Ceturtdiena, 2019. gada 20. jūnijs
Rasa, Rasma, Maira
Foto: Jānis Vītols

Šonakt visā Latvijā gaidāma spēcīga vētra

Autors: ntz.lv
Twitter
FaceBook
print
2013. gada 28. oktobris 10:42

Saskaņā ar Latvijas Vides, Ģeoloģijas un Meteoroloģijas centra (LVĢMC) sniegto informāciju šonakt Latviju sasniegs vētra. Vakarā pēc 18:00 dienvidrietumu vējš sāks pieņemties spēkā, nakts pirmajā pusē Baltijas jūras piekrastē brāzmās jau sasniedzot 25 m/s. Nakts vidū un otrajā pusē arī Vidzemes ziemeļos brāzmās sasniedzot 25 m/s. Rīgā pēc pusnakts ir gaidāmas vēja brāzmas līdz 20-23 m/s.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina cilvēkus sagatavoties spēcīgajām vēja brāzmām un atgādina par drošu rīcību vētras laikā, lai pasargātu sevi un apkārtējos no vētras radītajiem postījumiem.

Lai vētra nepārsteigtu cilvēkus nesagatavotus, VUGD aicina:

– Parūpēties, lai mobilais telefons būtu pilnībā uzlādēts. Spēcīgu vēja brāzmu dēļ mājokļi bieži paliek bez elektrības. Tieši mobilais telefons palīdzēs Jums sazināties ar apkārtējiem, kā arī nepieciešamības gadījumā izsaukt operatīvos dienestus pa tālruni 112.

– Sagatavojiet kabatas lukturīšus un pārliecinieties, ka mājās ir baterijas, kuras ievietot radioaparātā. Elektrības pārrāvumu laikā radioaparāts būs Jūsu vienīgā iespēja uzzināt par notikušo, kā arī operatīvo dienestu ieteikumus turpmākai rīcībai.

– Daudzdzīvokļu māju iemītnieki ir aicināti pārliecināties par to, ka uz viņu balkoniem neatrodas lietas, kuras vējš var aizpūst, tādējādi apdraudot garāmgājēju veselību un dzīvību. Tās lietas, kuras nevar pārvietot iekštelpās, ir stingri jānostiprina.

– Privātmāju un lauku iedzīvotājiem ir jāpārliecinās, ka viņu māju pagalmā visas vieglākās lietas ir piesietas vai nostiprinātas tā, ka vējš tā nevar aizpūst.

– Ja nepieciešams novietot automašīnu, tad tam izvēlieties vietu, kas nav zem kokiem vai tiešā to tuvumā.

Lai vētra neapdraudētu cilvēku veselību un dzīvību, VUGD aicina:

– Iespēju robežās vētras laikā ir jāuzturas telpās un tās jāpamet tikai galējas nepieciešamības dēļ. Lūstoši koki, vēja norauti reklāmas stendi un ēku konstrukciju daļas var apdraudēt ne tikai cilvēku veselību, bet arī dzīvību.

– Ja tomēr vētras laikā atrodaties ārpus telpām, izvairieties pārvietoties un uzturēties zem kokiem, reklāmas stendiem un celtniecības sastatnēm, neejiet pāri tiltiem.

– Aizveriet logus, durvis un bēniņu lūkas.

– Esot telpās, neuzturieties tiešā logu tuvumā. Lūstoši zari un vēja nesti priekšmeti var izsist loga rūtis.

– Ja vētras laikā bērniem ir jādodas uz vai no skolas vai ārpusskolas nodarbībām, vēlams viņus pavadīt.

– Nelietojiet lietussargu, tas samazinās redzamību, pastiprināti uztver vēja brāzmas un var savainot citus garāmgājējus.

– Neaizmirstiet par ugunsdrošību. Ja vētras rezultātā ir radušies elektrības pārrāvumi, lai pārvietotos pa māju, izmantojiet lukturīti. Neatstājiet degošu sveci bez uzraudzības.

– Lai savlaicīgi iegūtu informāciju par gaidāmo vētru, kā arī rīcību tās laikā, atstājiet ieslēgtu radio vai televizoru.

Līdzās tam vētras laikā jūrā var veidoties augsti viļņi, tāpēc VUGD atgādina, ka vētras laikā kategoriski aizliegts atrasties uz moliem. Šajā laikā mola akmeņi ir slideni, tāpēc viļņu, spēcīgā vēja un slideno akmeņu dēļ cilvēks viegli var iekrist ūdenī. No ūdens paša spēkiem izkļūt ārā praktiski nav iespējams un zemās ūdens temperatūras dēļ cilvēkam strauji iestājas ķermeņa atdzišana.

Ja ir nogāzušies koki, pārrauti vadi, notikusi avārija vai cits negadījums, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, zvaniet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruņa numuru 112.

AS «Sadales tīkls» gatavojas prognozētājai vētrai, kas Latviju sasniegs naktī uz 29. oktobri. Tiek atcelti plānotie elektrotīkla remontdarbi, mobilizētas un pārbaudītas tehnikas vienības, kā arī gatavotas brigādes pastiprinātam darbam gadījumā, ja elektrotīklā radīsies masveida bojājumi. AS «Sadales tīkls» aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un ievērot pastiprinātas drošības prasības vētras laikā, īpaši atrodoties elektrolīniju tuvumā. Skolēnu brīvdienu laikā īpaši jāpieskata bērni.

AS «Sadales tīkls» brīdina iedzīvotājus, ka vētras laikā var lūzt koki un zari, pārraujot elektrolīniju vadus un radot bīstamas situācijas, kas apdraud iedzīvotāju dzīvību. Netuvoties elektroietaisēm, ja tajās ir iekārušies koki vai zari, vai zemē redzams norauts elektrolīniju vads, jo šāds iekārtu stāvoklis var apdraudēt iedzīvotāju dzīvību.

Ņemot vērā Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra prognozes, par gaidāmo vētru, kas jau ir nodarījusi ievērojamus postījumus Anglijā un citās valstīs, virzoties uz Latviju, AS «Sadales tīkls» atceļ visus plānotos elektrotīkla remontdarbus un uzņēmuma darbinieku ieplānotās mācības un gatavojas vētrai, kas var izraisīt elektroapgādes traucējumus. Tiek mobilizētas speciālās tehnikas vienības – visurgājēji, kvadricikli, hidropacēlāji un traktori nokļūšanai elektrolīniju trasēs, pārbaudīts elektromontieru brigāžu aprīkojums, kā arī pārbaudīti vairāk nekā 60 pārvietojamie ģeneratori, lai tos varētu operatīvi nogādāt svarīgu objektu elektroapgādes nodrošināšanai.

Tiek prognozēts, ka gaidāmā vētra visspēcīgāk varētu skart Kurzemes piekrastes un Ziemeļvidzemes rajonus, tāpēc AS «Sadales tīkls» pārstāvji sazinās ar vietējām pašvaldībām Kurzemē, proti, Ventspils, Liepājas un citām, kā arī ar pašvaldībām Vidzemē, informējot par gatavību iesaistīties vētras radīto seku novēršanā. Tiek izskatītas arī iespējas pārvietot uzņēmuma operatīvās izbraukumu brigādes no citiem reģioniem uz vietām, kur vētra izraisīs vislielākos postījumus, kā arī piesaistīt darbuzņēmēju spēkus, ja tas būs nepieciešams.

AS «Sadales tīkls» aicina iedzīvotājus būt īpaši uzmanīgiem stipra vēja un vētras laikā elektroiekārtu tuvumā un sekot elektroierīču drošas lietošanas noteikumiem. Elektrotīklu dispečeri, operatīvo izbraukumu brigāžu elektromontieri un tehniskā virziena personāls visā Latvijā strādās pastiprinātā režīmā, nodrošinot gatavību novērst iespējamos bojājumus un atjaunot elektroenerģijas piegādi klientiem.

Avārijas atslēgumu gadījumā sprieguma atjaunošana klientiem notiek prioritārā secībā – vispirms elektroapgāde tiek atjaunota sabiedriskas nozīmes objektiem – slimnīcām, skolām, bērnudārziem, ražošanas objektiem, kā arī tajās līnijās, kurās ir pieslēgti daudzi lietotāji.

Iedzīvotājiem konstatējot bīstamu situāciju elektrolīniju tuvumā, lūgums rīkoties atbildīgi un nekavējoties ziņot, zvanot uz AS «Sadales tīkls» klientu servisa diennakts bojājumu pieteikšanas tālruni 80200404.

Redzot zemē guļošu līnijas vadu vai uz elektrolīnijas uzkritušu koku, nekādā gadījumā netuvojieties tam un neļaujiet to darīt arī citiem! Vecāki, skolēnu mācību brīvlaikā, lūdzu, atgādiniet saviem bērniem par elektrodrošību!

Balstoties uz aktuālo meteoroloģisko prognozi, Latvijas Valsts ceļi brīdina, ka šovakar un naktī uz otrdienu Kurzemes un Vidzemes piekrastes reģionos iespējami vēja izraisītie autosatiksmes traucējumi.

Stiprā vēja rezultātā uz ceļiem var tikt sagāzti nolauztie koki un to zari, radot šķēršļus satiksmei, kā arī var tikt nodarīti bojājumi satiksmes organizācijas līdzekļiem – ceļa zīmēm, apgaismojumam u.c.

Tāpēc aicinām autovadītājus būt īpaši uzmanīgiem un pievērst pastiprinātu uzmanību ne tikai ceļam, bet arī vērot apkārtni un informēt Latvijas Valsts ceļu Satiksmes informācijas centru par apstākļiem, kas traucē vai apdraud satiksmi pa diennakts informatīvo tālruni 80005555.

Tāpat aicinām apsvērt iespēju neplānot braucienus stiprā vēja laikā, kā arī ar izpratni izturēties pret to, ka visu satiksmes šķēršļu operatīva novākšana būs apgrūtināta un prasīs laiku.

Birkas:


Komentēt

Pasākumu kalendārs

2019.06.20 | 10:00

Donoru diena Kandavā 

2019.06.20 | 18:30

Skriešana Jaunpilī 

2019.06.20 | 19:00

Ielīgošana Jaunpilī 

2019.06.20 | 20:00

Ielīgošana Jaunsātos 

2019.06.20 | 21:00

Uguns rituāls Engurē 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūnijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool