Grāmatu svētki Kandavā

Pirms astoņiem gadiem, pēc rakstnieces Birutas Eglītes ierosinājuma Lauku bibliotēku atbalsta biedrība sarīkoja pirmos Grāmatu svētkus. Bibliotēkās kopā tika aicināti ne tikai aktīvi grāmatu lasītāji, bet arī visi, kuriem nav vienaldzīgs sabiedrībā notiekošais – kā kultūras dzīvē, tā politikā.

Pirms astoņiem gadiem, pēc rakstnieces Birutas Eglītes ierosinājuma Lauku bibliotēku atbalsta biedrība sarīkoja pirmos Grāmatu svētkus. Bibliotēkās kopā tika aicināti ne tikai aktīvi grāmatu lasītāji, bet arī visi, kuriem nav vienaldzīgs sabiedrībā notiekošais – kā kultūras dzīvē, tā politikā.

Šogad Grāmatu svētki norisinās 23 Latvijas punktos un tostarp arī Kandavā.

Līdz šim pasākumi tika organizēti vienā no Tukums rajona bibliotēkām, bet šogad pasākums notiek novadu ietvaros un Kandavā satikās visu četru novadu dažādu paaudžu radošie ļaudis. Svētkos ietverto pasākumu klāsts bija gana daudzveidīgs un interesants gan pieaugušajiem, gan skolu audzēkņiem.

Iesākumā notika publiska diskusija, kurā piedalījās tādas politiskas personas, kā Baiba Rivža, Atis Slateris, Gaidis Bērziņš un nodokļu politikas departamenta direktora vietnieks Juris Spinka. Bet turpinājumā interesenti varēja piedalīties sarunā ar Dianētikas centra pārstāvi Zani Vitku, iztirzājot «Slēpto problēmu cēļoņus», piedalīties Ineses Ziņģītes masāžu nodarbībā, ieklausīties rakstnieka, publicista Ērika Hānberga vārdos un dzejniekā Andrī Akmentiņā, kurš lasīja šogad mūžībā aizgājušās Ingunas Jansones dzeju un izdziedāja dažas savas dziesmas ģitāras pavadībā.

Jauniešiem – sava programma

Šoreiz svētkos sastapās arī daudz skolu audzēkņu. Visvairāk pārstāvēts, protams bija mūsu pašu, Kandavas novada skolas, kā arī kolektīvi no Pūres, Jaunpils, Tumes. Jauniešu pasākumi bija mērķtiecīgi iedalīti trijās vecuma grupās, dodot iespēju darboties Mākslas skolas radošajās darbnīcās un literārajos konkursos, bet Kandavas novada vēsturi iepazīt, piedaloties mācību stundā muzejā.

Radošajā darbnīcā skolēni uzbūra "Pazudušo lietu karaļvalsti", kurā bija galms ar visām ēkām un būvēm. Mazākie mākslinieki radīja brīnišķīgus fantāziju tēlus, bet citi darbojās ar krāsām, papīra loksnē – meistarīgi izveidoja pasaku tēlus bez līmes un šķērēm – tikai no papīra.

Vidusskolas aktu zālē skolēnus gaidīja literārs konkurss un loterija, asprātīgi jautājumi, puzzles likšana un citas jautras un asprātīgas nodarbes. Šajā pasākumā iesaistīti tika visi dalībnieki un malā palikušo nebija. Par centību dalībnieki dāvanā saņēma izdevniecības «Zvaigzne ABC» grāmatas un saldu kārumu.

Savukārt mācību stundā, kas norisinājās muzeja telpās, krājumu glabātāja Ināra Znotiņa iejutās pagājušā gadsimta skolotājas lomā. Tā skolēni uzzināja, kā bērni skolā mācījās kādreiz, kā un ar ko rakstīja, kāda izskatījās «Bilžu ābece» un daudz citu, ar sendienām saistītu, interesantu lietu. Bet mazajiem skolotāja atklāja pasaku varoņu līdzdalību dažādās vēsturiskās norisēs, kā arī parādīja un pastāstīja par senām un vēsturiskām lietām, priekšmetiem.

Uzrunājot pie muzeja ēkas sastaptos Pūres un Zemītes pamatskolas 5.un 6. klašu audzēkņus un viņu skolotājas, pārliecinājāmies, ka viņi Grāmatu svētkos ir lieliski iejutušies. Vieni nebeidza jūsmot par redzēto iespaidīgo Bībeli, patikušas arī senās ābeces, burtnīcas, rakstāmpiederumi un sadzīves priekšmeti. Tāpat – uzminēt grāmatu nosaukums šiem bērniem grūtības nesagādāja. Viņi izrādījās gana zinoši un zināt griboši.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *