Neko skaidri nevar zināt…

Pat viskareivīgākie tā sauktie konservatīvie – tie, kuriem nu ļoti nepatīk Eiropa, geji un cittautieši, tomēr vienu aplamātā liberālisma pamatnostādni, proti, privātīpašumu tomēr atzīst un ciena. Jau vairāk nekā pirms 200 gadiem skotu domātājs Ādams Smits nonāca pie atziņas, ka uz sabiedrības koplabumu var cerēt vien tad, ja valsts netraucē indivīda personīgās labklājības centieniem. Nu loģiski – kam pārlieku rauties un plēsties, ja viss tikai kroņa, nācijas vai utopiska komunisma vārdā? Ir jau tādā sistēmā padzīvots un, lai vai ko – par ekonomiku padomju stilā nostaļģijas asaras parasti trauktas netiek.

Protams, protams, arī kapitālisms nav nekāda paradīze zemes virsū un, atšķirībā no liberālisma ekonomikas pirmajiem teorētiķiem, praksē pierādījies, ka kaut kāda valstiska virsvadība tomēr ir nepieciešama. Nu kaut vai, lai regulētu konkurenci, kas patērētājiem ļauj saņemt  kvalitatīvāku un cenas ziņā pieejamāku pakalpojumu vai preci. Tajā pašā laikā valstiska iejaukšanās šādā konkurences cīņā, ja nu tā nav galējā nepieciešamība, nav ieteicama.

Arī Latvijā, vienā solī ar dižkrīzi, kaut kad ap 2009. gadu, politiķu slengā arvien biežāk ieklīda vārdiņš “ārpakalpojums“, tādējādi norādot, ka ir gana daudz lieku funkciju, ar ko valsts laika gaitā apaugusi un tā pavisam lieki tērē budžeta līdzekļus. Iespējams, ne viss šis nodošanas process vienmēr bija gana tīrs,  caurspīdīgs un gala rezultātā – arī vairumam nācijas izdevīgs, tomēr tas bija vismaz mēģinājums sakārtot lietas un ekonomiku.

Tomēr šobrīd atkal manāma aktīva atpakaļrāpošana, jo īpaši pašvaldību līmenītī, kur reiz jau pārdalītos pīrādziņus daži, kas pie varas tikuši un tiem blakus stāvošie, atkal vēlas savākt sev. Sākot ar tiesībām izdot presi (kā “labajos padomju” laikos), ražojot ūdeni (Rīgas domes bizness), beidzot ar kapu uzturēšanu (precedents Kandavā) un nu arī atkritumu apsaimniekošanu, ar ko mūspuses pašvaldības, kā pašas apgalvo, tikšot galā labāk nekā (bet nekādā ziņā ne  lētāk!) nekā kaut kādi tur privātuzņēmēji.

Un te “Cietā riekstiņa uzdevums“: kā domājat, kāpēc tas tā? Varbūt tāpēc, ka, iznīcinot dabisku konkurenci, varēs manipulēt ar cenām, tarifiem, kā vien iepatīkas? Ja vajadzīgs, pat dotēt no mūsu visu kopējiem līdzekļiem? Un kur nu vēl iepirkums par 2 miljoniem eiro! Kurš būs ieguvējs? Te nu kā tajā dziesmā: “Atliek vienīgi mi-nēt!” Katrā ziņā, ne jau nu mēs – iedzīvotāji-parastie…

Komentāri

  1. Tukšs murgs ne par ko. “Iedzīvotāji-parastie” – tie ir tie nedomājoši, neizglītotie, strādāt negribošie nabagi dzērāji?

    1. tādi, kā tas, kas bija nofilmēts Tukuma centrē sēžam uz soliņa un sniedzam interviju “Tautas Panorāmai” LTV1 priekšvēlēšanu maratonā.

      1. Te jau raksta tie, kas nemaz nesaprot, kas mēs tādi iedzīvotāji, tādi parasti, bez domes aizmugures vai priekšas esam. Viņiem tik prātā, kā atkal kādu shēmiņu savējiem un pašiem sev sarīkot. par mūsu naudu, protams. Jo tie, kas sēž domē, jau tērē citu nopelnīto naudu ne savējo.

  2. Tagadējo(Eko baltiku)ne sazvanīt,ne rakstot saņem atbildi.Būs dome,iešu pie Lukmana un viss!

    1. par to jau stāsts – pašreizējo privāto Eko nevar regulēt un ietekmēt nekādi. Uzsnieg 2 cm sniegs, viņi nebrauc. Uz ielas atstāta bišķi platāka mašīna, viņi garām nebrauc. Tante izvelk laukos savu konteineru kilometra attālumā, bet Eko neaizbrauc un tante var vilkt konteineru atpakaļ. Par jebko pieprasa papildus naudu. Pašvaldības uzņemumam vismaz būs augstāki kakla kungi (deputāti). Un stāstiņi par to, ka privātais būtu lētāks… atlaujiet pasmieties. Ja viņiem dotu iespēju startēt nākamajā konkrusā, tarifs būtu augšā kā likts.

      1. Jā, jā, izlasīju domes mājas lapā to melu stāstu, cik labi būs, kad viss būs pašvaldības rokās. Bet, mīļo pasaulīt, attopies, kā rokās tad līdz šim viss bija?! Taču jau domes, kas, konkurus sludinot un līgumu slēdzot, par iedzīvotājiem un viņu līgumiem…vienkārši aizmirsa!

  3. Eko savācēji jau četrus gadus krāpj katru mēnesi un vēl papildus decembrī divas reizes, kaut līgums ir 12 reizes,tā kā pārmaiņas vajag.

    1. Cik trulam jābūt, lai nesaprastu,ka privātā pakalpojumus, kas nopirkts godīgas konkurences apstākļos, tas ir, es uzsveru, godīgā konkursā, ir lē-tāks! Vienmēr! JO tas ir ekonomikas likums.
      Parēķināsi,:1) ja ir konkurss, tad dabū vislabāko cenu un to var noturēt nemainīgi visu termiņu; 2) ja strādā privātais, tā ir viņa darīšana, ar kādām mašīnām, konteineriem, ar kādu algu saviem cilvēkiem viņš strādā; 3) ja ir izmaiņas likumos vai veļ kādas nelaimes, privātais var lūgt domes atbalstu, atkāpes utt, bet, tik un tā viņš uzņemas visus riskus.
      Ja to visu dara pašvaldība, par visu maksājam mēs-nodokļu maksātāji. Mums jāņem kredīts, kā TV rassone teica, 1,8 miljoni, jāpērk mašīnas un konteineri, mums būs jāmaksā strādniekiem algas un jāuzņemas visi citi šī biznesa riski. Tikai mums. Jo Lukamns, Rassone, Ruža u.c. lēmuma pieņēmēji naudu saņems tik un tā, jo mēs-nodokļu maksātāji jau viņus algojam, ne jau viņi paši kaut kā to nopelna. Tāpēc jums, kas te rakstāt, ja paši neesat no tiem, kas tagad grib shēmiņ iekļauties,un neesat galīgi stulbi, ir jāsaprot, ka tagad ir plānota ”likumīga” zagšana! Mūsu-nodokļu māksāt”ju ap-zag-ša-na!

      1. Nu suuuudiiigs tu ekonomists :). Dēļ tādiem ” mistiem” mēs arī esam p… 1,8 milj kredīts būs uz visām 9 pašvaldībām, ne jau uz Tukumu vien.

        1. A tu varbūt Ruža, kam šito biznesiņu gribas tā, ka acīs cērtās un uz rupjībām prasās. Tu jau tāpat būsi Rassoni līdz cietumam aizvedis, jo viņa jau tev vajadzīgos papīrus ir parakstījusi, ne jau tu pats.

      2. Varēsi katru gadu pārbaudīt,ar kādu peļņu strādā šis uzņēmums.Kādas algas.Būs peļņa,būs dividendes,būs Tukumam nauda,ko novirzīt labos darbos1

        1. Kāda nauda!? Paskaties publiskos pārskatos! Nezinu, kurš no šodienas «Piejūras » vadiņiem-Ruža vai Rasone, bet viņi reāli nozaguši, cita vārda nav, 113 000 eiro! Un tu, makro, gribi teikt, ka apetīte mazinājusies? Kam, Ružam?! Nesmīdini!

  4. Liec nu beidzot Kandavas kapu apsaimniekošanas problēmai mieru un labāk pievērsies Kandavas blondās princeses un tās brūtgānu slavināšanai!

  5. Kad Tukuma dome ir pārņēmusi atkritumu izvākšanu,skatos mašīna brauc biežāk ,šodien atkal Jauntukumā pie konteineriem,bet divi bija tikai pilni,tad kā rēķinās par visiem pieciem vai par diviem naudu taču jāpelna lai budžetā nauda ienāk un otrs jautājums par dzīvokļu īpašniekiem kas izīrē savus dzīvokļus,deklarējies viens,bet īrnieki ir vairāki,tad kā maksā,protams tika par vienu,bet man pensionāram par tiem liekajiem arī.

    1. Eko baltijai kā maksājām, tā maksājam, tā pašvaldības «Piejūra» visu savu un arī mūsu naudu ir notrallinājusi, tagad vajag glābšanas riņķi, lai dome par mūsu naudu parādus apmaksā.

  6. “ekonomistiem”

    2018. gada 27. martā beigsies pašvaldības līgums ar SIA “Eco Baltia VIDE” par sadzīves atkritumu izvešanu Tukuma novadā, tādēļ pašvaldība jau tagad meklē risinājumus tam, kā rīkoties tālāk. Viens no variantiem bija nākamās iepirkuma procedūras uzsākšana, lai varētu izvēlēties pakalpojuma sniedzēju. Otrs – uzticēt šo pienākumu pašvaldības kapitālsabiedrībai «Piejūra».

    Apkopojot normatīvajos aktos, Eiropas Savienības dokumentos, tiesu instanču lēmumos norādīto, Tukuma novada Dome ir nonākusi pie nešaubīga lēmuma – atkritumu apsaimniekošana ir stratēģiski nozīmīga nozare, tādēļ pēc 2018. gada 27. marta atkritumu apsaimniekošanu novadā veiks «Piejūra». Līgums tiks slēgts uz 7 gadiem, pašvaldība apstiprinās arī to līgumu, kuru kapitālsabiedrība slēgs ar katru iedzīvotāju individuāli.

    Patlaban tiek prognozēts plānotais, ka atkritumu apsaimniekošanas tarifs būs 11.72 eiro/m³ (plus PVN) jeb 2.81 eiro (plus PVN) par 240 litru konteinera izvešanu. Kapitālsabiedrība apliecina, ka tarifs līguma darbības laikā nepaaugstināsies, ja netiks palielināta kāda no tarifa komponentēm, piemēram, dabas resursu nodoklis, ko nosaka Valsts, vai nenotiks straujš degvielas cenas kāpums.

    Ceļu uz šāda lēmuma pieņemšanu Tukuma novada Dome uzsāka jau 2014. gadā, kad tika uzklausīta iedzīvotāju un citu pašvaldību neapmierinātība ar pašreizējā komersanta darbību un attieksmi. Tukuma novada Dome uzdeva «Piejūrai» izstrādāt darbības stratēģiju 2016.-2020. gadam, par vienu no galvenajiem mērķiem izvirzot sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Kapitālsabiedrība stratēģijas plāna izstrādē ieguldīja 2 (divus) gadus un tikai 2016. gada 29. jūnijā to prezentēja Tukuma novada Domē. Tika secināts, ka «Piejūra» ir gatava un spējīga sniegt novada iedzīvotājiem šo pakalpojumu kvalitatīvi, bez aizķeršanās, turklāt salīdzinoši lēti un efektīvi.

    Lai pakalpojuma sniedzēja maiņa neradītu neērtības un problēmas iedzīvotājiem, kapitālsabiedrība un pašvaldība par to rūpējas jau tagad un kārto gan dokumentus, gan visdažādākās tehniskās lietas.

    Jāpiebilst, ka līdzīgi lēmušas rīkoties arī citas pašvaldības, Ziemeļvidzemē, kur strādā SIA ‘’ZAAO’’, Austrumlatgalē, kur SIA ‘’ALAAS’’, Ventspilī – Ventspils labiekārtošanas kombināts, tāpat ir izskanējis arī tas, ka Daugavpils varētu deleģēt pakalpojumu sniegšanu savam uzņēmumam.

    «Piejūra» ir kapitālsabiedrība, kur daļas pieder 9 pašvaldībām – Jūrmalas pilsētai, Tukuma, Talsu, Jaunpils, Engures, Kandavas, Rojas, Mērsraga, Dundagas novadu pašvaldībām. Tā izveidota ar mērķi, lai atkritumu radītāji būtu nodrošināti ar kvalitatīvu, savlaicīgi sniegtu, vides aizsardzības prasībām atbilstošu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu.

    1. Tagad par viena konteinera izveānu maksājam 4 eiro ar centiem, bet būs jāmaksā 14,53 eiro (ar PVN)?

        1. Lasi, ko dome lēmusi un ko ko Rasone teica televīzijā, tarifs uzreiz jau būs pāri 11 eiro, bet pēc tam celsies vēl.

    2. Beidz te to savu kara komunismu! Tā Ruža varēja Tukuma ainavu privatizēt, nevis tagad te atkal tautai batonus ausīs likt!
      Par tautu, par iedzīvotājiem mūsu domē neviens vairs nedomā, nomierinies! Un tas nu tagad ir visiem skaidrs! Un visa tava muldēšana par to, cik laba ir pašvaldības darbošanās dajebkādā biznesā, ir Putina un Rīgas Ušakova cienīga propaganda. Iesaistīšanās jebkādā biznesā ir brīvās ekonomikas principu graušana, un tu ar savu ”ekonomisko skaidrojumu” droši doties Baltkrievijas Baķkam par palīgu. Kā dzirdēju Endziņš tur jau Lukmanu ar viņa 36. gada teoriju pasūtīja. Vari doties līdzi. Būsiet divi sociālistiskās saimniecības stūrakmeņi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *