Veselīgs uzturs, fizkultūra un laba oma palīdz ikvienai sirdij

Jau trešo mēnesi Latvijas Sarkanā Krusta Tukuma rajona komitejas telpās darbojas Sirds veselības kabinets. Mēneša laikā tajā savu veselību pārbauda vidēji 150 cilvēki. Dienā izmeklē 10 līdz 12 cilvēkus. Vairāk nevar, jo cilvēks pirms pārbaudes astoņas stundas nedrīkst ēst, – nebūtu pareizi likt ilgāk gaidīt. Ar medicīnas māsu Daigu Legzdiņu sarunājamies par to, kādas veselības problēmas ir kabineta apmeklētājiem un kas jādara, lai tās novērstu un cilvēks justos labāk.

Jau trešo mēnesi Latvijas Sarkanā Krusta Tukuma rajona komitejas telpās darbojas Sirds veselības kabinets. Mēneša laikā tajā savu veselību pārbauda vidēji 150 cilvēki. Dienā izmeklē 10 līdz 12 cilvēkus. Vairāk nevar, jo cilvēks pirms pārbaudes astoņas stundas nedrīkst ēst, – nebūtu pareizi likt ilgāk gaidīt. Ar medicīnas māsu Daigu Legzdiņu sarunājamies par to, kādas veselības problēmas ir kabineta apmeklētājiem un kas jādara, lai tās novērstu un cilvēks justos labāk.

Vai, vērtējot šajā laikā padarīto, varat teikt, ka jūsu darbs ir vajadzīgs?

– Noteikti, jo cilvēki ir ieinteresēti pārbaudīties. Turklāt par šo iespēju viņi stāsta viens otram, iesaka. Zinu arī, kāpēc tā ir. Ģimenes ārsti ir ļoti noslogoti; lai noteiktu gan holesterīnu, gan citus mērījumus, cilvēku nosūta uz bioķīmiskajām analīzēm. Šeit, iepriekš pierakstoties, to reizi gadā var izdarīt bez maksas. Protams, ja cilvēks ir ļoti nobažījies par cukura līmeni, izdarām atkārtotus mērījumus, jo ar vienreizēju analīzi diagnozi neuzstāda. Piemēram, pēc Jaungada, kad cilvēki bija bagātīgi ēduši saldumus, cukura līmenis daudziem bija paaugstināts.

Ko ar cilvēku dara Sirds veselības kabinetā?

– Nosakām piecus rādītājus – asinsspiedienu, aptaukošanās indeksu, cukura, holesterīna līmeni; ja holesterīns ir augsts (virs 7), pārbaudām arī triglicerīdu (tauku) līmeni. Pēc šādas apskates dodam bukletus, diētu grāmatiņu, lai cilvēks zinātu, kādus mērījumus un kāpēc izdara, kādas ir novirzes no normas un kas viņam turpmāk jāievēro.

Kāds ir normāls asinsspiediens, cukura, holesterīna līmenis?

– Asinsspiediena norma – 120/80, augšējais pieļaujamais rādītājs 140/90. Ja ir tam pāri, uzskata, ka spiediens ir paaugstināts. Holesterīna norma asinīs ir zem 5, no 5 līdz 6 ir robežlīmenis, bet ja tas ir lielāks par seši – tas ir paaugstināts. Cukura norma ir 4,5 līdz 5,5. Ja tas ir augstāks, iesakām pārmērīt. Nereti cilvēks pats pasaka, ka iepriekšējā vakarā ar saldumiem sagrēkojis, zinot, ka 8 stundas nevarēs ēst.

Bet uzskata, ka cukura līmeni nosaka, kad cilvēks ir paēdis.

– Redziet, cukura līmenis ir tikai viens no mērījumiem, ko izdaru. Svarīgākais ir noteikt holesterīna līmeni, taukus, un šos mērījumus izdarīt paēdušam cilvēkam ir pilnīgi aplam. Mērījums nebūs pareizs.

Kā jūs vērtējat pārbaudīto cilvēku veselības stāvokli?

– Kopējā aina ir bēdīga. No janvārī pārbaudītajiem 158 cilvēkiem 55 bija aptaukošanās, 47 – paaugstināts asinsspiediens, 119 – paaugstināts holesterīna līmenis, 50 – paaugstināts tauku līmenis, 53 – paaugstināts cukura līmenis. Summējot datus, risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām konstatēts 132 cilvēkiem, 110 nosūtīti pie ģimenes ārsta (daļa jau to apmeklē). Ļoti bieži cilvēki nemaz nezina savu asinsspiedienu, lai gan sūdzas par galvassāpēm. Daudzi nav bijuši pie ģimenes ārsta. Kad aprunājamies, cilvēks sāk rūpēties par savu veselību, jo tas palīdzēs viņam labāk justies.

Bet cilvēks ir tā iekārtots, ka uz pārbaudi atnāk, visu noklausās, bet, aizgājis mājās, visu aizmirst.

– Es katram iedotu sirds veselības novērtējuma karti, kurā visi rādījumi un riski tiek atzīmēti. Un katram, kā jau teicu, iedodu informāciju par veselīgu dzīvesveidu. Domāju, ka kaut kas aizķeras arī tādiem cilvēkiem, kas ilgstoši sev nav pievērsuši nekādu vērību.

Varbūt darbam būtu vēl labāki rezultāti, ja nebūtu stingrā nosacījuma, ko šo pakalpojumus cilvēks var izmantot tikai reizi gadā?

– Šāds nosacījums ir, jo valsts šajās pārbaudēs iegulda lielus līdzekļus. Taču ir vēl kas – ja cilvēks lietas labā neko nedarīs, bet tikai pārbaudīsies, viņa holesterīna līmenis nemainīsies. Lielākais darbs pašam ar sevi sākas pēc tam, kad aizvērtas Sirds veselības kabineta durvis, tātad – mājās. Un, kā rāda mana pieredze, tad, ievērojot visus nosacījumus, to var mainīt. Piemēram, decembrī kādam cilvēkam konstatējām holesterīnu 7,8, bet, ievērojot pareiza uztura nosacījumus, divu mēnešu laikā tas samazinājās līdz 6,22.

Kuri no uzturā lietojamajiem produktiem mūsu veselību apdraud visvairāk?

– Sviests, trekns krējums, trekna gaļa, pusfabrikāti, mērces, mazkustīgs dzīvesveids.

Tātad trekniem produktiem svītra pāri?

– Jā, uzturam jābūt daudzveidīgam – vismaz divas reizes nedēļā jālieto zivis, liesa gaļa, jāēd dārzeņi, augļi, dienā jāizdzer vismaz divi litri ūdens. Pēc iespējas jāsamazina uzņemto kaloriju un tauku daudzums. Svarīga ir arī regulāra fiziskā slodze – gan vingrojumi, gan pastaigas svaigā gaisā.

Ko jūs ieteiktu visiem tiem, kas vēl nav apmeklējuši Sirds veselības kabinetu?

– Cilvēka veselībai un laimei, tāpat kā pasakās, vajadzīgas trīs labas lietas – labs, pareizs uzturs; aktīvas kustības; svaigs gaiss un gaiša attieksme pret sevi un dzīvi. Ja tu sāc sevi mīlēt, tad tu domā, ko sevis dēļ darīt. Un katrs, kas to vēl nav izdarījis, varētu sākt ar Sirds veselības kabineta apmeklējumu. Pieteikšanās pa tālruni 631 25147.

 

Sirds un asinsvadu slimību galvenie riska faktori

* smēķēšana

* paaugstināta ķermeņa masa

* nepietiekama fiziskā aktivitāte

* paaugstināts arteriālais asinsspiediens

* paaugstināts holesterīna līmenis asinīs

* cukura diabēts

 

Fiziskās aktivitātes

* aizkavē aterosklerozes attīstību

* regulē sirdsdarbību

* normalizē asinsspiedienu

* uzlabo holesterīna līmeni asinīs

* uzlabo sirds apgādi ar skābekli

* pazemina cukura līmeni asinīs

 

Ikdienā

* lietojiet kāpnes, nevis liftu

* uz veikalu dodieties kājām, nevis ar automašīnu vai sabiedrisko transportu

* strādājiet dārzā

* katru dienu vismaz 30 minūtes pastaigājieties

* dariet mājas darbus, kas nodrošina fizisko aktivitāti (mazgājiet logus, grīdu, mašīnu utt.)

* iesaistieties sporta nodarbībās

 

Samaziniet tauku daudzumu uzturā

* gatavojot gaļu, noņemiet visus redzamos taukus

* lietojiet pienu ar samazinātu tauku saturu – līdz 2%

* lietojiet uzturā krējumu ar samazinātu tauku saturu – līdz 15%

* krējuma vietā izmantojiet kefīru, jogurtu bez cukura vai augu eļļu

* samaziniet ceptu produktu izmantošanu uzturā

* cepšanai izvēlieties augu eļļu, nevis sviestu vai taukus

* labāk apēst šķēlīti vārītas vai sautētas gaļas, nevis desu vai pastēti

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *