Ramona, Ritma
Foto: Ivonna Plaude NTZ redaktore

Lai nezaudētu bez cīņas

Ivonna Plaude
Twitter
FaceBook
print
2018. gada 27. aprīlis 10:13

Pirms pāris dienām klajā nācis starptautiskās preses un vārda brīvības organizācijas «Reportieri bez robežām» ikgadējais ziņojums «Pasaules preses brīvības indekss, kurā Latvija gada laikā pakāpusies par četrām vietām.

Pirmajā mirklī, tikai tabulā vien raugoties, protams, ļoti iepriecinoša ziņa. Skaidrs, ka, salīdzinot ar tām 156 valstīm, kas reitingā atrodas zemāk, piemēram, ar Turciju, kur neatkarīgu žurnālistu darbs vispār nav iespējams, un Slovākiju un Maltu, kurā žurnālisti nogalināti (kopumā pagājušā gadā nogalināti 65 žurnālisti), vai Čehiju, kurā prezidents Zemans atļaujas ierasties publiskā saietā ar stilizētu kalašņikova automātu, ko rotā uzraksts ”žurnālistiem”, mums tiešām ir paveicies.

Bet, iedziļinoties un izlasot starptautisko ekspertu vērtējumu līdz galam, ir skaidrs, ka esam ļoti apdraudēti. Un ne jau tikai mēs – Latvijas mediji un to žurnālisti, apdraudēta ir gan demokrātijas attīstība mūsu valstī, gan pati valsts. Lai arī par demokrātiju reizēm runājam gluži kā par… kompetenču izglītību (visi runā, bet, šķiet, ka nezina, ko), šī brīža definīcijas ir visai skaidra – demokrātija ir process, kam ir visai skaidras pazīmes. viena no būtiskākajām – strikta varas dalīšana, kur līdztekus vēlētai un izpildvarai, darbojas arī neatkarīga tiesu un neatkarīga mediju vara. Šoreiz par pēdējo. Kā domājat, cik ilgi pastāvētu kaut viena no pilsētas desmit (varbūt vairāk?) frizētavām, ja pēkšņi pašvaldība nolems, ka jāiegulda nodokļu maksātāju nauda un jāatver, nu, piemēram, skaistumkopšanas salons, kurā visi pakalpojumi iedzīvotājiem ir bez maksas? Un algai frizierēm arī jābūt, kā jau pašvaldībā paredzēts, ne zemāk par 760 eiro uz rokas. Un kur nu vēl koplīguma bonusi! Līdzīgs stāsts ir arī ar medijiem; ar pašvaldību un atsevišķu, teiksim tā, oligarhu, ieguldījumiem ”kabatas izdevumos”, konkurēt izdodas retajam…

Un vēl, ja runājam par preses brīvību, starptautiskie eksperti spriež, ka situāciju pavisam noteikti pasliktina Krievijas izcelsmes viltus ziņu izplatība, un kā otrs lielākais drauds ziņojumā tiek minēta pašvaldību ielaušanās mediju telpā. Turklāt, kā izrādās, visi šie jautājumi ir ļoti cieši saistīti. Tieši pašvaldību amatpersonas, kas, aizbildinoties ar vajadzību informēt sabiedrību, izdod ”vietējos laikrakstus”, ”avīzītes”, čivina tviterī, vai rīko jautājumu un atbilžu vakarus feisbukā, grauj demokrātijas pamatus. Tas notiek ar propagandai atbilstošajām metodēm – noklusējot sev neizdevīgas lietas, vietas un faktus, klāstot puspatiesības (vai reizēm – arī klajus melus), kā arī gari un plaši peldoties pašreklāmas pozitīvisma siltajā vannā. Un, kad šādi pūstā migliņa ir gana bieza, arī mūsu prāti ir gatavi. Gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Tiešā nozīmē esam gatavi teju jebkurus murgus pieņemt par baltu patiesību un noticam pat labi pārbaudāmiem meliem, jo – ”nu tā taču nevar būt, ka tāds cienījams cilvēks, kas strādā vai ir ievēlēts domē, šitā melotu!?” Bet pārnestā nozīmē – propagandas primitīvisma dēļ pat vairs neesam spējīgi iedziļināties, pretstatīt, salīdzināt, vispārināt, secināt… – ar vienvārdu sakot, lielāko daļu no domāšanas darbībām nemaz vairs nespējam veikt. Lūk, šajā brīdī tad arī varam teikt, ka hibrīdkarā*  nekādi cīnītāji neesam, bet tā informatīvajā frontē esam zaudējuši bez cīņas…

*Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis: ”Ja konvencionālajā karadarbībā galvenā cīņa notiek starp valstu karaspēkiem, starp dažādiem militāriem grupējumiem [gaisā, uz ūdens, uz sauszemes], tad hibrīdkarā primāri cīņa tiek vērsta vai iedarbība tiek īstenota pret citas valsts sabiedrību [informācijas kampaņas, psiholoģisks spiediens] un lēmumu pieņēmējiem.Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. Nu teica:

  Nu tas partiem murgiem un meliem pilnigi varetu but attiecinams ari uz avizi,”ja avize raksta ta tacu ir patiesiba”

 2. Una teica:

  Sanāk,ka,, Ivonnas pravda,,ir Tukuma demokrātijas balsts!Taisnīga,neuzpērkama,bez lobijiem avize! Un ir tā sāpe par to ,ka pašvaldība izdod savu informatīvo avizi ! kas Tur slikts? bailes no konkurences? vai bailes no tā,ka pašvaldība savā avīzē publicē faktus un patiesību,kuru Jūs Ivonnas pravdas,,,žurnālisti nevarat interpretēt ka jums pašiem patīk?

 3. >Nu teica:

  par tiem murgiem ir taisnība runājot par pašvaldības avīzi, kas man tikko tika iemesta pasta kastītē. Krāsaina, bieza, ar daudz daudz bildēm ar pašvaldības deputātu ģīmjiem.

 4. Unis teica:

  Pašvaldības “pravda” tiek izdota par manu, mana kaimiņa, mana bērna skolotājas naudu! Tur tā skāde. Negribas apmaksāt pagastrukšu reklāmas kampaņas nemaz! Par to naudu varētu kādu ceļu tantei uz viņas lauku māju aizlāpīt, lai ātrā palīdzība var tikt līdz viņai, kad uznāk stenokardijas lēkme!

 5. Emma teica:

  kāpēc Engures novads savas vakances amatiem slēpj?Kāpēc mājas lapā netiek publicēts kultūras dzīves vadītāja vakance?

 6. to Nu teica:

  un zvaigzneskalna prvadas avīze? Kakova hrena man viņa jalasa ja es to nevēlos? Kapēc man tā makalatūra tiek mesta manā pastkastē? Kapēc man pec tam par tās izmešanu ir jāmaksā?A?

 7. nezinītis teica:

  aApgaismojiet mani tatua – ja pašvaldība savu svarīgo info liktu neatkarīgajās Tukuma ziņās,vai tad tā būtu bez maksas pašvaldībai ? vai tomēr Ivonnas kudze par to info publicēšanu gribētu samaksu? ja par baltu velti,tad es arī uzskatu,ka pašvaldībai ar blakusavīžēm nebūtu janodarbojas. Maz ticams,Tātad sanāk ka pašvaldībai tik un tā ir jamaksā par informācijas sniegšanu .tad kāpēc jamaksā būtu ntz? Tāpēc jau Ivonnas kundze mums piesauc starptautiskos pētījumus utt ,vardsakot strādā pa mūsu smadzenēm…bet īstenība ir konkurencē! Viss ir ap un par naudu.

 8. Jurmala teica:

  Cik tad jums Tukumā tās avīzes ir?

 9. Nu teica:

  Nu un ko jusu avize saka par anglu,francu un amerikanu izcelsmes meliem un propogandu,rakstiet varbut jus saks vairak lasit

 10. ntz izcenojumi un tendenciozā faktu atspoguļošana teica:

  sludin.cenas astronomiskas, tpc gana izdevīgāk izmantot facebook, kas ir arī daudz iedarbīgāk, ntz jau patreiz ir ar vēstures pieskaņu

 11. boss teica:

  Ja esi boss uzņēmumā vai vienkārši saimniecisks cilvēks,tad katrs rēķina savus izdevumus! J savu avīzi pašvaldībai ir lētāk izdot,nekā maksāt privatai avizei,tad jābūt aptēstam to nedarīt! Kur te bieds vai drauds demokrātijai? Uzskatu,ka latvijā pašvaldības pareizi dara,ka pa nodokļu turētāju naudu izdod savu informāciju,nevis pārmaksā privatām avīzēm.

 12. futbolists teica:

  iesaku cienījamai redaktorei noklausīties Indriksona noslēguma uzrunu šodien LFF kongresā

 13. hm teica:

  Kapec Ivonnai mute vaļā?

 14. hmm teica:

  kāpēc tev … vaļā?

 15. Cīņa teica:

  Re kā “Ivonnas pravdai” iekoda Lukmaņa facebook tiešraides. Nevar vairs publicēt puspatiesības 🙂 Tas priecē!

 16. brīvā cīņa teica:

  lukmans ar savām facebook tiešraidēm varēs kopā ar šulcu ņemties pa ‘jaunās vienotības’ laidaru 🙂

 17. hq teica:

  Diemžěl arī šeit ir cenzůra.

 18. Māris teica:

  Kāpēc Engures novada žurnaļčikā nepublicē novada vadības algas? Treknās prēmijas, piemaksas un naudas balvas sev?

 19. varbūt teica:

  vietējā rukšu kliķe nobijusies?

 20. Marim teica:

  vo kur latviešiem interese par citu algām.. nu tāda laikam tā mūsu latvieša daba

 21. Mildiš teica:

  Mīļo skuķ, tu tak laikam šitai, atjaunotā valstī dzims, ja nesaprot, ko nozīmē, ka vars vīrem i savs ”radio, telegrāf, past” un «Cīņa» vai «Pravda» ar?! Tie sūd sākas tad, kad politiķ, kas i pie vars, vienalg, kād var, vienalg, kād partij, sāk izdot sav avīz, Vot tad nekād brīv vārd tur nesanāk. Tad tur sanāk tikai vars vārd un priekšniek rok laizīšan.

 22. Mildiš teica:

  Piedo, tie vecie pirkts greiz aizgāj, es to pirmo ziņ tam skuķim Unam rakstīj.

 23. Zinītis Nezinītim teica:

  A kāpēc pašvaldībai kaut ko būtu no uzņēmējiem jāsaņem bez maksas? Izdevējdarbība tāds specifisks, bet tāds pats bizness kā citi vien ir (ja Plaude plikas bābas vai Lukmena smalkās dzīves hroniku publicētu, varbūt nopelnītu vairāk). Un ja tu, kas noteikti strādā domē (ja būtu uzņēmējs, šitās glupības negvelztu), iedomāsies visu dabūt no uzņēmējiem par velti, tad tev pašam nekā nebūs, jo, kurš tad tev to nodokļu naudu ģenerēs. Vai tu arī domā, ka jādzīvo attīstītajā sociālismā? Bet tad jau tev atkal vajadzēs militāri rūpniecisko kompleksu, GULAGu, kas vērtības ražo un vienīgi partiju, kas kopā ar orgānu (presi) visu vada.

 24. Bosam, kas tas pats Nezinītis vien ir teica:

  A kāpēc pašvaldībai kaut ko būtu no uzņēmējiem jāsaņem bez maksas? Izdevējdarbība tāds specifisks, bet tāds pats bizness kā citi vien ir (ja Plaude plikas bābas vai Lukmena smalkās dzīves hroniku publicētu, varbūt nopelnītu vairāk). Un ja tu, kas noteikti strādā domē (ja būtu uzņēmējs, šitās glupības negvelztu), iedomāsies visu dabūt no uzņēmējiem par velti, tad tev pašam nekā nebūs, jo, kurš tad tev to nodokļu naudu ģenerēs. Vai tu arī domā, ka jādzīvo attīstītajā sociālismā? Bet tad jau tev atkal vajadzēs militāri rūpniecisko kompleksu, GULAGu, kas vērtības ražo un vienīgi partiju, kas kopā ar orgānu (presi) visu vada.

 25. zinitim teica:

  Pats saprati ko te uzrakstiiji? Divi pirkstu pierite

 26. zinitim teica:

  Pats saprati ko te uzrakstiiji?

 27. virietis teica:

  var kads ieteikt sievietei pretblaugznu sampunu?

 28. ulalā teica:

  droši, gatavots sietspiedē

 29. Zinta no lejām teica:

  Kā man patīk cūkoties! Pārteicos, mēsloties.

 30. no lejām teica:

  audzē tomātus”)

 31. dārzkopis teica:

  Tukuma domē mēslu daudz

 32. u,u, teica:

  pienzonarus,izdzina,no,tirgus,

 33. Klāvs teica:

  ļoti gribas lasīt pašvaldības bezmaksas labo darbu ‘informatīvo izdevumu’ uz jaunajiem reklāmas stabiem ar kaķi galā 😀 , tur varētu arī ierīkot soliņus lasītājiem 😀

 34. ģeniāla doma teica:

  Bez gaunerēšanās domei jāsarīko iepirkumu konkurss par soliņu izbūvi. Būtu arī darbs celtniekiem, apzaļumotājiem, vēlāk varētu piesaistīt arī pārtikas piegādātājus…
  Un problēma ar piestūķētajām pasta kastītēm ar domnieku propagandas izdales materiāliem atrisisnāta viens un divi! Gaumīgi, ērti, veselīgi.

 35. Mildišam taisnīb teica:

  jaunajā piertē ar beņķ ar varsvīr past

 36. Ēriks teica:

  Šķiet, ka Una neko skolā nav mācījusies par demokrātiju. Var patikt vai nepatikt kāda avīze, kāds žurnālista raksts, kāda redaktore.Bet demokrātiskā valstī zināma lietu kārtība pastāv. Kas attiecas uz “Neatkarīgajām Tukuma Ziņām”, avīzei nav ne vainas.Ik gadus izdod arī kalendāru, turklāt saturiski labu un interesantu. Cik atceros, tad reģionālās preses konkurencē “Neatkarīgās Tukuma Ziņas” jau otro gadu saņem žurnālistikas gada balvu.

 37. man patīk teica:

  forša, interesanta avīze, raksta par visu ko, patīk, ka raksta kritiski

 38. Ēriks = Ivonna teica:

  tas vnk i pipec!

 39. vnk pipecam teica:

  gribi būt trusis?:D

 40. Ivonna, kas Plaude teica:

  Paldies visiem, kas atraduši laiku un iespēju piedalīties šajā diskusijā, ka uzskatāt vārda un preses brīvību par gana svarīgu tēmu! Oponentiem: kaut arī izmantoju dažas brīvdienas un tāpēc diskusijā, kā redzams, neiesaistījos, tik un tā pārliecību nemainu – mediju nonākšana pie varas esošo rokās ir vistaisnākais ceļš uz demokrātiskas valsts principu un attiecīgi, iespējams, pat neatkarīgas valsts zaudēšanu. Jo lai ar garā lieli un vareni, tomēr esam gana mazi, lai jebkuras propagandas saduļķotu prātu pieveiktu ”vienā setā”, vienkārši tāpēc, ka mums nav un nebūs iespēju trenēties ne kritiskajā domāšanā, ne domāšanā vispār.

 41. Ivonna, kas Plaude teica:

  Un vēl – atbildei tiem, kas norūpējušies par avīzes izcenojumu ”uzpūstajām cenām” un attiecīgi vēlas, lai tāpēc dome izdot savas avīzes, uztur savus portālus, sociālo tīklu kontus un tamlīdzīgi (īpaši aicinu apdomāties tos, kam tomēr nācies būt uzņēmējiem, kas nav dzīvojuši/strādājuši tikai valsts vai pašvaldību maizē): loģisku secinājumu ķēdīte tad noved pie tā, ka domes darbinieki ne tikai cep plācenīšus pareizajā politiskajā vadībā, bet arī, iespējams, atver lako nagus, masē pēdas, uztur kafejnīcu, audzē puķes, utt… tātad atgriežamies pie saulainās ”attīstītā sociālisma saimniecības”, kurā visu nosaka viens visgudrākais – partijas boss jeb mūsu gadījumā domes priekšsēdis. Var jau būt, ka tād arī tiešām iespējam, tikai ne jau bez tirgus ekonomikas un reālas uzņēmējdarbības!

 42. Ivonna, kas Plaude teica:

  piedodiet par drukas kļūdām, kavējam avīzes nodošanu, tāpēc arī pirkstiņi ķeras (ha-ha)…

Pasākumu kalendārs

2019.07.20 | 9:30

Sporta svētki Pūrē 

2019.07.20 | 10:00

Irlavas svētki 

2019.07.21 | 13:00

Irlavas svētki 

2019.07.22 | 20:00

Koncerts «3×3» nometnē Jaunpilī 

2019.07.26 | 13:00

Brīvbode «Ligzdā» Tukumā 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūlijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool