Meldra, Meldris, Melisa
Foto: Jānis Vītols

Vai drīkst šaut suņus?

Autors: Liena Trēde
Twitter
FaceBook
print
2011. gada 12. janvāris 19:13

Pagājušā nedēļā redakcijā vērsās kāda Irlavas iedzīvotāja. "Parasti nesūdzos, taču šoreiz vienkārši sāp!" stāsta kundze. Pirms diviem gadiem mājās paņemts suns, kurš, kā apgalvo tā saimniece, bijis ļoti draudzīgs, arī meža dzīvniekus nedzenājis, jo bija pieradis, ka stirnas teju pa sētu staigā, pēc barības nākdamas. Un nu… vairs suņa nav, jo kādu dienu, kamēr suns pa lauku skraidījis, to nošāvuši. "Kaimiņš, savai mājai tīrot jumtus, bija redzējis, kā apstājas mašīna, atskan blīkšķis, un suns saļimst," asarām acīs stāsta suņa saimniece. "Atceros, kā es kā kucēnu viņu mājās nesu un nu atkal… tikai ar lodi sirsniņā!" Tādēļ irlavniece vēlas noskaidrot, vai tiešām tā drīkst rīkoties – nošaut suni pašu īpašumā?

Komentēt situāciju lūdzām Tukuma rajona virsprokuroru Aigaru Bičušu, kurš, kā pats skaidro, par šo problēmu domājis jau sen un iedziļinājies jautājumā no abiem skatu punktiem.

 

Ne tikai draugs…

A. Bičušs:

– LR spēkā esošā likumdošana, jo īpaši Ministru Kabineta «Medību noteikumi» un «Medību likums» medniekiem piešķir tiesības atsevišķos un ļoti konkrētos gadījumos nomedīt arī klaiņojošus suņus. Nav apstrīdams fakts, ka klaiņojošie suņi nodara lielu kaitējumu medību saimniecībām, to starp meža dzīvnieku populācijai. Klaiņojošo suņu īpatsvars pieaug ar katru gadu, kā rezultātā ziemās ar biezu sniega kārtu klaiņojošie suņi dzenā meža zvērus, nereti nokož ziemas novārdzinātās stirnas, bet pavasaros noplēš nesen dzimušās meža cūkas… Jāsaprot, ka meža zvēriem kaitējumu ne vienmēr nodara bez saimnieka palikušie suņi, bet arī kopti un saimnieka aprūpēti mīluļi! Ir daļa sabiedrības (īpaši lauku apvidos), kam būtu ieteicams mainīt domāšanu. Nācies novērot, ka suņu īpašniekiem ir savdabīga un novecojusi izpratne par suņu turēšanu. Suņiem tiek ļauts aizklejot tālu prom no mājām, klejot un sirot pa mežiem. Par to nereiz esmu praksē pārliecinājies pats. Jāsaprot, ka suns ir ne tikai cilvēka uzticams un mīļš draugs, bet arī dzīvnieks, ar visiem tam piemītošiem instinktiem un netikumiem.

 

Abi labi

– Nereti sastopamas situācijas, kad konkrētu suņu īpašniekiem attiecīgā mednieku kolektīva mednieki vairākkārtīgi aizrādījuši par to, ka viņu suņi klejo, dzenā meža zvērus. Parasti suņu saimnieku atrunas ir bez jebkādas paškritikas, „mans suns jau tas nevarēja būt", „mans suns ir pabarots un meža zvērus neaiztiek", „tas tā nevar būt", „pierādi"!" – tās ir visbiežāk dzirdētās atrunas. Tai pat laikā virsprokurors nenoliedz, ka mednieki nereti rīkojas līdzīgi – nošauj suņus un vēlāk atrunājas: "Pierādi!" "Bet vai konkrētā situācija, nošaujot kādam piederošu suni, tiek atrisināta? Domājams, ka nē, tā tiek radītas tikai nevajadzīgas konfliktsituācijas," ir pārliecināts virsprokurors.

 

Kad šaut nedrīkst?

A. Bičušs skaidro:

– Neaizstāvot nevienu no viedokļu pusēm, vēlos paanalizēt arī mednieku tiesības un rīcību. Kā norādīju iepriekš, normatīvos aktos ir virkne nosacījumu, kad medniekam tiek dotas tiesības nošaut klaiņojošu suni. Tā MK noteikumos «Mednieku noteikumi» 3.2.14. punktā noteikts, ka klaiņojoši suņi un kaķi medījami visu gadu bez īpašnieka piekrišanas. «Medību likuma» 3. pants nosaka, ka par klaiņojošiem suņiem (izņemot šķirnes medību suņus) atzīstami jebkurā gadalaikā medību platībās tālāk par 200 metriem no apdzīvotām vietām vai dzīvojamām mājām brīvi klejojoši suņi bez uzpurņa vai reģistrācijas žetona. Tātad – medniekam nav tiesību šaut suņus „pa labi un pa kreisi"! Nelikumīga mednieka rīcība jebkurā gadījumā būs tad, ja suns, kā norādīts jūsu rakstā, tiks nošauts suņa saimnieka privātīpašumā, ar nosacījumu, ja saimnieks medību tiesības nebūs nodevis citam lietotājam. Tātad, par konkrētiem gadījumiem, ja suni mednieki nošāvuši privātīpašumā, suņa saimniekam ir tiesības vērsties policijā. Gadījumā, ja kādas konkrētas personas vaina tiks fiksēta un pierādīta, mednieks saņems sodu, to starp viņa pienākums būs atlīdzināt suņa saimniekam nodarītos zaudējumus.

Uzskatu, ka sevi cienošs mednieks vienmēr, pirms nošaus klaiņojošu suni, izanalizēs visus apstākļus un tikai tad pieņems lēmumu. Viennozīmīgi, ka braukāšana pa ceļiem un suņu šaušana jebkādos apstākļos, ir nicināma un nosodāma rīcība, par kuru piemērojams likumā noteiktais sods.

Nobeigumā vēlos aicināt suņu īpašniekus atcerēties sen zināmos vārdus par to, ka mēs esam atbildīgi par tiem, kurus pieradinām. Savukārt medniekus vēlos aicināt būt cilvēcīgiem, saprotošiem un humāniem, mēģināt pēc iespējas risināt klaiņojošo jeb klejojošo suņu problēmas tiesiskā un sevi cienošā veidā.Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. de coram teica:

  Ja suns tika nošauts Jūsu privātīpašumā, lūdzu rakstiet iesniegumu attiecīgajā policijas daļā.

 2. njah teica:

  Man laukos mednieki 2 labus barotus suņus "pazudināja bez vēsts". Mums tie bija kā jaunākie ģimenes locekļi. Gribētos viņiem kādu dienu atdarīt ar to pašu. Nez, ko lielie šāvēji paši teiktu, ja kāds viņiem nozīmīgs kādreiz gadītos pa graudam kādam loham.

 3. Anonīms teica:

  tapēc vajag skatities ko suns dara

 4. to de coram teica:

  eu kuraa gs. esi dzimiis? policijai ir nosplauties par cilveekiem un kur nu veel par sunjiem…….

 5. brex teica:

  Nu jaa – “visgudrie” parasti ir tie, kuriem vieniigaa saskarsme ar policiju…sods par braukshanu shmigaa:)
  Bet par teemu: pilniigi piekriitu, ka cilveeki (iipashi laukos) dziivo peec velsvinjzina kaadiem senteevu principiem – dedzina zaali, sunjus-mutantus tur savvaljaa u.tml. Protams, mednieki jau dalja arii taadi, kas ar galvu iisti nedraudzeejas, tomeer – tas notiekti nav nekaads arguments, lai ljautu sunjiem apkost visu kas kustas.

 6. zb teica:

  Šai sakarā ataust atmiņā 27.decembra 2010.gada notikums Vānas pagastā,kad agri no rīta mednieku kluba «Imula» jaunie mednieki Raivis un Mārcis Lēnerti kolektīva nomas platībās pie Barona kapiem Vānes pagastā uzgājuši astoņu buku mirstīgās atliekas. Pēc visa spriežot – tos saplosījuši klaiņojoši suņi, kam palīdzējušas arī vārnas. Savukārt suņu pēdas vedot uz tuvākajām mājām…Te rodas jaut.šajam cien.A.BIČUŠA kungam suni,kurš pēc ietušās sievietes stāstītā savā privātajā īpašumā nošauj un nevienam neko nenodara,jo saprotu ka sūdzības par to nav saņemtas,taču suņus kas saplosa bukus,pie tam dažas no tām gaidija pat mazuļus,var staigāt brīvā vaļā un darīt ko tie grib,tos neviens pat nešauj,kur nu vēl meklē vainīgos saimniekus.Pilnīgi neiedomājams apsurds,mums tak banānu valstiņa un banānu likumi.Un pēc aculiecinieku stāstītā šie suņi vēl joprojām turpina klaiņot un iegriežoties kaimiņu mājās un īpašumā,kur baida mazus bērnus,vai tieš;ām jānotiek kādai vēl lielākai traģēdijai,kad kāds kaut ko sāks darīt.Šie suņi uzbruks maniem bērniem,pasarg dievs vēl tos sakodīs,bet es pat savā īpašumā neko nedrīkstēšu darīt,jāsauc mednieks.a ta to laiku kamēr tas brauc,lai tik kož tālāk,nu vai nav apsurds.Vot ko nevajadza šaut,to tie tā saucamie mednieki šuj nost,bet kam vajadzētu pievērst uzmanību pat nelielas traucēti.Kādus nodarītos zaudējumus tad var atgriest vainīgā persona,kā Ilmārs Līdaks teica,kad nodega zebru māja,zaudējumi nav mērāmi naudas izteiksmē,tā jau nav problēma,bet gan cilvēks ir sagrauts morāli un garīgi un vai to šis suņa šāvējs ir spējīgs atgriest atpakaļ.Šis tā saucamais madnieks,jeb potenciālais dzīvnieku bende manā skatijumā nav pelnijis saukt sevi par mednieku,kur nu vēl nēsāt ieroci.Tāds manā skatijumā pienākas sods,kurš nedraudzējas ar galvu un vesalo saprāru šajā konkrētajā situācijā.

 7. Ledus teica:

  Kā jau teikts, suņi, kas plosa un dzenā meža zvērus, jāšauj nost un saimniekiem pa kaklu (lasīt-jāsaņem sods ar visu zaudējumu atlīdzības pienākumu). Savukārt mednieki jeb pareizāk sakot, šāvēji, kas šauj nedomājot, nav neko labāki par dzīvnieku nīdējiem un tiem nav jāsaucas par medniekiem, bet bendēm. Kā rakstā teikts, "abi labi", tas nozīmē, ka abas puses grēko. ZB-pajautā medniekiem, kāpēc tie suņi staigā, gan jau nāks laiks arī tiem suņiem.

 8. zb teica:

  Kad tad tas laiks pienāks,kad būs kā parasti jau par vēlu un tad tik plātīsim rokas,nu ja redz kā sanāca,gribējām kā labāk sanāca kā vienmēr.Protams ka labas puses,gan suņa īpašniece,jo suni nevar tā laist brīvā vaļā,kaut arī tie ir lauki un šis suns nevienam neko ļaunu nebija nodarijis,tā pat vainīgs ir šis mednieks kas ar galvu nedraudzējas un veselā saprāta tam liekas nav vispār.Gudri spiest jau visi prot,bet ka jādara un jāatrod vainīgie tad vairs nav neviena ne spriedēja ne darītāja.Pēc šī stāsta sanāk tā ka šausim tik visus kas klaiņo nost,vai nav vienalga vai tas suns vai cilvēks.Pif paf un lieta darīta un atbildība nu ne kāda…nav vainīgo,nav liecinieku,nav pierādijumu,nav ne kā ir tikai cietušais,kas pats tā liekas tik vien pie vainas,ko laiž suni brīvā vaļa,būtu piesiets nebūtu nošauts.Nu kaut kā tā būtu tantei riteņi būtu tramvajs….

 9. Liecinieks teica:

  Visi punkti ir labi, bet kaapeec tie mednieki aizmirst par to postiijumu, ko meza dziivnieki nodara seejumiem, augju kokiem utt? Tad kad medniekiem liek izsaut bebrus, kuru deel apluust pljavas tad vinjiem viss pie vienas vietas! Tad kad meza kuili sarok plavas un man, kaa lauksaimniekam ir jaaiegulda liidzkli lai vinjas paarsetu, kur vini ir tad???? Ir rakstiiti iesniegumu mednieku kolektiiva vadiitajam un virmeznieciibai, bet bez panaakumiem!!

  Lai man atnaak kaads mednieks un pastaasti vai mastu driikst dziit aaraa uz lielcelja??? Seit arii ir likums par 200m!

  Bičuša kungs, mednieki ieveero tikai tos likumus, kas vinjiem ir parociigi, tiesi taapeec mees laucinieki arii daraam taa pat!

 10. Laucinieks teica:

  Man ir 17 h pļavas pa kurām ganās govis un staigā mans suns nepiesiets, tātad jebkurš var nošaut suni uz šī mana lauka. Varbūt arī teļu ar piebildi man likās, ka tas ir suns, jo lopi cauru diennakti ir laukā.
  Kam man laukos piesiets suns? Ko viņš var nosargāt? Manu ābeļdārzu, kurš ir 1 h lielumā un to regulāri apciemo zaķi un stirnas, un ne jau sniega laikā nāk tie meža dzīvnieki, bet vēl tad, kad ir zāle gan rudeni, gan pavasarī. Lai tādai platībai uzliktu žogu vajag 800 Ls, tāpēc man ir nepiesiets suns, kurš sargā dārzu, māju, ganības ar lopiem.
  Par tiem bebriem es ar piekrītu. Tos milzīgos zaudējumus kādus dabai un ekonomikai taisa bebri, tur mednieki nemaz nesteidzas medīt.

  • suns teica:

   pilnīgi piekrītu.man laukos arī ir liela platība un suns par to brīvi staigā.un ir tāds gadījums kā meklēšanās laiks kad suns var pazust bez pēdām.un kuram no mums gribētos lai mūs nošauj kad nākam mājās no balles vai meitenēm.

 11. tulpite teica:

  mums ari slimais psihopats kaimins-mednieks nosava suniti. ko policija var lidzet? uzliks vinam 10ls sodu? par to vins tikai pasmiesies. ka pieradit, ka kaimins to izdarija pesonigu iemeslu/naida pec? mednieka apliecibu tacu neatnems? ka butu ko likumigi vinam izdarit? paldies.

 12. Anonīms teica:

  Policijai rakstit iesniegumu nav nozimes jo Policisti paši ir mednieki un uz suņu šaušanu piever acis.
  Šaja situacijā ir tikai viena izeja , uzinat šaveja vardu un tad tam suņu šāvējam to šaujamo iebast anusā lic spalam.

Pasākumu kalendārs

2019.07.21 | 13:00

Irlavas svētki 

2019.07.22 | 20:00

Koncerts «3×3» nometnē Jaunpilī 

2019.07.26 | 13:00

Brīvbode «Ligzdā» Tukumā 

2019.07.27 | 12:00

Brīvbode «Ligzdā» Tukumā 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūlijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool