Oļegs, Vineta
Foto: Aivars Gulbis

Slampē un Smārdē noteikta Āfrikas cūku mēra karantīnas zona

Twitter
FaceBook
print
2016. gada 3. augusts 10:26

Jau informējām, ka Tukuma novada Slampes pagastā atrastajām trim beigtajām meža cūkām saņemto laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusu. 29. jūlijā viena mežacūka atrasta Slampes pagastā kādā rapšu laukā, savukārt sestdien, 30. jūlijā, mednieki informēja Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) par divu mežacūku atliekām.

2. augustā Valsts galvenais pārtikas un veterinārais inspektors ir izdevis rīkojumu par karantīnas zonas noteikšanu Tukuma novada Slampes pagastā un Engures novada Smārdes pagastā. Tas nozīmē, ka no cūku novietnēm karantīnas teritorijā aizliegts izvest dzīvas cūkas bez PVD inspektora atļaujas, aizliegts izvest cūkgaļas produkciju, neievērojot MK noteikumus «Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība». Rīkojums nosaka, ka visi dzīvnieki jātur novietnē, kur nevar piekļūt savvaļas cūkas, pie novietnēm jānovieto ar dezinfekcijas šķidrumu piesūcināti paklāji un aizliegts novietnē ienest nomedītu savvaļas dzīvnieku līķus vai citus priekšmetus, kas varētu izraisīt infekcijas slimību. Noteikumi arī nosaka, ka visiem, kas atrod mirušas savvaļas cūkas vai to ķermeņa daļas, nekavējoties jāinformē PVD, zvanot pa bezmaksas tālr. 67027402.

Savukārt mednieku pienākums ir ziņot par visām nomedītajām un atrastajām mirušajām savvaļas cūkām PVD Rietumpierīgas pārvaldei (vadītāja Sarmīte Eisaka, tālr. 29473466).

S. Eisaka vaicāta, vai vietās, kur cūkas tika atrastas, tuvumā ir saimniecības, kurās tur mājas cūkas un kas tām jāievēro, S. Eisaka atzina, ka ciešā tuvumā nav šādu saimniecību: “Un arī tajās mājās, kuru tuvumā mirušās savvaļas cūkas atrastas, mājas cūkas netiek turētas, taču neatkarīgi no tā visām saimniecībām jāievēro biodrošības pasākumi. To, vai Slampes un Smārdes pagasta saimniecībās tie tiek nodrošināti, ievērojot drošības pasākumus, šajās dienā pārbauda veterinārie inspektori. Lielākoties abu pagastu saimniecībās cūkas izmanto pašpatēriņam, bet vienā saimniecībā Slampes pagastā gaļu arī pārdod.”

Birkas:


Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. Juris teica:

  Kurās vietās un kuros medību iecirkņos Smārdes pagastā tika atrastas beigtās mežacūkas, nav informācijas. Slepenā informācija, vai?

 2. Ozols teica:

  Kad beidzot sāksies nopietna medību iecirkņu kontrole Zemgalē un Kurzemē un barotavu likvidācija cūku mēra epidēmijas apstākļos valstī?

 3. Santa teica:

  Paldies Neatkarīgajām Tukuma zinām. Jūs vienīgie sniedzat vismaz kaut kādu informāciju par vissvarīgāko, kas jāzina Tukuma un apkārtnes pagastos dzīvojošajiem.

 4. Gundar Važa, mosties! teica:

  Gunča, mosties un sāc runāt taisnību, kas, kā un kur Tavā novadā tās beigtās cūkas konstatētas un kur noraktas. Tuvojas pašvaldību vēlēšanas!

 5. Ilze teica:

  nu trakums ! !!!!!!

 6. Alvis teica:

  Vai būs zīmes uz ceļiem par karantīnas zonu? Vai varēs vest automašīnā gaļu mājās no tirgus un to kontrole uz ceļa neatņems, kā Latgalē?

 7. SIA "Sviests un mežacūku aknas" teica:

  Kāpēc Dūklava kantoris tik ļoti sargā un aizstāv savvaļas cūku audzētājus? Ar rīkojumu būtu jānosaka, ka arī medniekiem pie savām mežacūku barotavām kviešu un rapšu lauku malās jānovieto dezinfekcijas paklājiņi. Vismaz… Citādi savvaļas cūkaudzētāji var audzēt gaļu mežā cik un kā vien tīk, bet mājas cūku audzētājiem visādi sodi un ganāmpulku izkaušanas.

 8. Sia teica:

  Piekritu! Nav nekadas kontroles par to, ko dara mednieki savas teritorijas! Lai tagad pasi ari samaksa par savu negausibu un stulbumu! Duklavam sen bija jaatkapjas!

 9. andris teica:

  Interesanti kā tās cūkas tikušas līdz Smārdei un Slampei apejot citas pagastu teritorijas, būsim reāli, lai nebūtu smieklīgi un stulbi no malas……

  • Haris teica:

   Nu taču visiem skaidrs, ka cūku mēris ir Kurzemē un Zemgalē. Līdz Tukumam tas ticis ne jau no Baldones puses. Kāpēc mednieki Kurzemē negrib atklāt patiesību? Karantīna. Komermedībām – čušs!

 10. Nav skaidrs teica:

  KĀ VAR PIEĻAUT SITUĀCIJU UN SLĒPT INFORMĀCIJU TIK KRITISKĀ SITUĀCIJĀ VALSTĪ. IR TAČU KĀDAM JĀUZŅEMAS ATBILDĪBA!

 11. Varbūt kāds var pateikt, teica:

  kas atrodas tajā uzskaites vienībā Nr.6906?

 12. Piekrītu par visiem 100% teica:

  Te Mednieku virsuzrauga citāts saka:
  Valters Lūsis, VMD Medību daļas vadītājs –
  “..medību saimniecība pēc būtības ne ar ko neatšķiras no zemnieku saimniecības. Mednieks audzē mežacūku tāpat kā zemnieks audzē savas cūkas – gan seko līdzi to populācijas attīstībai, gan piebaro.
  .. Un, tiklīdz mednieks izšķiras, piemēram, par dzīvnieku piebarošanu, viņam jāapzinās arī atbildība. Mednieka pienākums ir dzīvnieku noturēt tādā rāmī, lai tiktu nodarīts pēc iespējas mazāk ļaunuma citām saimniecībām vai nozarēm. Ja tas netiek ievērots, rodas konflikts.
  (Avots: Latvijas Avīze, 21.09.2014: )

 13. Sandis teica:

  Jā, es tieši tādu vienu indivīdu pazīstu, kurš te Tukuma apkārtnē nodarbojas ar savvaļas cūkkopību, tā teikt, mežacūku pavairošanu uz apkārtnes zemnieku rēķina

 14. Meža gaļas pārstrādes cehs teica:

  Nu, ko Ribas un Dreimaņa kungi, turpinam apgūt Eiropas naudu arī šajā medību sezonā?

 15. Carlo teica:

  zināms, ka notiek ietekmes pārdalīšana, t.i. vietējo vai vēsturisko medību kolektīvu cīņa ar Latvijas valsts mežu darboņu netīro biznesu, kuri apvārdo vietējos zemju īpašniekus, lai iegūtu līgumus par medību teritorijām, un kuriem ir arī līgumi ar savu mātes kompāniju “Latvijas valsts meži” par vērienīgām platībām.. un tur ir lieeels bizness apakšā…un nu viss šis ir kopā ar cūku mēri..

  • Jurčiks ne.2 teica:

   Medības ir pārsvarā tāda kā blakus nodarbe šiem valsts mežu šeftmaņiem. Galvenais kumās viņiem nāk no tiem pašiem kokiem valsts mežā.. . Kāda, nu jau aizsaulē aizgājuša mežkopja (īsta mežkopja) vārdi –„ turies pie meža. Bagāts nebūsi, ja nezagsi, bet paēdis būsi.” Nu tad katrs var izdarīt secinājumus pats..

 16. Ozols teica:

  Latvijas mednieki apzināti vismaz gadus 20 kāpinājuši mēra risku un kaitējuši cūkkopības nozarei ne tikai Latvijā, bet arī citās ES dalībvalstīs. Izmaksas mērāmas miljonos – par administratīvajiem un dezinfekcijas pasākumiem, tāpat izkaušanas izmaksas un kompensācijas.

 17. Piekrītu Carlo teica:

  Katram Latvijas valsts mežu sevi cienošam mežacirtējam ir savs privāts, izmēros vairāk vai mazāk iespaidīgs, medību klubs, un kuram ir līgumi par medību platībām mūsu valsts mežos. Līdz ar to visas iespējas tikt klāt pie valsts medību resursiem un rīkot regulāras biznesa medības ārvalstniekiem – zviedriem, dāņiem, vācīešiem un ar to llieliski pelnīt. Ja zināms, ka 1 viesmednieks par medībām valsts mežos šādam A/S „Latvijas valsts meži” darbinieka privātam medību klubam 1 reizē atstāj vairāk kā 1500EUR, tad – padomājiet paši! Šādu klubu darbība ir šī ienesīgā medību biznesa „aisberga” neredzamā puse.

 18. fakts teica:

  Mednieki mežacūku skaitu 20 gadus mākslīgi kāpinājuši – maksimāli apšāva vilkus & lūšus, bet cūkas šāva tikai pusi no limita un nobaroja visu cauru gadu. Nešaubīgi ĀCM izplatības riskus veicinājuši tieši mednieki!

 19. Linards teica:

  Nešaus mednieki tās mežacūkas savos iecirkņos, ja neviens gaļas pārstrādes cehs to II.zonas gaļu nav tiesīgs ņemt pretī Kurzemē. Cūku norakšana pa kluso garantēta.

 20. saksis teica:

  Te ļaudis te ne bez iemesla runā par Zemgales virsmežniecību. Līdz šim domāju, ka tikai mūsu medību kolektīvs ar viņiem ne īpaši… lietas tur godīgi netiek kārtotas. Valsts kontrolei tur būtu darbiņš. Nopietni.

 21. Interešu konflikts pašvaldību komisijās teica:

  Un kas notiek Tukuma un Engures novadu Medību koordinācijas komisijās? Vienas un tās pašas personas – Ivars Šneiders (Engures novada komisijā kā Valsts meža dienesta pārstāvis, bet Tukuma novadā kā Latvijas mednieku asociācijas pārstāvis), Dzintars Laivenieks (Tukuma novadā kā Latvijas meža īpašnieku biedrības pārstāvis, Engures novadā – šīs pašas interšu grupas apvienības pārstāvis). Jājautā, vai tiešām šajos novados nav citu kompetentu šīs jomas pārzinātāju, ka jāvirza vienas un tās pašas personas? Turklāt pašiem tur pieder medību platības! Ir kādi jautājumi???

 22. Sandis teica:

  izskatās, ka KNĀBim darbs

 23. Līva teica:

  Tas ir aizdomīgi. NTZ žurnālisti varētu izjautāt Tukuma un Engure novadu priekšstāvjus par šīm medību komisijām. Kāpēc tāda personu izvēle, ko tās dara šajā ārkārtas situācijā, kā kontrolē medību iecirkņus, vai nekontrolē, uzrauga, utt

 24. Kristaps teica:

  Komisijā jābūt personām, kurām var uzticēties. Piem. Ivars Lodiņš. Viņš vismaz nāca klajā ar informāciju par beigtajām meža cūkām un mēra epidēmiju ap Tukumu. Neslēpa mums informāciju. Bet citi medību kolektīvi klusē, kaut arī jau vismaz mēnesi mēris plešas Tukuma pusē un iet tālāk. Ja katru nedēļu apkārtnē medī, tad nu nekādi nevar būt, ka neviens no n-tajiem medību kolektīviem piecos pagastos nav pamanījis savos iecirkņos nevienu beigtu meža cūku! Un Lodiņš tomēr ir no citas mednieku paaudzes ar citu atbildības līmeni pret sabiedrību un vides drošību. Nesadzer un netaisa rebes ar veco gvardi.

 25. A ko teica:

  Ko saka Deputati Zarins, Volfs kuri ir mednieki un deputati Tukuma novada? Vai pasi nav pie vainas? Ir tacu mednieku komisija, kuru vada Volfs, vai es kludos?? Vai meris nav Zarina teritorija? NTZ ko saka un doma?

 26. nomads teica:

  NTZ jau jautāja PVD “spečukam” no centrālbiroja, un ielika arī rakstu šīsdienas laikrakstā. Šis ir atļāvies pateikt, ka viss esot atkarīgs no mednieku smadzeņu poda, kā kurš mednieks saprotot likumu un to interpretē savā galvā. Lūk tā. Viss ir izvēles jautājums šajā biznesā.

 27. Esam auzās!!! teica:

  Kļūst nelabi, iedomājoties, ka mednieki var patvaļīgi interpretēt likumu par barošanas aizliegumu un tāpēc ka valstī nedarbojas pārbaudes mehānisms, tad viss atkarīgs no katra indivīda godaprāta!!!!!! Ja valsts amatpersona postulē šādu pozīciju, tad tālāk jau vairs nav kur!!!!!!!! Tad jau ieroča pielietošana medniekam jebkurā situācijā arī būs atkarīga no likuma interpretācijas.

 28. kabanos teica:

  nu tad jāiet tiem nevarīšiem palīgā tās cūkas izšaut

 29. skolnieks no Tukuma teica:

  Mēs varētu iet palīgā meklēt tās beigtās cūkas Tukuma mežos. Būtu reāls darbiņš un varētu arī nopelnīt.

 30. saksis teica:

  Iesaku kontaktēties tikai ar PVD, ja tiek atrastas beigtas cūkas. Neuzticos ne Vofam ne Valeram. Principā nevienam esošajā pašvaldības medību komisijā

 31. SIA "Sviests un mežacūku aknas" teica:

  Kamēr noris starpnozaru sadarbības modeļu vadlīniju izstrāde un to pilotēšana Tukuma un Engures novadu pašvaldībās, tikmēr mēris iet dziļāk Kurzemē!

 32. tradīcijas jālauž teica:

  Kamēr pastāvās tā sauktā džentlmeniskā vienošanās starp Valsts meža dienestu, PVD un medniekiem par to pašu mežacūku nepiebarošanas ievērošanu, kuru PVD speciālists Seržants NTZ rakstā min kā tādu „vissvēto govi” un neaizskaramo šī biznesa tradīciju, un tā vietā nrbūs stingri sodi par barošanu un medību iecirkņu kontrole, tikmēr mēris ies arvien plašumā. Mēris un visai sabiedrībai nodarītie zaudējumi ir pierādījums, ka mednieku sapratni par noteikumiem nevar atstāt pašu mednieku ziņā.

 33. zantenieks teica:

  Valsts meža dienestam pat nav nekādas statistikas par meža cūku skaitu medību iecirkņos..cipariņi, ko viņi dod, ir sadomāti.. tas ir blēžu kantoris

Pasākumu kalendārs

2019.08.17 | 9:30

Viesatu pagasta svētki 

2019.08.17 | 9:30

Sporta svētki Slampē 

2019.08.17 | 11:00

Kapu svētki Cērē 

2019.08.17 | 11:00

Veselības diena Lestenē 

2019.08.17 | 11:00

Svētki Abavniekos 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Augusts
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool