Kurš cukurs piemērots ievārījumam?

Veikalā piedāvā daudz dažādus cukurus. Nāk ievārījumu sezona, un šogad noteikti vajadzēs sarūpēt ievārījumu ziemai. Kādu cukuru šim nolūkam vislabāk izmantot?

Veikalā piedāvā daudz dažādus cukurus. Nāk ievārījumu sezona, un šogad noteikti vajadzēs sarūpēt ievārījumu ziemai. Kādu cukuru šim nolūkam vislabāk izmantot?

Šādu jautājumu mūsu lasītāja uzdeva «Ceturtdienas sarunās», savukārt mēs to pāradresējām vairākiem ekspertiem.
Vispirms uzņēmuma «Danisco Sugar» sabiedrisko attiecību speciālistei Ivetai Zariņai. Viņa pastāstīja, ka vislabāk ir ievārījumu gatavot no speciāli ievārījumu gatavošanai paredzētā cukura. Tas ir bagātināts ar pektīnvielām, tāpēc ievārījums nav tik salds un labi glabājas. Drīzumā pārdošanā būšot vēl viens cukurs, ar vēl mazāku cukura un lielāku pektīnvielu daudzumu, kuru sauks «1+3».
Protams, ievārījuma vārīšanai noder arī veikalā nopērkamais, parastais «Danisco Sugar» cukurs (Tas tagad mēdz būt arī Jelgavas cukura fasējumā, jo zīmolu ir nopirkusi firma «Danisco Sugar». – Red.). Tas esot tāds pat cukurs, kādu esam pieraduši lietot līdz šim. Tikai, gatavojot ievārījumu ar šo cukuru, jārēķinās, ka ievārījums būs saldāks. I. Zariņa piebilda, ka ievārījuma gatavošanai nevajadzētu pirkt brūno cukuru.
Ja parastais cukurs, ko tagad pērkam veikalā, ir tieši tāds pat, kā ražoja Jelgavā un Liepājā, jautājām, vai biškopji arī to pērk. I. Zariņa atbildēja, ka Lietuvas biškopji pērkot, bet par Latvijas biškopjiem viņai informācija neesot.
Tad vērsāmies Latvijas Biškopības biedrībā pie konsultanta Guntara Meļņa, kurš paskaidroja, ka lieldravu īpašnieki bitēm galvenokārt iegādājas speciāli ražotu, importētu sīrupu, ko ieved no Vācijas, bet mēdzot būt arī gadījumi, ka latviešu biškopji braucot pēc cukura uz Lietuvu – Marianpoli, kur strādā Lietuvas cukura ražotne, un ved bitēm cukuru no turienes. Šis cukurs esot arī lētāks. Bitēm piemērotāks esot mazāk attīrītais cukurs, jo attīrītā, baltā cukura ražošanā izmanto ķimikālijas, kas bitēm nav pārāk labi. Tāpēc esot gadījumi, kad bitenieki labprāt pērk arī pēc iespējas lētāko cukuru.
Savukārt Latvijas lauksaimniecības universitātes docente Solvita Kampuse šajā sakarībā skaidroja, ka attiecībā it kā uz cukura nepiemērotību ievārījuma vārīšanai satraukums ir nepamatots. Cukurā saharoze ir 99,… procenti, un katram cukuram atšķirība ir 0,0…%, kas ievārījuma gatavošanā neko neietekmē. Jā, piekrita speciāliste, biteniekiem nepatiks balinātais cukurs, kas bitēm ir kaitīgs. Jautāta, vai balinātais cukurs varētu būt kaitīgs arī cilvēkam, S. Kampuse uzsvēra, ka cilvēks cukuru nelieto lielos daudzumos, turklāt balināšanas līdzekļi, kas lietoti nelielās devās, neietekmētu cilvēka veselību.

Komentāri

  1. Kāds man var pateikt,kāda jēga bija likvidēt cukurfabrikas,ja dāņi nopirka Jelgavas cukurfabrikas zīmolu?Latvijai viss jānolikvidē,bet ārzemnieki nopērk-Latvijas ekonomikas pamatlikums.

  2. daži tautpartijieši no cukurfabrikas likvidēšanas uzvaŗījās. Kurš to nezina?

  3. Atcerieties to,mīļie,kad iesiet balsot! Un ne jau tikai tagad,bet arī tad,kad nākamo Saeimu vēlēs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *