircējs neizvēlēsies ”sliktos” produktus ar divkāršo akcīzes nodokli, kā tiksim pie miljoniem? Pārtikas ražotāju federācijas vadītāja Ināra Šure informē, ka ražotāji jau tagad veic pārmaiņas tehnoloģijās, lai samazinātu veselībai kaitīgās sastāvdaļas, un iesaka nevis noteikt papildu akcīzes nodokli neveselīgiem pārtikas produktiem, bet samazināt pievienotās vērtības nodokli veselīgajiem. ”To mēs nevaram atļauties,” – īsi nosaka Belēviča kungs. Tad par ko īsti runājam – naudu vai veselību?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *