Zīlēšana

Ziemsvētku un Jaungada naktī ļaudis jau izsenis nodarbojušies ar zīlēšanu. Vīri pēc dažādām pazīmēm sprieda, vai nākamais tīrumos būs ražas gads. Saimniecēm rūpēja māja, laidars, klēts – vai visi būs veseli, vai pietiks pārtikas pašiem un lopiem. Jaunas meitas, protams, zīlēja sev puišus! Vai izies pie vīra jau nākamgad, vai vēl jāpagaida meitās, un – kāds viņš izskatīsies (Varbūt uzmanīgāk jāpavēro kaimiņu puisis, ne uz svešzemju princi jācer?).

Ziemsvētku un Jaungada naktī ļaudis jau izsenis nodarbojušies ar zīlēšanu. Vīri pēc dažādām pazīmēm sprieda, vai nākamais tīrumos būs ražas gads. Saimniecēm rūpēja māja, laidars, klēts – vai visi būs veseli, vai pietiks pārtikas pašiem un lopiem. Jaunas meitas, protams, zīlēja sev puišus! Vai izies pie vīra jau nākamgad, vai vēl jāpagaida meitās, un – kāds viņš izskatīsies (Varbūt uzmanīgāk jāpavēro kaimiņu puisis, ne uz svešzemju princi jācer?).

Bērniem, kā likums, nopietni zīlēt neļāva – viņi varēja piedalīties tikai tajās aktivitātēs, kas līdzinājās rotaļām. Zināms taču, ka bez šīs pasaules pastāv arī Viņsaule, Aizsaule, Pārpasaule un citas dimensijas, kas šajā maģiskajā laikā var ienākt mūsu ierastajā materiālajā pasaulē, izbiedējot ne vienu vien! Nenobriedis prāts var apmulst, trauslāka dvēsele – sabīties… Tāpēc – neatkarīgi no tā, cik katram gadu – padomāsim arī mēs, pirms izklaidēties šādā veidā!
* Lai zinātu, kāds mājas iemītniekiem, ģimenei, gaidāms nākamais gads, trauciņā izkausē vasku, bļodiņā ielej pienu. Bļodiņa ar pienu jānoliek pie sliekšņa, pēc tam jāuzrunā Mājas gariņš: "Mājas gariņ, mans Saimniek! Ienāc pār slieksni – pieniņu padzerties, vasku nobaudīt." Pēc šiem vārdiem vasku ielej pienā un lūko, kas veidojas. Ja atdziestošā vaska veidojums atgādina krustu, tad mājās kāds nākamgad slimos. Ja redzams vaska zieds, tad gaidāmas kāzas, labklājība, prieks. Ja izveidojas kaut kas zvēram līdzīgs, jums jābūt uzmanīgiem – var rasties kritiskas situācijas, nepatikšanas, no kurām būs jāprot izvairīties. Ja vasks sastingst slejās – gaidāms ceļš, pārcelšanās uz jaunu vietu; ja veidojas zvaigznītes – būs panākumi darbā, karjerā, mācībās un visās citās jomās. Cilvēka figūra ir apliecinājums tam, ka nākamajā gadā iegūsiet jaunu labu draugu.
* Iepriekš sagatavo dažādus priekšmetus (gredzentiņu, maizes gabaliņu, naudiņu, cukura graudiņu, utt.) – tik, cik ir nākotnes zīlētāju. Visus priekšmetus noliek uz galda, pārklāj ar lakatiņu. Viens no dalībniekiem zem lakatiņa ar rokām sajuc priekšmetu kārtību, pēc tam visi dalībnieki, stāvot uz vietas, apgriežas apkārt trīs, septiņas vai deviņas (par to visiem jāvienojas iepriekš) reizes, pēc tam žigli pabāž roku zem lakatiņa un ķer vienu priekšmetu. Katrs nu ir izzīlējis savu nākotni: apprecēšanos, pārticību, bagātību, "saldu" dzīvi, utt.
* (Tiem, kam rūdīta pacietība un stipri nervi, jo visam jānotiek vienatnē!). Sev priekšā uz galda noliek mazo spogulīti, bet aiz muguras – lielo. Abpus mazajam spogulītim aizdedz divas sveces. Iekārojas tā, lai, mazajā spogulīti, savam attēlam pār plecu lūkojoties, redzētu gan "gaismas koridoru", ko veido atspulgi, gan to, kas pa šo koridoru tuvojas no mugurpuses…
* Bļodā ar ūdeni iemet septiņas papīra bumbiņas. Sešas – tīras, bet septītās iekšpusē rakstīts iecerētā puiša vārds (Ja zīlētājas vairākas, tad katrai tiek sagatavotas jaunas bumbiņas). Ar labās rokas rādītājpirkstu ūdeni trīsreiz pamaisa pulksteņa rādītāja virzienā, trīsreiz skaitot: "Neslēpies, parādies!", zīlē trīs reizes. Ja pirmajā atlocītajā izrādās puiša vārds, tad… sapratāt pašas, ko tas nozīmē, vai ne? Ja pirmoreiz gadījusies tīrā, neaprakstītā bumbiņa, ņem otru. Ja tajā ir iemīļotā vārds – jūsu vēlēšanās piepildīsies. Ja neaprakstīta izrādās arī otrā bumbiņa, tad iecerētā solījumiem nevar ticēt: kas piemānījis divreiz, piemānīs arī trešoreiz!
* Iznākot no pirts, jauna meita nomet apģērbu vai atsedz kādu ķermeņa daļu un tumsā čukst: "Pieskaries man!" Ja pēc brīža rodas sajūta, ka pieskaras spalvaina roka – līgavainis būs bagāts, ja plika un vēsa – būs nabags, ja raupja – vīrs būs ar skarbu raksturu.
* Ņem jebkuru grāmatu. To neatverot, vispirms iedomājas noteiktu lappusi, noteiktu rindu vai rindkopu, pēc tam – jautājumu, uz kuru vēlas saņemt atbildi. Tad atver grāmatu, uzmeklē iepriekš izvēlēto vietu un nolasa – tā arī būs atbilde uz interesējošo jautājumu!
* Pusnaktī pagalmā uzrunā suni: "Parej, sunīt! Pazīlē man mīļoto!" ja rējiens ir aizsmacis – vīrs būs vecs, ja negribīgs – vīrs būs tāds pats (slinks); ja skaļš un spalgs – jauns, darbīgs un jautrs; ja kluss – gadīsies atraitnis vai šķirtenis.
* Pusnaktī paņem rokās nazi un iziet pagalmā. Ar nazi griež kupenu un saka: "Pasaki man, Sniega gars, kāds būs mīlas pavasars! Vai vīrs pretī smaidīgs nāks? Vai būs jāmirkst asarās?"

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *