Kandavā iespēja strādāt un nopelnīt 100 latu mēnesī

Tiekoties ar Kandavas novada iedzīvotājiem pagastos, domes priekšsēdētājs Rolands Bārenis informēja par pašreizējām aktualitātēm pašvaldībā un stāstīja par iespēju bezdarbniekiem iesaistīties simts latu projektā.

Tiekoties ar Kandavas novada iedzīvotājiem pagastos, domes priekšsēdētājs Rolands Bārenis informēja par pašreizējām aktualitātēm pašvaldībā un stāstīja par iespēju bezdarbniekiem iesaistīties simts latu projektā.

Par šo projektu iztaujājām Kandavas novada Sociālās palīdzības centra (SPC) direktoru Intu Leitartu:

Nodarbinātības pasākums «Apmācība darba iemaņu iegūšanai un uzturēšanai, ja darba devējs ir pašvaldība» paredzēts bezdarbniekiem, kuri ir reģistrēti Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA), bet nesaņem pabalstu. Tas ilgs līdz 2010. gada 31. decembrim. Kandavas novadā plānots darbu nodrošināt 171 bez darba palikušam iedzīvotājam, pasākuma pirmajā kārtā darbu nodrošinās 57 novada bezdarbniekiem. Interese par iespēju strādāt pašvaldības piedāvātajos darbos ir – līdz 17. septembrim līdzdarbībai projektā pieteicies 31 bezdarbnieks. Projekts paredz cilvēkus nodarbināt 40 stundas nedēļā. Nodarbinātības līgumu noslēdz uz laiku, kas nav mazāks par divām nedēļām un nepārsniedz sešus mēnešus gada laikā. Par mēnesī nostrādāto laiku bezdarbnieks saņem stipendiju Ls 100 apmērā. Šo summu neapliek ar nodokļiem.

Kā jārīkojas bezdarbniekam?

– Jābrauc uz NVA Tukuma filiāli un jāsaka, ka viņš grib iesaistīties šajos pasākumos, ko sauc arī par simts latu projektu un veikt sabiedriskos darbus pašvaldības iestādēs. Tikai tad viņu pierakstīs rindā. Rindas kārtībā NVA ziņos klientam par iespēju strādāt, izsniegs norīkojumu un pēc tam viņam jānāk uz SPC slēgt nodarbinātības līgumu. SPC Informācijas un pabalstu nodaļas vadītāja Evija Dravniece aizpildīs vienošanās līgumu, instruēs par darbu, bet es parakstīšu līgumu.

Vai projekts mūsu novadā jau ir reāli iesācies un cilvēki strādā?

– Sadarbības līgumu ar NVA parakstījām 9. septembrī, pirmos līgumus ar projekta dalībniekiem – jau 10. septembrī. Ja būs nepieciešams, esam gatavi strādātgribētāju skaitu palielināt. Veicamie darbi ir visdažādākie: palīgdarbi pašvaldības teritoriju sakopšanā, labiekārtošanā, sīki remontdarbi, ceļu apkopšana un citi, kur vajadzīgas darbarokas. Līgums paredz, ka strādāt var pašvaldībā, pašvaldības aģentūrās, bet ne komercstruktūrās.

Varu teikt, ka nodarbinātības programma pašvaldībā ir sākusies. Cērē, piemēram, jau nedēļu labi strādā divi bezdarbnieki. Viens iesaistījies palīgdarbos skolā, bet otrs pašreiz sagatavo malku bibliotēkai. Drīz būs jāgrābj lapas, jāuzpoš parks, jāsakopj pagasta kapi, ceļmalas. Uz šo brīdi darāmā netrūkst! Cilvēks, kurš palicis bez darba, ir priecīgs par katru nopelnīto latu. Simts lati – tā tomēr ir kaut neliela, tomēr reāla iespēja papildināt ģimenes budžetu.

Kā jārīkojas, ja strādājošais pēkšņi saslimst?

– Uzraudzība par katru šajā projektā nodarbināto būs stingra. Ik mēnesi par strādājošajiem un viņu paveiktajiem darbiem jāsniedz atskaites. Ja cilvēks pēkšņi saslims, viņam par to nekavējoši jāziņo SPC. Ja strādājošais trīs dienas bez attaisnojoša iemesla neierodas darbā un par to nav iepriekš paziņojis, viņu izslēdz no nodarbinātības projekta un viņš zaudē bezdarbnieka statusu.

Kā jārīkojas, ja nodarbinātības projekta laikā cilvēkam izdodas atrast labāk atalgotu darbu?

– Protams, šai laikā cilvēks var meklēt citu darbu. Ja paveicas, viņam tas jādara zināms mums. Mēs tūdaļ informēsim NVA speciālistus un rindas kārtībā pie mums darbā nozīmēs citu cilvēku. Tāda ir nodarbinātības shēma.

Un kā ar darbarīkiem? Vai tie jāņem katram pašam līdzi?

– Ar darba rīkiem, darba apģērbiem, cimdiem strādājošos nodrošināsim. Pašreiz mēs tos iepērkam. Pašreiz viss darbam nepieciešamais jāiegādājas par SPC līdzekļiem, pēc tam projekta finansētāji naudu mums pārskaitīs. Tādēļ pašreiz ar darbarīkiem izlīdzamies, kā varam. Ja cilvēkam tādi ir, lūdzam uz laiku izmantot tos.

Komentāri

  1. Es gluži tā nedomāju. Par darbu cilvēkam ir jāsaņem alga. Tā ir paverdzināšana.

  2. vai tiešām strādājot katru nedeļu, 40 stundas nedēlā, t.i. 8 stundas dienā, cilvēkam tiks maksāti tikai 100 lati?

  3. Katrs jau pats labāk zin, kas viņam labāk, galvenais, lai ir izvēles iespējas.

  4. Es domaaju ka taair bezizejaa nonaakushu cilveeku pazemoshana.Jo par 100LS var vai nu neest un maksaat komunaalos,vai otraadi.Naak barga ziema….

  5. Es atkal domā tā, ku rodās tie ņaudētāj kam nekad nekas nav lab? Cilvēk i centušies, rakstījuš projekts un gādājuš lai vismaz būt kaut kas, bet še tev, atkal nav lab! Katrs i pats savs laims kalējs un lai kā, bet aktīv meklējot darb atrast var, bet tagad i tā, ka stiept gumij nevarēs, jo strādās tik tie, kas paties gribēs to darīt! Liet i tād ka ne viss grib strādāt, tagad vien liel daļ meklē tīr un viegl darb a niecīg piepūl un liel alg, es jau ar tād meklē! Man plāns i skaidrs, es ies pa to 100 Ls un no sākum darīs ko liek, tad palēnam mēģinās iekārtoties tai baltā mājā, nu iesākumā pa sētniek, vēlāk pa papīrgroz iznesēj un pēc tam pašam bārmenim pa sekretār, jo kas neprot karjer taisīt tas a viss mūž tik vaimanās! Tagad es pāršuj vecās kleits, izgriež dziļāks krūš daļs un nogriež īsāks kāj daļs, ka vajadzēs iet kaujs uzbrukumā lai uniform i pa rokai. 100 ls i labāk nekā nekas un galvenais ka nav jāsēž četrās sienās, būs kompānij un varēs no tā simtniek atlicināt lat lai aizskriet pēc vien prieciņ uz bod, tas tomēr i labāk nekā vaimanāt. Padomā, te pienes viss uz paplāts klāt un ta vēl nezin vai ēdīs vai brāķēs!

  6. Jā, ir jau labi kāda papildus kapeika, bet strādājot pilnu darba dienu 5 dienas nedēļā netiek maksāts sociālais nodoklis, līdz ar ko nav apdrošināšana slimībām, nelaimes gadījumiem. Un netiek ieskaitīts darba stāžā. Es saprotu ka Latgalē, kur cilvēki bez darba vairāk kā 10 gadus tas ir OK, bet Kandavā, vai Tukumā tas ir garām, par 100 latiem var iet kaut vai mežā, bet vismaz nodokļi tiks maksāti… Un ja valsts šo sauc par stipendiju, tad tiek vistiešākajā veidā parādīts piemērs kā nemaksāt nodokļus, un pieļauju, ka drīz daudziem darba devējiem šādi ‘" brīvprātīgie " stipendiāti būs strīpām, un visi tanī pat laikā bezdarbnieki.

  7. Jā, ir jau labi kāda papildus kapeika, bet strādājot pilnu darba dienu 5 dienas nedēļā netiek maksāts sociālais nodoklis, līdz ar ko nav apdrošināšana slimībām, nelaimes gadījumiem. Un netiek ieskaitīts darba stāžā. Es saprotu ka Latgalē, kur cilvēki bez darba vairāk kā 10 gadus tas ir OK, bet Kandavā, vai Tukumā tas ir garām, par 100 latiem var iet kaut vai mežā, bet vismaz nodokļi tiks maksāti… Un ja valsts šo sauc par stipendiju, tad tiek vistiešākajā veidā parādīts piemērs kā nemaksāt nodokļus, un pieļauju, ka drīz daudziem darba devējiem šādi ‘" brīvprātīgie " stipendiāti būs strīpām, un visi tanī pat laikā bezdarbnieki.

  8. Vispār jau diezgan smieklīgi, ka tiek atlaistas apkopējas un sētnieki un pēc tam pieņemti atpakaļ, tikai par 100 Ls, tas ir, par pusalgu. Es drīzāk to sauktu par ņirgāšanos.

  9. Tiem kas taa ljoti sauc daudzus cilveekus par slinkiem varu ari pateikt kapeec taada attieksme: shis piedaavaajums jau pat ne tuvu nav tas kas Rozenfelda laikos, kad bija latenieki ar 1 reizi bezmaksas pusdienaam, darba apgeerbu un sociaalaam garantijaam!: Taatad, ja, piemeeram, es katru dienu ieshu darbaa un tas pamataa buus fizisks darbs 1) kaa buus ar bezmaksas pusdienaam reizi dienaa? 2) kaa buus ar nepiecieshamo darba apgeerbu un darba instrumentu komplektu? 3) kaa buus ar sociaalaam garantijaam? – FIG Jums:) peec nedeeljas darba jau 100 Ls buus nopleesti dreebees un pusdienaas noeesti:) nu alinjam beigaas sanaaks:)
    Tagad atcerieties veeleetaaji par ko nobalsojaat un nebuuus Jums ne briivpusdienu, ne sociaalo garantiju, ne naktiis gaisma ielaas:) Tikai 100 Ls …varbuut kaa stipendija

  10. Nu izlaidušies ,ka taisni riebjas,apkopēja strādā un skolā nīkst visu dienu ,cilā ķeblīšus un solus,mazgā tualetes pēc neaudzinātiem bērniem un izrēķiniet cik viņa saņem,te grūž naudu mutē ,atkal slikti ,tad nu sprāgstiet nost un nevaimanājat ,kad kārtīgi iz….,tad arī 100Ls būs nauda.

  11. to Hai
    Nu jā ,apģērbiet ,pabarojiet un iedodiet vēl 100Ls,tie laiki mīlīši beigušies,strādāsiet un būsiet laimīgi par 100Ls,ja nē ,varēsiet mežā zem celma gulēt un grauzt dzērvenes.Pieraduši visu uz paplātes saņemt ,nu bet būs gan pašiem jādomā kā izdzīvot,kapitālistiskajās valstīs jau sen katrs domā pats par sevi,mēs taču gribējām neatkarību ,dabūjām.Un tagad nu valsti izlaupīja un kurš nepamanijās pie lielās bļodas,tam būs jāsāk kustināt gan galvu ,gan kājas un rokas Eiropas humpalās.

  12. Pa to apkopeeju nu Kate vareetu pastaaveet klusu, zinu kaa apkopeejas ir straadaajushas padomju un briivaas Latvijas laikos = identiski; max 2 stundas dienaa, aatri darba dienas beigaas uzkopjot telpas un veel pamanoties pastraadaat pat variaakaas darba vietaas, tachu pukojoties un maacot visus iestaadee straadaajoshos un suurojoties; un ir liels pensijaa darba staazs, jo nekas cits muuzaa nav straadaat, bet ne jau visu darba dienu 8 stundas konsekventi no riita liidz vakaram un kaartiigi uzkopjot telpas kaa tas notiek aarzemees:) Un ne jau nu shiis stibendiju darba vietas ljaus taas stundas nogroziities birojaa kafijojot…Taa ka Kate: ja kaartiigi straadaa ir jaasanjem pienaaciiga samaksa, atbilstoshi darba apstaaklji un sociaalaas garantijas!

  13. To Hai. Nu pat jau ņemies tā it kā vienīgā iespēja , kur strādāt ir šī projekta ietvaros. Jēdzieni atbilstoši darba apstākļi, pienācīga samaksa un arī sociālās garantijas ir tik stiepjami , ka katrs ar tiem saprot, ko pavisam citu. Tā, ka no runāšanas vien jau tāpat labāk nepaliks. Veido savu uzņēmumu, un piedāvā savu variantu. Tauta būs tev pateicīga.

  14. Solvitai.Nu gan sarakstīji muļķības.Vai esi dzirdējusi par tādu Darba likumu?Tur nekas nav stiepjams, ir sevišķi jau tādas kategorija kā darba samaksa,sociālās garantijas u.tml.

  15. Bobam. Es nemaz nerunāju muļķības. Es pietiekoši daudz esmu redzējusi darbiniekus, kas nevīžo strādāt arī par divām un trim minimālajām algām, jo uzskata , ka nav pienācīgs atalgojums. Nav ko piečakarēties projektam, kas daudziem var kalpot kā glābšanas riņķis. Ja grib papļurkstēt, tad uz priekšu, ja ir patiešām , kas labāks ko piedāvāt,piedāvājiet. Par sociālajām garantijām ir tik uzskatāms piemērs, kā šīs sociālās garantijas patiesībā neko negarantē, un ir vērojams mūsu valstī. Tas garantē tikai to, ka tiek iekasēts nodoklis, bet garantija ir, kad Tev būs nepieciešams Tu saņemsi atbilstoši no iemaksātā. Vai tu runāji par šīm garantijām, kuras maina savas izpausmes veidus un apmērus, saukdams par sociālajām garantijām?

  16. Es nerakstīju ne vārda par projektu.Galu galā – tā ir katra izvēle-izmantot šo iespēju, vai nē.100Ls ir vairāk kā nekas.
    Bet es joprojām uzskatu,ka Solvita nepārzina elementāras lietas,kuras būtu jāzina ikvienam darba devējam un ņēmējam, tāpēc labāk paturēt pie sevis ”savus stiepjamos jēdzienus”.

  17. Tā sāls jau ir tur, ka valsts pati izdomājusi kā apiet likumus par nodokļu maksāšanu un minimālo mēnešalgu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *