Nepopulāru viedokli pārstāvot

Referendums par tautas tiesībām atlaist Saeimu jau noslēdzies, tomēr diskusija ap un par tā rezultātiem nerimstas.

Referendums par tautas tiesībām atlaist Saeimu jau noslēdzies, tomēr diskusija ap un par tā rezultātiem nerimstas.

Jāatzīst, ka Kandavas novadā gan interese par šo balsošanu bijusi salīdzinoši neliela – uz referendumu savu viedokli izteikt devusies mazāk nekā puse balstiesīgo, bet lielākā daļa no tiem, līdzīgi kā citur Latvijā, balsoja "par" (2725 novada iedzīvotāji). Savukārt Kandavas domes priekšsēdētājs Alfreds Ķieģelis atzīst, ka pārstāv tautā nepopulārāko viedokli un referendumā balsojis "pret". Tā kā arī vēl pirms pašas balsošanas priekšsēdētājs iesaistījās aktīvās publiskās diskusijās, «Kandavas Ziņas» devās uzzināt viņa viedokli pēc referenduma.

Kā vērtējat balsošanas rezultātus?

– Savu viedokli jau esmu paudis vairākkārt un, cik iespējams, to skaidrojis, bet vēl tikko notikušajā pensionāru padomes sanāksmē bija cilvēki, kas man pārmeta, ka televīzijas raidījumā «Kas notiek Latvijā?» aģitēju balsot "pret". Kādēļ? Jo, kā jau es iepriekš esmu teicis, šis jautājums par Satversmes grozījumiem, manuprāt, vismaz šādā redakcijā ir bīstams. Ja referendums būtu izdevies, manuprāt, tas būtu drauds gan valsts demokrātijai, gan latviešu tautai kā tādai. Ne velti krievvalodīgās partijas tika aktīvi iestājās tieši par šiem – nekvalitatīvajiem – grozījumiem, kas, kā negribīgi atzina pat Endziņš, referenduma izdošanās gadījumā būtu kā akmenī iecirsti. Jājautā: kam tas būtu izdevīgi? Iemeslu, lai atlaistu Saeimu, atrast nav grūti, bet kam nāk par labu šī biežā valdības maiņa? Tas rada haosu un nestabilitāti valstī, kā arī prasa ievērojamas naudas summas, kuras tiek izmaksātas, atkāpjoties ministriem.

Bet, kā, jūsuprāt, valdībai vajadzētu pašlaik rīkoties? Tomēr referendumā piedalījās negaidīti daudz balsstiesīgo!

– Pirmkārt, esmu pārliecināts, ka lielākā daļa cilvēku galvenokārt gāja balsot nevis par grozījumiem Satversmē, bet gan pret esošo valdību. Manuprāt, reti kurš bija tiešām informēts par iespējamajām likuma izmaiņām un tā sekām! Ja 10% balsstiesīgo būtu iespēja rosināt atlaist Saeimu, tad jau referendumi notiktu regulāri un tā būtu gan lieka naudas šķērdēšana, gan nevajadzīga valsts stabilitātes šūpošana. Manuprāt, cilvēkiem, dodoties uz vēlēšanām, ir jāuzņemas atbildība un jāsaprot, ka viņu ievēlētie cilvēki arī strādās turpmākos četrus gadus! Cilvēkiem derētu padomāt, par ko tad viņi vēlētu, ja referendums izdotos un galu galā Saeima tiktu atlaista. Otrkārt, patiesībā es esmu "par" grozījumiem Satversmē, ar noteikumu, ka tie tiek izstrādāti kvalitatīvi. Pašlaik pie šī jautājuma strādā gan prezidenta kanceleja, gan opozīcija un noteikti vēl būs kādas diskusijas, kurš variants tiks atzīts par pieņemamāko. Uzskatu, ka arī pašvaldībās vajadzētu būt iespējai atlaist kādu deputātu, ja vēlētājiem rodas kādas pretenzijas un deputāts neattaisno uz viņu liktās cerības. Manuprāt, būtu arī pozitīvi, ja cilvēki tiktu dota iespēja vairāk vēlēt par personībā, ne tikai par partijām un tās tā sauktajām "lokomatīvēm". Bet šajā gadījumā būtu jāmaina arī vēlēšanu sistēma kopumā.

Kādēļ tieši jūs Zaļo un zemnieku partija deleģēja piedalīties televīzijā rīkotajā diskusijā, pirms referenduma aģitējot tajā nebalsot?

– Partija lēma, ka valdībā esošos partijas locekļus nevajadzētu sūtīt, jo tā izskatītos pēc aģitācijas, tādēļ tika nolemts, ka raidījumā «Kas notiek Latvijā?» piedalīsies kāds ierindas biedrs. Taču, jāuzsver, ka raidījumā uzstājos pats ar savu personisko viedokli un partija man nebija deleģējusi paust kādu vienotu viedokli. Runāju vairāk kā vienkāršs Latvijas iedzīvotājs, nevis partijas biedrs.

Asi tiek kritizēti jūsu partijas biedra – Gundara Daudzes izteikumi publiskajā telpā. Viņam tiek pārmesta nacionālā naida kurināšana.

– Godīgi sakot, īsti neesmu iepazinies konkrēti ar viņa izteikumiem, bet jau sākumā paudu savu personisko viedokli šajā jautājumā. Vairāk nekā 20% no balsstiesīgajiem ir Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji un, ja 10% varētu ierosināt Saeimas atlaišanu… kāds būtu rezultāts? Jau tā krievvalodīgās partijas cenšas uzspiest valdībai savu viedokli daudzos jautājumos, piemēram, mums ir divvalodīgās skolas. Bet, ja referendums izdotos, tā būtu iespēja šīm partijām valdību šantažēt…

Komentāri

  1. Man personīgi nekas nav pret divvalodīgājām skolām. Man priecājos, ka varu skatīties pārraides un kino krievu valodā. Valodas cilvēku bāgātina , nevis apzog. Apzog mūs , mūsu bailes un rēķināšana, vai tik man tas būs izdevīgi. Cilvēki nedzīvo no maizes vien, ir jābūt arī kādiem cēlākiem ideāliem un mērķiem. Mani kaitina , ka vis tiek pagriezts nacionalitāšu virzienā. Latviešiem ir kādi mazvērtības kompleksi, kas vienmēr lec uz āru. Vajag vienreiz pateikt nē blēžiem un nelietīgiem fīrmaņiem, tad pietiks naudas jaunām bērnu slimnīcām, aparatūrai, ceļiem un visam kam.

  2. Vēl par tām "krievvalodīgajām partijām." Šobrīd man personīgi viņas ir simpātiskākas par " Zvaigznīšu brīdi", "Pleskavas šoseju"utt.

  3. Ja man būt sirm galv es vispār vairs nebaidītos ne no kā, kas būs būs! Tā jau nav dzīvošan jā mūžīg jātrīc bailēs kā zaķim! Vēl vel nu tāds deputātos, viņam vajag strādāt, bet viš trīc un drebinās!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *