Šovakar būs novērojams daļējs Mēness aptumsums

Šovakar sāksies un pēc pusnakts noslēgsies daļējs Mēness aptumsums, aģentūru LETA iepriekš informēja Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) projektu vadītājs Mārtiņš Gills.

Šovakar sāksies un pēc pusnakts noslēgsies daļējs Mēness aptumsums, aģentūru LETA iepriekš informēja Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) projektu vadītājs Mārtiņš Gills.

Mazliet vairāk nekā triju stundu garumā daļu baltā Mēness diska klās sarkanīgi brūna zona, bet diska gaišā daļa neatgādinās parastās Mēness fāzes.

Plkst.21.23 sāksies acij nemanāma pilnmēness spožuma samazināšanās, bet pēc tam no plkst.22.35 Mēnesi pamazām pārklās tumša zona. Plkst.0.10 būs sasniegts daļējā Mēness aptumsuma maksimums – no pilnmēness augšdaļā būs redzama vairs tikai neliela spoža maliņa. Tumšā zona ir Zemes ēna. Tā kā Zemi apjož atmosfēra, kas kalpo arī kā gaismas laušanas vide, ēna nekad nav pilnīgi melna, bet tiek izgaismota tumši sarkanīgā vai brūnganā tonī. Mēness no Zemes ēnas izies plkst.1.44, bet pilnībā no Zemes pusēnas – plkst.2.57.

Lai arī Mēness aptumsumi nav reti sastopama astronomiska parādība, jo pasaulē tie notiek vidēji divas līdz trīs reizes gadā, ne visi ir novērojami Eiropā. Turklāt Latvijas iedzīvotājiem pēdējos gados nav veicies ar laika apstākļiem – 2006.gada 7.septembrī, 2007.gada 3. un 4.martā un šī gada 21.februārī Mēness aptumsumi nebija novērojami mākoņainā laika dēļ.

Latvijā iepriekšējā novērošanai labvēlīgā reize bija 2004.gada 28.oktobrī, kad aptumsums notika agri no rīta.

Kā ziņots, 1.augustā bija vērojams Saules aptumsums. Tas, ka Mēness aptumsums seko 15 dienas pēc šī notikuma, nav nejaušība, vienīgi Latvijā ne vienmēr ir iespēja novērot šī aptumsuma pāra abus notikumus, norāda LAB.

Nākamā iespēja novērot daļēju Mēness aptumsumu Latvijā būs 2009.gada 31.decembra vakarā. Savukārt tuvākais Latvijā novērojamais pilnais Mēness aptumsums, kuram varēsim novērot gan sākumu, gan beigas, būs tikai 2015.gada 28.septembrī. Līdz tam laikam būs piedzīvoti vairāki daļējie un nepilnīgi novērojami pilnie Mēness aptumsumi.

LAB norāda, ka augusts ir arī meteoru laiks. Augusta naktīs vislabāk ir novērot tā saucamās krītošās zvaigznes. Tas parasti bija saistīts ar Perseīdu plūsmas maksimumu. LAB veiktie ikgadējie Perseīdu meteoru plūsmas novērojumi liecina, ka pēdējos gados šīs plūsmas aktivitāte ir būtiski samazinājusies. Tās maksimums bija 20.gadsimta 1990.gadu sākumā, un jau šī gadsimta sākumā iespēja augusta pirmajā pusē viegli novērot meteorus kļuva aizvien niecīgāka – tie joprojām ir novērojami, bet mazākā skaitā.

Lai novērotu Mēness aptumsumu vai meteorus, speciāla sagatavošanās nav nepieciešama. To bez grūtībām būs iespējams novērot arī ar neapbruņotu aci, informē LAB.

Minēto astronomisko parādību novērojumiem ieteicams izvēlēties vietu, kuras apkārtne nav izgaismota ar spēcīgiem gaismas avotiem.

LAB apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai veicinātu debess novērojumus un astronomijas popularizēšanu, un tās biedri piedalās gadalaiku izdevuma "Zvaigžņotā debess" veidošanā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *