Kāpēc man no pensijas atvelk nodokļus?

Esmu otrās grupas invalīds no 1996. gada, darba stāžs – 38 gadi. Vakar atnesa pensiju; cerēju, ka būs Ls 11 liela piemaksa, bet, izrādījās, ka piemaksa ir tikai Ls 4, bet Ls 7 aiziet nodokļos. Kad zvanīju uz "sociālajiem", man teica – ja būtu nodokļu grāmatiņa, nebūtu jāmaksā nodoklis. Bet es taču neesmu strādājis, kā man var būt nodokļu grāmatiņa?

Esmu otrās grupas invalīds no 1996. gada, darba stāžs – 38 gadi. Vakar atnesa pensiju; cerēju, ka būs Ls 11 liela piemaksa, bet, izrādījās, ka piemaksa ir tikai Ls 4, bet Ls 7 aiziet nodokļos. Kad zvanīju uz "sociālajiem", man teica – ja būtu nodokļu grāmatiņa, nebūtu jāmaksā nodoklis. Bet es taču neesmu strādājis, kā man var būt nodokļu grāmatiņa?

Atbildi uz šo jautājumu meklējām sarunā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Tukuma nodaļas pensiju un pabalstu daļas vadītāju Valdu Ancāni. Viņa skaidroja, ka šajā gadījumā piemērojami MK noteikumi nr. 138 «Par iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojumiem invalīdiem, politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem».

Kāpēc šis cilvēks nesaņem visu pensiju?

– Ja cilvēkam ar invaliditāti no pensijas atvelk nodokļus, iespējams, viņš nav nokārtojis dokumentus, lai saņemtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojumus. Pensionāriem neapliekamais minimums, no kura neietur iedzīvotāju ienākuma nodokli, ir Ls 165 mēnesī. Taču valsts noteikusi papildu atvieglojumus personām, kuras ar likumu atzītas par invalīdiem, politiski represētajām personām vai nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem. Personai, kurai noteikta I vai II invaliditātes grupa, ir tiesības uz nodokļa atvieglojumu Ls 108 apmērā; personai, kurai noteikta III grupa – Ls 84 apmērā; represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem – Ls 108 mēnesī.

Ko nozīmē šie atvieglojumi?

– Tā ir naudas summa, par kuru tiek palielināts neapliekamais minimums – tātad pie Ls 165 jāpieliek Ls 108 un iegūsim summu Ls 273, no kuras neieturēs nodokļus.

Kas jādara, lai atvieglojumus saņemtu?

– MK noteikumi nosaka, ka taksācijas gadā nodokļa papildu atvieglojumus piemēro tajā ienākumu izmaksas vietā, kur iesniegta algas nodokļa grāmatiņa. Tātad, ja grāmatiņa atrodas pie cilvēka mājas, atvieglojumus nepiemēro; ja tā ir pie mums – VSAA nodaļā, atvieglojumus piemērojam mēs, bet ja pie darba devēja – tos piemēro darba devējs.

Kāpēc šim cilvēkam, kurš ir pensionārs un invalīds, jūs uzreiz nevarat piemērot nodokļa atvieglojumus?

– Kā jau teicu, atvieglojumus piemēro tikai vienā vietā. Lai mēs piemērotu nodokļu atvieglojumus pensijai, nodokļu grāmatiņai jābūt iesniegtai VSAA.

Kā noprotams, kamēr nebija pensijas pielikuma, cilvēku tas neskāra, jo pensija nepārsniedza Ls 165.

– Jā, kamēr pensijas summa bija mazāka par Ls 165, viņu tas neskāra. Tagad, kad pensija ir lielāka, cilvēki saskaras ar nodokļu atvilkumiem. Tas ir arī visbiežāk uzdotais jautājums. No 1. oktobra bija paliela pensiju indeksācija; nodokļu atvilkumus cilvēki uzreiz neizjuta, jo oktobrī vēl saņēma pilnu pensiju, novembrī ieturēja nedaudz, bet decembrī bija pilns ieturējums. Tas tāpēc, ka minimumu izdalīja uz visu gadu. Tāpēc arī katru mēnesī pensija atšķīrās.

Cik liels ir šis nodokļa ieturējums?

– Pagājušajā gadā no summas, kas pārsniedza Ls 165, ieturēja 25%, šogad – 23%.

Kas šim cilvēkam, kurš saka, ka sen jau kā nestrādā, jādara, lai viņam kā invalīdam piemērotu atvieglojumus?

– Viņam ir jāatnes algas nodokļa grāmatiņa un jāuzraksta iesniegums, lai piemēro atvieglojumus.

Ja grāmatiņa pazaudēta?

– Ja mājās tiešām grāmatiņas nav, tā jāmeklē pēdējā darba vietā. Ja arī tur tās nav, jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un jāizņem jauna nodokļu grāmatiņa. Tas attiecas arī uz tiem cilvēkiem, kuri nav strādājuši vispār. Tikai jāņem vērā – ja cilvēks grāmatiņu izņems pirmoreiz, jāmaksā nebūs, bet par atkārtotu – būs.

Vai cilvēks saņems arī to summu, par kuru iepriekš ieturēja nodokļus?

– To varēs saņemt VID nākamajā gadā, aizpildot deklarāciju.

Ja cilvēks pie jums reģistrēts gan kā pensionārs, gan kā invalīds, kāpēc jūs paši nevarat apskatīties VID datu bāzē – viņš strādā vai ne?

– Problēma tā, ka šodien cilvēks nestrādā, bet rīt varbūt strādās, taču mēs to nezinām. Mēs atvieglojumus piemērojam tikai tiem cilvēkiem, kuru nodokļu grāmatiņas ir pie mums. Automātiski nekas nenotiek. VID informāciju varam apskatīt, bet automātiski sistēma neziņo, ja kāds pensionārs sācis strādāt.

Jūs teicāt, ka atvieglojumus piemēro par taksācijas gadu. Vai tas nozīmē, ka nākamajā gadā cilvēkam būs atkal jānāk un jāraksta iesniegums?

– Nē, ja cilvēks mums būs iesniedzis savu nodokļu grāmatiņu, mēs uzreiz aprēķināsim atvieglojumus.

Vai šajā jomā ir vēl kādi nosacījumi?

– Ja pensija piešķirta līdz 1996. gadam un pēc tam nav bijis neviena pārrēķina, ienākuma nodoklis netiek ieturēts.

Kaut vai pensija ir Ls 300?

– Jā.

Kad veic pārrēķinu?

– Pārrēķinu veic, ja cilvēks atnes papildu dokumentus par darba stāžu pēc brīža, kad piešķirta pensija. Piemēram, ja cilvēkam pensiju piešķīra 1995. gadā, bet viņš strādā arī 1996. un 1997. gadā, tad izdara pārrēķinu un tad arī no pensijas jāmaksā nodokļi, ja tā pārsniedz Ls 165.

Komentāri

  1. ak dies šī valsts velk no visa,kā tik var..dzīves laikā samaksā visus nodokļus,un vēl no pensijas atvelk ..cūciska rīcība,ko var izdomāt tikai LR "pārgudrie deputāti" kurus visus vajag uz Sibīriju ledu sūkāt…

  2. esmu otras grupas invalids ar 70% darba speju zudumu,vai ari man butu janes nodoklu gramatina uz VSAA?(esmu bezdarbniece)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *