Uzmanību! Plūmju virālās bakas!

Valsts Augu aizsardzības dienests (VAAD), veicot fitosanitārās pārbaudes augļu dārzos, konstatēja bīstamu augu karantīnas organismu – plūmju virālās bakas (Prunus pox virus, Sharka virus).
Pārnēsā laputis

Valsts Augu aizsardzības dienests (VAAD), veicot fitosanitārās pārbaudes augļu dārzos, konstatēja bīstamu augu karantīnas organismu – plūmju virālās bakas (Prunus pox virus, Sharka virus).
Pārnēsā laputis

Prunus pox virus galvenokārt inficē Prunus ģints augus: aprikozes (P. armeniaca), persikus (P. persica), plūmju (P. domestica un P. salicina) šķirnes. Infekcijas galvenais un nozīmīgākais izplatīšanās ceļš ir inficētā pavairošanas materiāla (potcelmu un potzaru) izmantošana, savukārt augu starpā infekciju pārnēsā laputis. Infekcijas simptomi ir ļoti dažādi, tie ir atkarīgi no saimniekauga sugas, šķirnes un inficētās auga daļas, kā arī no vides faktoriem. Simptomi uz lapām vislabāk ir novērojami pavasarī lapu dzīslu hlorozes, hlorotisko gredzenveida plankumu veidā.

Augļi deformējas, veidojot iegrimušas joslas vai gredzenus. Audi zem šiem gredzeniem kļūst sārti, gumijveida, sveķaini, uz kauliņu virsmas novērojami gaiši gredzenveida plankumi. Tādi augļi ir nederīgi tirgum. Tie ir sausi un rūgti. Infekcijas ieņēmīgajām šķirnēm novēro augļu pigmentācijas zudumu un pāragru augļu nobiršanu. Fitosanitārie pasākumi infekcijas ierobežošanai ir slimo koku iznīcināšana.

Konstatēta Balvu, Dobeles un Aizkraukles rajonā

Infekcija konstatēta nelielos ražojošajos dārzos Balvu (0,5 ha liels dārzs), Dobeles un Aizkraukles (ap 0,1 ha lieli dārzi) rajonā. Lai novērstu infekcijas izplatīšanās risku un veiktu visus nepieciešamos pasākumus, lai tā vairāk neieviestos Latvijā, VAAD pieņēmis lēmumu par inficēto augu iznīcināšanu. Tiks iznīcināti arī tie koki, kas atrodas ar inficētajiem tiešā saskarē – saskaras to vainagi. Kopumā visos dārzos tiks uzdots iznīcināt ap 15 kokiem. Tiks veikta arī augu apstrāde pret izplatību veicinošiem faktoriem – laputīm, kā arī iznīcināto saimniekaugu atvases tiks apstrādātas ar herbicīdu. VAAD informējis par infekciju Latvijas augļkopju asociācijas, Latvijas Valsts augļkopības institūta, Pūres dārzkopības un pētniecības centra un Stādu audzētāju biedrības pārstāvjus, kuri VAAD noteiktos fitosanitāros pasākumus novērtēja kā optimālākos infekcijas apkarošanai. Infekcijas skartie koki aiziet bojā, un vienīgais veids, kā apkarot vīrusu, ir inficēto koku iznīcināšana. Līdzīgi pasākumi tiek piemēroti arī citās valstīs, kurās tika konstatēta šī infekcija, tostarp Lietuvā.

Kopš šī organisma konstatēšanas Lietuvā, Latvijā tiek veiktas pārbaudes Latvijā izaudzētajiem un ievestajiem augiem, bet līdz šim slimība mūsu valstī netika konstatēta. Šobrīd VAAD pārbaudes uz šo vīrusu vairs neveiks, jo paraugi infekcijas atklāšanai ir jāņem jūnijā, taču nākošajā sezonā pārbaužu skaits tiks palielināts.

Viens no galvenajiem veidiem, kā pasargāt savu dārzu no augiem bīstamām infekcijām, ir stādīt tikai pārbaudītu stādāmo materiālu, kam ir augu pase. Augu pase nodrošina, ka stādaudzētava ir reģistrēta VAAD, augiem veikta fitosanitārā kontrole, noņemti paraugi slēptās infekcijas atklāšanai, stādi ir pārbaudīti veģetācijas periodā un pirms izplatīšanas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *