Mazpilsētas prieciņi

Pirms nedēļas viens pāris man vaicāja TOP 3 vietas Tukumā – kur aiziet, ko ieraudzīt. Kur labāk paēst? Jūs spētu uz sitienu atbildēt? Es izlocījos – sāku vaicāt par interesēm, norādīju uz vecpilsētu, muzeju, mākslas galeriju un – galu galā – tūrisma informācijas centru, kur apburošas meitenes visu zina. Nu jā, un labākā ēstuve bija tā tuvākā. Bet, ja sev būtu jāatbild uz šo jautājumu, pat nezinu… Esmu uz veco koka apbūvi pasists un vecpilsētās allaž sirdi veldzēju, taču – vai tas interesē vairākumu? Protams, var vaicāt – ko tad vēl mazpilsētā gribēt? Šeit taču viss mazs, jo lielām vai ekskluzīvām lietām nav vajadzīgās aprites un tās agrāk vai vēlāk zālē ieaug… Palūk, kā Jēkaba grava nemanot aizvērās, rodeļi Zviedru cepurē nīkuļo, Cinevillā tramvajs tā arī nesāka kursēt un pat Siguldas trošu ceļā problēmas…

Bet kas tad ir tās lietas, ko varam pacelt un ar ko mazpilsētai šarmēt? Viens paziņa prasīja, kāpēc pār Durbes pils gravu nevar trosē pārlaisties? Kāpēc nav vismaz šūpoļu – kāpēc nav tāda parka kā pie Cēsu pils vai Kuldīgas centrā? Ko darīt tiem, kas grib vairāk izklaižu? Iedomājos – jābrauc uz svētkiem – lai cik mazā miestā, bet cilvēki grib priecāties un radoši prāti allaž ko izdomā. Atceros – Matkules pagasta svētkos varēja gleznot uz lapas, kas rotēja ap betonmaisītāja asi; varēja parūkā ar pašdarinātu kabrioletu centru izbraukāt; baltā zirgā birzi izjāt – nu kurā Rīgā ko vēl tādu izdomātu!?.. Arī nule notikušajos Kurzemes Mākslas un dzejas svētkos Tukumā neparastu skatu un valodas netrūka – atlika vien piedalīties, taču… Tie tā arī palika svētki savējiem – mazpilsētas brīvdienu mieru literāti un mākslinieki nekādi netraucēja. Un tas atkal liek aizdomāties – ko tad vajag cilvēkam vidējam mazpilsētā?… Tēlnieks un Mākslas akadēmijas profesors Arvīds Drīzulis savas izstādes atklāšanā pateicās tiem, kas svētdienā laiku izbrīvējuši, jo varēja taču mierīgi zem deķīša pasnaust… Viņa vārdos bija daudz izpratnes, jo pats no Dzirciema. Mazpilsētā pamatvērtības cieņā – savs deķītis, vēderiņš un tādā garā…

Varbūt tāpēc, kad viena no svētku rīkotājām Ingemāra Treija, aicināja ar sēņu mērci pamieloties, bija tik grūti atteikt?…

Komentāri

  1. Ar skumjām ir jāsecina ,ka svētki notika tikai un vienīgi pašu Kurzemes mākslinieku un literātu starpā.
    Tukuma iedzīvotāji tur bija 5-10 apmeklētāji,bet konferenču zāles pasākumos 1-3 vietējo iedzīvotāju.
    Liela atbildība ir jāuzņemas pasākumu organizātoriem,jo
    izlikt plakātu ar tik lielu krāsu laukumu un neierakstīt
    norses programmu ir neprāta darbs,tieši plakātam vajadzēja būt uz katra stūra,kas informē par norisi.
    Absolūti neattaisnojās vārtu ideja.,jo tur nekas nenotika.Ar izliktiem krāsainiem vārtiem(kas pat nenesa nekādu objektu jēgu)nepietiek,lai tas radītu interesi par notiekošo.
    Pilsētas centrā nekas neliecināja par Mākslas svētku tuvošanos,pilnīgi nekas,toties cik oriģināla izskatās Harmonijas iela.Prieks tur katru dienu iziet cauri,-tur ir mākslas elpa.
    Svētki pagāja tukšgaitā un tas ir fakts.

  2. Varbūt, ka tā ir izdevīgāk, jo samaksa par svētku organizēšanu tiek saņemta neskatoties vai būs daudz vai maz cilvēku. Mazāk jāstrādā, mazāk jānopūlas. Tāda sajūta rodas, ka organizatori svētkus organizē priekš sevis. Jo teju katrs pasākums, maz apmeklēts… Kaut kas tomēr tur nav kārtībā…

  3. Beidziet riet! Viss bija izcili, viss, kas ieplānots un atkarīgs no organizētājiem, izdarīts godam – ar ziedošanās vērtu atdevi un radošu garu! Un tas nu jāsaprot – normālu kultūras pasākumu nevar mērīt pēc tā, cik lielu cilvēku skaitu tas pulcē. Jo tad iznāks, ka tā varētu būt vai nu kailu ļaužu parāde vai publisks nāvessods – tieši tāds ir mediju ekspertu pētījumu rezultāts – masas interesē ”pupi un asinis”… Vai arī sevi, Alda un Ilze, pieskaitāt šim masu ”izrāžu” alcēju pulkam?

  4. izcili??? tas gan mazliet pārspīlēts!
    Acīmredzot, raksta kāds no dzejdariem::))
    jautājums ir tikai viens – kāds bija šo svētku mērķis/
    ja satikties pašiem dzejdariem, tad iespējams viņiem viss likās perfekti, ….bet daudzi pilsētā pat nepamanīja ka notiek kaut kādi svētki..

  5. Tukumā ir vietas , kur paēst???? TOP 3?!:D hahahaha:DD
    Nosauciet 1!!!!! vietu kur VAKARĀ aiziet paēst, pasēdēt feinā atmosfērā ar labu interjeru…hahahhahha!!

    1. Un cik tad tu reizes gadā, mēnesī te, Tukumā, tā gribētu pasēdēt? vienu, divas, nu, varbūt augstākais piecas reizes? Tad kas tik dārgu biznesu (telpu īre, komunālie, labs pavārs un svaigi produkti, kas gaida – a varbūt kāds te atnāks tieši šovakar) te, mazpilsētā, ar mini-mini minimālu ļaužu skaitu var atļauties. Vairums no tiem, kas varētu atļauties sēdēt restorānā, ēd mājās – tas ir stilīgi. Jā, man arī gribētos kur pasēdēt, garšīgi paēst… Nu, vakarā laikam ir tikai divas iespējas – viesnīcas «Arka» pagrabs (nemaz nezinu, vai vēl darbojas) un Ledus halle (varēja jau tā bodīte, kas dzīvo ar pašvaldības piešprici, arī šajā jomā aktīvāk padarboties!). Par babūnistu – nezinu gan, vai tur var labi paēst. Iespējams, ka īpašnieks vai zicdirektors, nemaksā darbiniekiem, bet šķiet, ka regulāra un īsta pavāra tur nemaz nav. Viss atkarīgs no tā, kādas prasmes piemīt kārtējais meitenei, kas darbu apvienošanas kārtībā pie katliem pielikta. Neko daudz nezinu par to kantori, bet ēdot sajūta tieši tāda – cenas ir, bet neviens ēdiens neatbilst pat vidējam standartam.

      1. Dīvaini tavi spriedumi. Aizbrauc uz jebkuru citu mazilsētu – Ogri, Siguldu, Valmieru, Cēsīm vai citu. Visur ir kur vakarā pasēdēt, garšīgi paēst, boulingu paspēlēt vai kino paskatīties.

    2. Lūk – Tava biznesa iespēja…

      Es gan kaut kā pamanos atrast feinas ēstuves, pasēdēt, arī boulingu var Tukumā uzspēlēt. Nav jau tik traki. 🙂

      1. Man patīk Kvazi kādu picas šķēli ielocīt, Baboonā ir interesanta dzērienu un ēdienu karte. Ja gribas kārtīgu karbonādi, aizeju uz Karē. Tukuma viesnīcas Boulingā reiz nosvinējām feinu dzimumdienu ar uzkodām dzerieniem un visādā citādā ziņā lieliski pavadījām laiku. Pēc slidojiena ledus hallē 2. stāvā siltu tēju var dabūt…Nebūsim snobi, lūdzu saprotam, kur mēs dzīvojam un nevainojam visu pasauli pie tā, ka Tukumā pirktspēja ir tāda kāda ir un smalkas ēstuves ir tikai laika jautājums, kad tās pazūd/nomirst dabīgā nāvē. Gribas ko smalkāku – neņaudu, bet iekāpju vilcienā un dodos uz pilsētu 60 minūšu attālumā, kur IR attiecīgais piedāvājums. P.S. – Mans subjektīvais viedoklis.

  6. Priecīgais prieku sajutīs, redzot sārtās kļavu lapas, izbaudot atvasaras sauli, bet nīgrajam tas viss var palikt nepamanīts! Priecīgais izbaudīs svētkus, nīgrais – nozākās! Dzīvē viss ir līdzsvarā!

    1. Nevaru nepiekrist Jūsu teiktajam.
      Mācieties redzēt skaisto!
      Vai nav brīnumains skats kā dārza saulītē saulespuķē mielojas zīlīte un dzilnītis?

        1. Brīvdienās bija atbraukuši radu bērneļi no citas pilsētas. Prasīja kur ved veloceliņi, vai Tukumā ir ko apskatīt? Nācās teikt, ka veloceliņi, atšķirībā no citām pilsētām, neved nekur, tie Tukumā ir tikai ķeksīša pēc taisīti, vienkārši beidzas kaut kur pilsētas nomalē un viss. Bērniem piemērotas izklaides vai apskates objektu tāpat nav. Šai sakarā pat aizdomājos ko gan Šulcs pa diviem desmitiem gadu amatā būdams vispār ir paveicis?? Nācās teikt lai bērni priecājas par lapām, tā teikt, mācās ieraudzīt skaito. Ko tad vēl mazpilsētā gribēt?

  7. Ilze,Jūs esat vājprātīga!
    Ko lai saka pašdarbīas kolektīvi kori,deju kolektīvi
    un citi kolektīvi,kuri lielāko ties savu mākslu rāda viens otram,bet Tautas mākslas svētki bez tiem nav iedomājami.
    Tad ar tiem arī nav kaut kas kārtībā?
    Mācaties skatīt lietas,parādības,norises ILGTERMIŅĀ.

    1. Ilgtermiņā svītas vadītāja Inta jau trešo gadu dzīvo un strādā Vācijā, un ne slikti!
      Tas, pateicoties mūsu “organizatoriem”, kuri nespēja vai negribēja samaksāt par padarīto darbu.
      Tagad kolektīvu vada gaspaža no ministrijas, alga gan lielāka.

      1. Cik zinu, par Intu gan cits stāsts – tā ir ģimenes lieta, diez i, vai Stutiņš uz vecumu būtu iemācījies kur regulāri strādāt. Lai uzturētu ģimeni un vīra ambīcijas, ne ar kādām Latvijas algām vienkārši nepietiktu.

    1. Visi, absolūti visi svētki, sākas un notiek cilvēkā pašā! Tas, kas nāk no malas, ir iespēja gūt dzinuli, tā teikt, dabūt papildu svētkus – reizēm, negaidītus un necerētus… Bet visi tie, kas saka, ka nekā nebija, nu piedodiet… te jau laikam kāda Raiņa doma jāatgādina, mazliet pārfrāzējot, – tikai garā vājam pašam ar sevi garlaicīgi…Atver acis un ausis, bet galvenais aizej līdz kāda pasākuma norises vietai, aizej uz kādu izstādi, kas, piemēram, Durvīs un domē, uz ielām ir pilnīgi bez maksas. Apstājies, papriecē acis, kazi, kāda jauna doma prātā, gaišas sajūtas sirdī ienāks! bet, ja gribi masu šovu – lūri TV, tur ”kultūras” ir pārpārēm. Ja čipsi un ketčups ir tava veselīgā pārtika, tad TV šovs ar gultas skatiem – atbilstošais kultūras notikums….

      1. Domē pa parādes ieeju var iekļūt ar speciālām kartēm.
        Tikai sūdzību var iesniegt pa melno ieeju.
        Kā apskatīt kaut kādu izstādi, vai speciāla caurlaide nepieciešama?

  8. Katram Domājošam Cilvēkam ir savi prieciņi,kurus pats personīgi atklājis un atzinis par labu esam.
    Savukārt aitu baram vajag kādu kurš visu pasaka priekšā -TIC, pilsētas dome, partijas priekšvēlēšanu aģitācija, skaļākā reklāma, utt.
    Aitām labi ,aitas iet tur ,kur dzen gani un suņi.

  9. Par kuriem svētkiem ir runa? Ja par Dzejas dienām,kas bija šajā nedēļas nogalē,tad tos totāli izbojāja tas,ka svētdien bija slēgta Pils iela un visur vālēja riteņbraucēji! Ne nu vairs māxla,ne dzeja,nekā,tikai pidriķi iekš triko!

  10. Domē izstādi vari apskatīt ieejot pa apmeklētāju durvīm, darba laiks 8-17, pirmdienās līdz 18, bez nekādām caurlaidėm vai kartēm! Pamēgini un tad sūdzies:)

  11. Neesiet provinciāļi un pasakiet skaidri,gaiši ,-svētki nesanāca. Nesanāca tā iemesla dēļ ka nebija skaidri definēta mākslas un dzejas žanru ideja,līdz ar to izpalika uzdevumi un mērķi un ,protams,reklāma.
    Abas organizatores ir aizmirsušas ka dzivojam 21.gadsimtā
    un ir būtiski mainijušās mākslas atklāsmes formas un arī cilvēku uztvere ir mainijusies. Nevaram vairs piedāvāt pasākumus kādi tie tika organizēti abu dāmu jaunībā. Tas ir garām!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *