Bib­li­otē­ku mo­za­īka 2007

Aizvadītais gads Tukuma bibliotēkā bijis gana rosīgs. Realizēti vairāki projekti, ierīkots interneta punkts, noorganizēti vairāki pasākumi, braukts pieredzes apmaiņā pie kolēģiem uz Lietuvu.

Aizvadītais gads Tukuma bibliotēkā bijis gana rosīgs. Realizēti vairāki projekti, ierīkots interneta punkts, noorganizēti vairāki pasākumi, braukts pieredzes apmaiņā pie kolēģiem uz Lietuvu.

Geit­sa vē­rie­nī­gums

Bi­la un Me­lin­das Geit­su pro­jekts 2007. ga­dā Lat­vi­jai pie­šķī­ra nau­du paš­val­dī­bu bib­li­otē­kām, lai to ap­mek­lē­tā­jiem bez mak­sas no­dro­ši­nā­tu pie­eju da­to­ram un in­ter­ne­tam. Pro­jek­ta iet­varos Lat­vi­jas 874 bib­li­otē­kās in­sta­lē 4000 da­to­rus, 853 bib­li­otē­kās uz­la­bo in­ter­ne­ta pie­slē­gu­mu, 17 bib­li­otē­kās 1. rei­zi pie­slēgs in­ter­ne­tu, 874 bib­li­otē­kās in­sta­lē iekār­­tas, kas no­dro­ši­nās bez­va­du in­ter­ne­tu.
Pro­jek­ta fi­nan­sē­ju­mu vei­do Lat­vi­jas valsts 21 169 000 ASV do­lā­ru ap­jo­mā, Bi­la un Me­lin­das Geit­su Fonds iegu­l­da 16 231 000 ASV do­lā­rus. Dar­bus veic ­SIA «Lattelecom», ­SIA «Telia Latvija» un ­SIA «Telecentrs», sa­vu­kārt «Lattelecom» gru­pas uz­ņē­mums «Baltijas Da­to­ru Akadēmija» ap­mā­cīs IT pa­mat­ie­ma­ņas 1 445 Lat­vi­jas bib­li­ote­kā­riem. Pro­jek­ta ap­tvē­rums – 70% iedzī­vo­tā­ju.
Tu­ku­ma ra­jo­na 29 bib­li­otē­kās ierī­kots lo­kā­lais tīkls, veikts in­ter­ne­ta āt­ru­ma uz­la­bo­jums, dar­bi­nie­ki ir ap­mā­cī­ti lie­tot elek­tro­nis­ko pa­rak­stu un tu­vā­ka­jā lai­kā tiks pie­gā­dā­ti 137 da­to­rkom­plek­ti bib­li­otē­kām. Kopš 2007. ga­da 1. jan­vā­ra vi­sās Tu­ku­ma ra­jo­na bib­li­otē­kās ir pie­ejams bez­mak­sas in­ter­nets ik­vie­nam bib­li­otē­kā re­ģis­trē­tam lie­to­tā­jam stun­das ap­jo­mā die­nā.

Zie­meļ­val­stu el­pa arī šo­ru­den

Zie­meļ­val­stu bib­li­otē­ku ne­dē­ļas pa­sā­ku­mi gan Lat­vi­jā, gan pā­rē­jās Bal­ti­jas val­stīs kat­ru ru­de­ni no­ri­si­nās jau kopš 1998. ga­da no­vem­bra. Gal­ve­nā ide­ja ir ap­zi­nāt Zie­meļ­val­stu kul­tū­ru un li­te­ra­tū­ru, vei­ci­nāt kul­tū­ras ap­mai­ņu Zie­me­ļu un Bal­ti­jas re­ģi­onā. Vie­nā die­nā, vie­nā lai­kā, sve­ču gais­mā iz­vē­lē­tās grā­ma­tas frag­ments tiek la­sīts bib­li­otē­kās gan Lat­vi­jā, Lie­tu­vā, Igau­ni­jā, gan Nor­vē­ģi­jā, Zvied­ri­jā, Dā­ni­jā, Is­lan­dē, So­mi­jā, Gren­lan­dē, Fa­rē­ru un Ālan­du sa­lās. Ra­jo­nā 2007. ga­da Zie­meļ­val­stu la­sī­ju­mā pie­da­lī­jās Pū­res, Džūk­stes, Sē­mes, Les­te­nes, Zen­te­nes, Jaun­pils, Jaun­sā­tu, De­go­les, Tu­mes, En­gu­res, Slam­pes, Vā­nes, Ir­la­vas, Vie­sa­tu, Cē­res, Mat­ku­les, Kan­da­vas pa­gas­ta bib­li­otē­ka.
Kat­ru ga­du šai ne­dē­ļai tiek iz­vē­lē­ta no­teik­ta tē­ma, ku­ra caur­vi­jas la­sī­ta­jos li­te­rā­ra­jos dar­bos un arī Zie­meļ­val­stu bib­li­otē­ku ne­dē­ļai vel­tī­ta­jās past­kar­tēs.
Šo­gad la­sī­jums pul­cē­ja lielus un ma­zus la­sī­tā­jus, lai ie­pa­zī­tu di­vu ie­vē­ro­ja­mu Zie­meļ­val­stu rakst­nie­ču – As­trī­das Lind­grē­nes un Sig­ri­das Un­nse­tes – daiļ­ra­di.
Zvied­ru rakst­nie­cei As­trī­dai Lind­grē­nei 14. no­vem­brī ap­ri­tē­ja 100 ga­di. Lat­vi­jas na­ci­onā­lās bib­li­otē­kas Bēr­nu li­te­ra­tū­ras centrs ar mo­to «Kā tur­pi­nās A. Lind­grē­nes va­ro­ņu gai­tas mūs­die­nās?» aici­nā­ja vi­sus pie­da­lī­ties 1. līdz 4. kla­ses sko­lē­nus zī­mē­ju­mu kon­kur­sā, bet 5. līdz 9. kla­šu sko­lē­nus – dom­rak­stu kon­kur­sā. La­bā­kie zī­mē­ju­mu kon­kur­sa dar­bi ti­ka ap­bal­vo­ti, bet dom­rak­stu kon­kur­sa lau­re­ātam ti­ka brī­niš­ķīgs ce­ļo­jums uz sla­ve­no mu­ze­ju «Junibacken» Zvied­ri­jā. Tu­ku­ma bib­li­otē­kas Bēr­nu li­te­ra­tū­ras no­da­ļa 12. no­vem­brī bēr­nu audi­to­ri­jai pie­dā­vā­ja no­klau­sī­ties A. Lind­grē­nes «Pepija Gar­ze­ķe do­das uz kuģi» frag­men­tu, ko kup­lā pul­kā ap­mek­lē­ja E. Birznieka-Upīša pa­mat­sko­las 2. kla­ses sko­lē­ni. Ar lielu in­te­re­si bēr­ni no­klau­sī­jās Pe­pi­jas ne­pa­ras­tos piedzī­vo­ju­mus, pie­da­lī­jās at­jau­tī­bas kon­kur­sā, ga­ta­vo­ja vel­tī­ju­mu Pe­pi­jai – krā­so­ja vis­da­žā­dā­kās va­ra­vīk­snes krā­sās ze­ķī­tes. Kas gan bū­tu īs­ta cie­mo­ša­nās bez kār­tī­ga pār­stei­gu­ma? Ja cie­mos bū­tu aici­nā­jis Karl­sons, va­ja­dzē­tu gā­dāt svēt­ku tor­ti un vie­nu sve­cī­ti, ta­ču ša­jā pa­sā­ku­mā ne­bi­ja nedz tor­tes, nedz sve­cī­tes, bet… bi­ja pan­kū­kas, jo kā jau mēs vi­si la­bi at­ce­ra­mies, Pe­pi­jas lielā pa­vār­māk­sla sais­tās ar pan­kū­ku cep­ša­nu.
Tu­ku­ma bib­li­otē­kā nor­vē­ģu rakst­nie­ces S. Un­nse­tes ro­mā­na «Kristīne Lav­ran­sa meita» frag­men­tus la­sī­ja Tu­ku­ma te­āt­ra ak­tie­ris Mā­ris Ko­so­la­povs un Elī­na Zvē­ra.

Krū­mu ču­ža uz­var Tu­ku­ma ra­jo­nā

Pir­ma­jās Lat­vi­jas Au­gu vēs­tnie­cī­bas vē­lē­ša­nās, kas no­ti­ka no 1. augus­ta līdz 14. sep­tem­brim Tu­ku­ma bib­li­otē­kā, ra­jo­nā pie­da­lī­ju­šies vai­rāk ne­kā 450 bal­so­tā­ji, bet Lat­vi­jā ko­pā – 12 000. Par Tu­ku­ma ra­jo­na uz­va­rē­tā­ju kļu­vu­si krū­mu ču­ža. Krū­mu ču­ža ir līdz met­ram augsts va­sar­zaļš krūms ar dzel­te­niem zie­diem. Tās la­pas sa­tur daudz C vi­ta­mī­nu, tā­pēc Si­bī­ri­jā un Tā­la­jos aus­tru­mos, kur ir pla­ši iz­pla­tī­ta, no ču­žas la­pām iz­se­nis ga­ta­vo vēr­tī­gu za­ļu tē­ju. Lat­vi­jā krū­mu ču­ža aug ti­kai vie­nā at­rad­nē pie Kan­da­vas, kur pa­ze­mes avo­ti uz­ska­lo­ju­ši bie­zu sald­ūdens kaļ­ķu slā­ni, virs ku­ra iz­vei­do­jis sav­da­bī­ga pļa­vas un zā­ļu pur­va kom­plekss. Krū­mu ču­ža ir iek­ļauta Lat­vi­jas īpa­ši aiz­sar­gā­ja­mo su­gu sa­rak­stā un Lat­vi­jas Sar­ka­na­jā grā­ma­tā. Ko­pā ar 25 pā­rē­jo ra­jo­nu vēs­tnie­kiem Krū­mu ču­ža ta­gad vei­dos sim­bo­lis­ku Lat­vi­jas Au­gu vēs­tnie­cī­bu, ku­ras mēr­ķis ir pie­vērst sa­bied­rī­bas uz­ma­nī­bu da­bas daudz­vei­dī­bas sa­gla­bā­ša­nai un sav­va­ļas augu aiz­sar­dzī­bas jau­tā­ju­miem. Au­gu vēs­tnie­cī­bas vē­lē­ša­nas rī­ko­ja Lat­vi­jas Da­bas fonds. Uz 26 vēs­tnie­ku vie­tām val­stī kan­di­dē­ja 64 augi, no­bal­sot bi­ja iespē­jams 35 vē­lē­ša­nu ie­cir­kņos vi­sā Lat­vi­jā. Au­gus (kan­di­dā­tus) pa­va­sa­rī iz­vir­zī­ja Lat­vi­jas sko­lu audzēk­ņi un Lat­vi­jas Bo­tā­ni­ķu bied­rī­ba.

Bēr­nu žū­ri­ja dar­bo­jas

Ne­vie­nam nav no­slē­pums, ka daiļ­ru­nī­ba dzimst, la­sot grā­ma­tas, kas pa­pla­ši­na re­dzes­lo­ku un vār­du krā­ju­mu. Šī iemesla dēļ bēr­niem jau kopš bēr­nī­bas daudz jā­la­sa. VKKF mērķ­pro­gram­ma vē­las pār­steigt ma­zos la­sī­tā­jus ar jau­nām, in­te­re­san­tām bēr­nu grā­ma­tām, kas iz­do­tas Lat­vi­jā 2006/2007. ga­dā, un uz­zi­nāt vi­ņu do­mas par tām! Šo­gad pro­gram­mā pie­da­lās 550 bib­li­otē­kas un arī lat­vie­šu cen­tri ār­ze­mēs – Krie­vi­jā, Om­skas ap­ga­ba­lā, Īri­jā, Beļ­ģi­jā, Liel­bri­tā­ni­jā, Zvied­ri­jā, Aus­trā­li­jai, Dā­ni­jā un Nor­vē­ģi­jā.
Tu­ku­ma ra­jo­na bib­li­otē­kas jau vai­rā­kus ga­dus aici­na pie­da­lī­ties pro­gram­mā «Bērnu žūrija». Tā ir iespē­ja iz­la­sīt jau­nāko, vēr­tī­gā­ko Lat­vi­jā iz­do­to bēr­nu li­te­ra­tū­ru, ro­si­na dis­ku­tēt par la­sī­to, audzi­na pras­mī­gu un zi­no­šu la­sī­tā­ju.
Bēr­nu žū­ri­jā pie­da­lās la­sī­tā­ji četr­ās ve­cu­ma gru­pās no 1. līdz 9. kla­sei, lai ie­gū­tu Bēr­nu žū­ri­jas eks­per­ta sta­tu­su un pie­mi­ņas vel­tes, la­sī­tājs slēdz lī­gu­mu ar bib­li­otē­ku, ku­rā ap­ņe­mas līdz 30. de­cem­brim iz­la­sīt vi­sas sep­ti­ņas, sa­vam ve­cu­mam at­bil­sto­šās grā­ma­tas, pēc tam, aiz­pil­dot an­ke­tu, no­vēr­tē 3 la­bā­kās.
Tu­ku­ma ra­jo­nā 2007. ga­dā mērķ­pro­gram­mā pie­da­lās En­gu­res, Ir­la­vas 1., 2. Jaun­pils, Cē­res, Zem­ītes, Les­te­nes, Pū­res, Sē­mes, Slam­pes, Milz­kal­nes, Smār­des, Tu­mes, Vā­nes, Zan­tes, Zen­te­nes, Kan­da­vas pa­gas­tu un Tu­ku­ma bib­li­otē­kās. Pro­jek­ta re­zul­tā­tā vi­sas šīs bib­li­otē­kas iegu­­va vis­maz vie­nu grā­ma­tu kom­plek­tu (24 grā­ma­tas par sum­mu Ls 60,38).

Kul­tū­ras krust­punkti ru­de­nī­ga­jā Lie­tu­vā

Sa­drau­dzī­bas pil­sē­tas Pluņ­ģes bib­li­otē­kas ko­lē­ģi, ar ku­riem sa­dar­bī­ba bib­li­ote­kā­ra­jā jo­mā no­tiek jau vai­rāk ne­kā 10 ga­dus, aici­nā­ja Tu­ku­ma bib­li­otē­kas pār­stāv­jus 28. sep­tem­brī uz Pluņ­ģi (Lie­tu­va), lai pie­da­lī­tos starp­tau­tis­kā se­mi­nā­rā «Eiropas un bal­tu kul­tū­ra: māk­slā, li­te­ra­tū­rā un pa­sau­les redzējumā». Pir­ma­jā se­mi­nā­ra da­ļā, kas no­ti­ka M. Ogin­ska mui­žā, lat­vie­šu un lie­tu­vie­šu li­te­ra­tū­ras eks­per­ti ana­li­zē­ja Bal­ti­jas un Eiropas tau­tu ko­pī­go un at­šķi­rī­go, iden­ti­tā­tes zī­mes, tra­di­ci­onā­lo kul­tū­ru un sa­skar­smes ste­reo­ti­pus ik­die­nā. Par ie­priekš­mi­nē­to re­fe­rē­ja Al­vīds But­kus, Rū­ta Muk­tu­pā­ve­la, In­ga Ābe­le, Jur­ģis Dieli­autas, Gin­tars Gra­jaus­kas.
Ot­rā se­mi­nā­ra da­ļa no­ti­ka Pla­te­li­jā, kur ti­ka at­klā­ta lat­vie­šu un lie­tu­vie­šu fo­to­grā­fi­ju iz­stā­de «Sejas un ska­ti: cil­vēks un vi­ņa vide». Pēc por­tre­ta kon­cep­ci­jas se­ja ir arī skats, tā­tad skats + skats dod iespē­ju ie­rau­dzīt sir­dij tī­ka­mu vai ne­tī­ka­mu pa­sau­li. Iz­stā­de ta­pa ar Eiropas Sa­vie­nī­bas at­bal­stu «Baltijas jū­ras re­ģi­ona In­nter­reg II­I B sa­dar­bī­bas programma» kā an­tro­po­lo­ģisks māk­sli­nie­ka ska­tiens Lat­vi­jā un Lie­tu­vā. Lat­vi­jas fo­to­grā­fi (2007. ga­da 2. līdz 8. jū­lijs) de­vās uz Že­mai­ti­ju Lie­tu­vā, sa­vu­kārt Lie­tu­vas fo­to­grā­fi ap­ce­ļo­ja Kur­ze­mi, lai vai­rā­kās ne­dē­ļās re­dzē­to un piedzī­vo­to ie­mū­ži­nā­tu fo­to­grā­fi­jā.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *