Kā palīdzēt kultūras namam?

Pagājušajā sestdienā Upīšu skolas jubilejas pasākums notika Tukuma kultūras namā, jo skolai ar tik lielu absolventu skaitu to noorganizēt pašu zālē bija neiespējami. Līdzīgi rīkojas arī pagastu skolas, ja ar vietām pašu zālē nepietiek. Tikai atšķirībā no pagastiem, kur kultūras celtnēm ir atdots tām pienākošais gods un ieguldītas prāvas naudas summas, Tukuma kultūras nams gadu desmitus palicis, kā saka, vecajā svārciņā. Lai arī šis svārciņš ticis šur tur piestiķēts, salāpīts vai kā citādi labots, reāli nekādi lielie darbi pilsētas vienīgajā kultūras ēkā nav notikuši gadiem ilgi.

Protams, nav gluži tā, ka šī ēka nav pamanīta, izstrādājot pašvaldības budžetus un attīstības plānus. Gan pirms krīzes, gan krīzē, gan pēc tās pilsētas prioritāšu sarakstā kultūras nama pārbūve, remonts vai pat jauna kultūras nama būve ir bijusi ierakstīta, tikai iecere ne reizi nav tikusi atbalstīta. Un ar Eiropas naudu – vai nu šis atbalsts pašvaldības ieskatā ir bijis pārāk mazs, vai arī – nekāds. Un tā nu, salīdzinot ar citu pilsētu vai pat pagastu kultūras namiem, mūsējais arvien vēl palicis, kāds palicis – tumšs, drūms un bez ērtībām. Īpaši to izjūt cilvēki ar pārvietošanās grūtībām – invalīdi ratiņos un cilvēki, kam apgrūtināta iešana un kam vajag, piemēram, uz tualeti. Iekļūt lielajā zālē, protams, šie cilvēki var pa sānu durvīm, bet uz tualeti pa daudzajām kāpnēm netikt nekādi. Par normāliem apstākļiem tos noteikti nenosaukt… Un līdzīgs stāsts ir par mūzikas un mākslas skolu, kuru telpas jau sen ir par mazu tam bērnu skaitam, kādu šīs iestādes uzņem. Protams, ja jādomā, vai samaksāt algu skolotājam, vai sakārtot kādas telpas, svaru kausi noteikti nosvērsies par labu atalgojumam, taču, ja jādomā, vai pagasta skolā vajag ierīkot akustisko koncertzāli, varbūt veselajam saprātam vajadzēja nosliekties par labu naudas pietaupīšanai pilsētas kultūras namam, kas pilsētas kopienai ir vienīgā tik apjomīgā satikšanās telpa? Varbūt varējām iztikt bez nesaprotamām koncepcijām un zīmolu maiņām? Varbūt var izpalikt kāds atjaunojams ielas posms, zinot, ka pēc dažiem gadiem kanalizācijas projekta dēļ to atkal vajadzēs pārrakt?… Vai arī būt ”inovatīviem” līdz galam – ja reiz pilsētas svētku budžetā var “iebāzt” Pauzera pļavu sakārtošanu, varbūt nākamajā gadā var paredzēt arī kultūras nama atjaunošanu?

Un vēl – varbūt laiks mest mieru atrunām, ka novads apdalīts, jo valsts netur solījumus, ka priekšsēdētājs nav īstajā partijā vai ka Ventspils visu naudu atņēmusi. Varbūt ir laiks pašiem īstās prioritātes īstajos plauktiņos salikt?…

Komentāri

  1. Tuvojas mūsu valsts jubileja un daudz tiek domāts kā to sagaidīt, Tukumā plāno uzstādīt 5 metrīgu monnstru, bet aizmirsuši, ka turpat pavisam noplucis ir arī Kultūras nams, kurš jau gadiem ir briesmīgā stāvoklī.Tumšs, griesti noputējuši, akustika nekāda, iekļūšana telpās kā pa zviedru kalniņiem, bet sēdēt krēslos tikai miera stāvoklī, jo viss čīkst pīkst un kad tā nosēdēts nezin kā piecelties.Kāpēc pat mazākas pilsētas ir atjaunojušas savas kultūras iestādes aizbrauciet uz Skrīveriem,Aizkraukli, kādas brīvdabas estrādes ir Kuldīgā,Jelgavā, bet mūsu Durbē, kad apsēdies kājas gaisā. Kāpēc mūsu daudzskaitlīgā attīstības nodaļa ar projekta vadītājiem, direktore ar savas Vienotības atbalstu nav spējuši dabūt Eiropas naudu , vai kādus citu projektu naudu, galu galā varbūt nav jārīko 3 gadus pilsētas svētkus un tad pusmiljons iekrāsies. Kāpēc citi var būvēt kultūras iestādes ar mūzikas skolu, bet mūsu bērni ir spiesti mācīties labā mūzikas skolā tikai nepiemērotās telpās.

  2. Jā varbūt ka daudz ko varētu Tukumā – ja būtu kaut kāda koncepcija visam kas Tukumā tiek veikts , taču kā jau redzam ,tās nav nekādas, ir tikai kādas personīgas ambīcijas, intereses utt. :)Gan kultūras namu sen jau varēja atjaunot ( tomēr nedaudz gan piebildīšu – arī kultūras nama darbs būtu totāli jāuzlabo , vai arī tomēr jāpiesaista jauni atraktīvi darbinieki, jo tas ko pašlaik pilsētai KN piedāvā ir zem jebkuras kritikas,katru gadu viens un tas pats čigānu koncerts un vēl pāris kaut kas !! )uzcelt gan baseinu un pirti par kuriem jau visa pilsēta sapņo gadus 10,varētu nepucēt vienas un tās pašas ietves un ielas, jo ja Tukuma pašvaldība beidzot nesāks lūkoties uz Tukuma ar saimnieka nevis izsaimniekotāja acīm, drīz taču nebūs kam pa šīm sapucētajām ielām iet, paliks šeit veci cilvēki un mazi bērni !

  3. To Jums visiem vajag atcerēties nākošajā pašvaldību vēlēšanās,jo kā redzat no viņiem ,solīts makā nekrīt.

    1. Nu, un kādi varianti? Šito šeftmaņu vietā, citi, tikai ar vēl lielāku apetīti un vēl nodokļu nemaksātāji?

  4. Tukuma novada domes izpilddirektors Māris Rudaus – Rudovskis (“Vienotība”)

  5. Viens saprātīgs vārds! Bet mūsu politiķiem svarīgāk par kultūru ir nelikumīgi izbūvēt kādu ielu līdz savam un draugu īpašumam.

  6. Pilsētai un novadam nav īsta saimnieka! Īsts saimnieks zina visu, kur grāvis netīrīts, kur ceļš nelabots, kur zāle nepļauta utt. Bet šobrīd esošais “saimnieks” sēž tik kabinetā, bet tikmēr “apakšnieki saimnieko”. Tiešām šos, nevienu neizmetīs, ļaus saimniekot tālāk?????

    1. Izmest, iespējams, izmetīs, a ko tālāk, ko liks vietā? Zariņš ar Volfu reāli sāks strādāt?

      1. Tie tak visur pirmajās rindās, kā lielākie darba veicēji. Nez kur skatījās, kamēr abi veiklie zeļļi fīrējās? Interesanti, kurš palaida bankā maksājumus, kad bija jāapmaksā Telma rēķini, par, bez likumīga pamata veiktajiem darbiem?!

  7. Ar nožēlo jākonstatē, ka Tukumā jau milzonīgi daudz gadus – iedzīvotāji dzīvo savu dzīvi kā nu māk ,kultūru bauda citur , uz baseiniem braukā citur, pēc med.palīdzības braukā citur utt.utt.!!!,un pašvaldība dzīvo tikai savu – !!!kaut kur ir totāli pazudusi vīzija – kas tad vispār ir pašvaldība kādas ir tās funkcijas !! ?? vai tad tikai savas pogas un ielas spodrināt !! ?? un ar milzīgu labsirdīgu skaudību var nolūkoties uz citiem blakus esošiem novadiem un to pašvaldību attieksmi pret saviem iedzīvotājiem – Engure, Kuldīga utt.utt.Nu ko – ja tas tā turpināsies,jāpiekrīt ka tad drīz Tukums būs tikai maziņš guļamvagons………….

    1. Pa lielam piekrītu, bet par Engures pagastu galīgi nē! Varbūt Smārdē, Lapmežciemā, bet pašā Engurē – bardaks!
      Tukums atrodas tik stratēģiski labā vietā, bet tā nolaists! Kāds izskatās vēsturiskais centrs, Kultūras nams? Luterāņu baznīcas mūri sabrukuši.
      Galvenais, ka Domē vienotais klientu centrs izveidots, kur sēž daža laba nelaipna būtne (faktiski viena Agita via Agrita). Tādus cilvēkus jāsēdina aizkulisēs, tikai ne ar klientiem!

  8. Man liekas,ka mums ir E.Birznieka -Upīša skola….A.Puķīte kā žurnāliste visu laiku lieto sarunvalodas izrunu….žēl-kur paliek literārā valoda? Faktu aplamums piefiksēts daudzkārt.Arī Tukuma kultūras nama folkloras kopa “Avots” vairākkārt nodēvēta par “Ozolu”.Nekādas atsauces nav bijušas.Tā ir attieksme pret darbu ko darām?

  9. Kamēr mājā jumts tek, dārzā bruģīti neliec! Skaisti, ka ir saremontētas ielas, bet uz priekš tiekam arī apbraucot tās.
    Labs piemērs ir Saldus, ļoti skaistā un mūsdienīgā ēkā apvienota mūzikas un mākslas skola ar kultūras nama funkciju. Pārdomāti uzbūvēts stadions ar daudzām blakus iespējām kā arī liela un skaista sporta zāle. Nu un ka viena no galvenajām ielām nedaudz bedraina?
    A kas viņiem? Cilvēku divreiz mazāk, attiecīgi budžets arī mazāks, bet tomēr kāds saprot kas ir tās būves, kas sabiedrību dara labāku ilgtermiņā.

  10. Taisnība jau ir, ka darba apstākļi,regulāra alga, prēmijas šajā iestādē stabilas, tikai darbinieki to nenovērtē un tiešām apkalpošanas centrā Agita ir ārkārtīgi pašpārliecināta un nepieejama apmeklētājiem, pārāk lepna, iedomīga, kaut vajadzētu stingri padomāt, ka nekas nav mūžīgs.

  11. Agita jau nav profesionāls kultūras darbinieks.Tas,ka pie
    kabineta durvīm pielikta plāksnīte ar štatu nosaukumiem; mākslinieciskā daļa,režisore,sabiedriskās attiecības,liecina tieši par to ,ka butaforija šai iestādē spēlē lielu lomu,jo nopietna satura jau nav. Diemžēl!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *