Elīnai Ķildai īpaši panākumi truškopībā

Kad oktobra sākumā notika tradicionālā lauksaimniecības rudens izstāde, Rāmavā, tajā piedalījās arī Jaunpils vidusskolas 5. klases skolniece un arī aktīva Jaunpils mazpulka dalībniece Elīna Ķilda.

Kad oktobra sākumā notika tradicionālā lauksaimniecības rudens izstāde, Rāmavā, tajā piedalījās arī Jaunpils vidusskolas 5. klases skolniece un arī aktīva Jaunpils mazpulka dalībniece Elīna Ķilda. Šī izstāde meitenei bija īpaši veiksmīga, jo no tās Elīna mājās pārveda kausu un diplomu par labāko Tīringas trušu šķirnes paraugu (no maksimālajiem 100 viņas trusis bija ieguvis 95 punktus).

Elīna ir mazpulku Trušmīļu skolas audzēkne un par iedvesmošanu darbā izteica lielu paldies savām skolotājām Guntai Romulei, kas apmācījusi truškopībā, un mazpulku vadītājai Līgai Bierandei. Elīna skaidroja, ka Trušmīļu skola esot viens no mazpulku atzariem, kas nodarbojas ar trušu audzēšanu visā Latvijā.

Vispār jau Elīnai ārpus skolas esot divi pamatdarbi – trušu audzēšana un četru māsu auklēšana.

”Ar ģimenes atbalstu es audzēju trušus. Pirmos trusīšus nopirkām Rāmavā. Tie bija Vīnes zilie – katrs no savas saimniecības. Bet otru šķirni – Tīringas – man uzdāvināja mazpulku Trušmīļu skola. Es dzīvnieciņus baroju, tīru, ķemmēju, griežu viņiem nagus un pat ietetovēju numurus. Sāku nodarboties ar trušu audzēšanu pirms pieciem gadiem. Kad mācījos pirmajā klasītē un uzzināju par mazpulkiem, tad ar mammas atļauju tajos uzreiz pieteicos. Un nolēmu audzēt trušus. Kāpēc? Tāpēc ka truši ir maziņi un mīlīgi,” stāstīja Elīna

Elīna ar lepnumu parādīja iegūtās balvas un pastāstīja, par ko tad īsti tās iegūtas: ”Šajā gadā izstādē balvu ieguvusi ar izstādē vienīgo Tīringas trušu šķirni. Turklāt man bija kolekcija. Tāda veidojas tad, ja no metiena, kurā var būt pat astoņi trusīši, vairāk nekā trīs aiziet uz izstādi. Parasti truši, kas iet tālāk uz izstādēm, ir divi vai trīs. Bet man no viena metiena izstādes trusīši bija četri, un tas jau ir retums.”

Šogad Elīna Rāmavas izstādē piedalījās ar divu šķirņu trusīšiem – Vīnes zilo un Tīringas. Izdevies arī vienu Tīringas trusi arī pārdot, tas aizceļojis uz Igauniju. Izrādās, ka mūsu kaimiņu brāļi – igauņu un lietuvieši – īpaši braucot uz Rāmavu pirkt tīrasiņu šķirnes trušus, un tas esot tādēļ, ka vajagot jaunas asinis, lai nebūtu turvradniecības, kas trušiem tpat kā citiem dzīvniekiem esot ļoti svarīgi.

Bet šī nemaz neesot pirmā reize kad uz izstādi ar trušiem braucot, stāsta Elīna: ”Trešajā darbošanās gadā jau brauca uz Rāmavu, lai trušus novērtētu, un tur arī guvu labus vērtējumus. Tie savukārt bija ļoti nepieciešami, lai tālāk varētu piedalīties cilts darbā, lai radītu tādus pēcnācējus, kuri var piedalīties izstādēs.”

Nebūdami eksperti, jautājām meitenei, kā tad truši tiek vērtēti? Elīna pastāstīja, ka esot vesels katalogs, kurā truši tiekot novērtēti pēc konkrēta klasifikatora. ”Vērtētāji skatās dzīvnieciņu spalvu, formu, ausis, svaru. Noteiktā vecumā trusim ir noteikts svars; ja tas nav atbilstošs, tad punkti nāk nost, un trusis vairs  neatbilst standartam.”

Jautājām arī par meitenes nākotnes plāniem, uz to Elīna uzreiz atbildēja, ka ir iecerējusi izveidot vēl lielāku saimniecību. Tā šobrīd viņai esot 26 truši, un to vidū arī ir omes parastie, bezšķirnes trusīši. ”Arī par tiem es rūpējos, bet nākotnē gribētu audzēt un pēc tam pārdot tieši šķirnes trušus. Tas starp citu ir izdevīgāk,” stāsta Elīna un atklāj, ka domājot arī ar saviem trušiem, ar tīringiešiem, nākamajā rudenī braukt uz sīkdzīvnieku izstādi Dānijā, jo tur šīs šķirnes truši esot ļoti pieprasīti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *