Rožu svētki – izdevušies!

Trīs dienas Tukumā notika svētki, kuros godā celta roze. Rožu vainaga veidošana, rožu dāvināšana savai pilsētai – Tukumam, dārzkopju darba godināšana, vērienīgs floristu saiets un darbu izstāde. Ziedi nav iedomājami bez mūzikas, dziesmām un dejām. Trīs dienas Tukumu ar savu klātbūtni pagodināja Latvijas labākie floristi.

Trīs dienas Tukumā notika svētki, kuros godā celta roze. Rožu vainaga veidošana, rožu dāvināšana savai pilsētai – Tukumam, dārzkopju darba godināšana, vērienīgs floristu saiets un darbu izstāde. Ziedi nav iedomājami bez mūzikas, dziesmām un dejām. Trīs dienas Tukumu ar savu klātbūtni pagodināja Latvijas labākie floristi.

Uzvarētājos arī mūsu novadniece

Sestdien notika konkursa uzvarētāju apbalvošana. Darbus vērtēja Bulduru dārzkopības vidusskolas floristikas pasniedzēja un floristikas meistare Ineta Ozoliņa, ziedu salona «Vinda» vadītāja no Lielvārdes Indra Jaundāldere (Viņa nupat ar lieliem panākumiem startēja starptautiskā konkursā Dānijā. – Red.), Ieva Ģērmane – Jelgavas meistardarbnīcas «Grieta» vadītāja un Lauksaimniecības Universitātes floristikas pasniedzēja, Ritas Garaissils ziedu kārtošanas skolas vadītāja Aija Žagarņa un ziedu salona «Amarants» īpašniece un Rožu svētku idejas autore Anita Stikāne.

Pirmo vietu (335,2 punkti) un naudas balvu Ls 300 apjomā ieguva Irisa Jenēvica no Ikšķiles. Par Tukumu viņa teica: "Es te pirmo reizi biju, kad vēl mācījos Lietišķās mākslas vidusskolā. Jūsu Tukums ir burvīga pilsēta!" Irisai aug trīs atvasītes, un bērni visu konkursa laiku dzīvoja māmiņas darbam līdzi. Irisa floristiku apguvusi SP aģentūrā, kur bijusi iespēja mācīties Inetas Ozoliņas kursos. Kursos apgūtas floristikas tehnikas lietas, bet stila, krāsu un kompozīcijas lietas – jau mākslas skolā. Irisa Ikšķiles domē strādā par mākslinieci noformētāju.

Otro vietu (303,2 punkti) ieguva mūsu novadniece Guna Misāne. Viņa saņēma Ls 200 lielu naudas balvu. Guna dzimusi Viesatu pusē, bet tagad strādā Rīgā. Viņa beigusi Ritas Garaissils ziedu kārtošanas skolu.

Trešo vietu (286,2 punkti) un Ls 100 ieguva Gaiva Mičule no Jelgavas, arī viņa ir Ritas Garaissils skolas absolvente.

G. Misāne saņēma arī speciālbalvu no ziedu salona «Amarants», bet firmas «Schetelig» pārstāvis Juris Šteiselis savas firmas balvu pasniedza Irisai Jenevicai. Arī Tukuma kultūras nams godināja četras darbu autores – Gunu Misāni, Dagniju Korhuberi, Gaivu Mičuli un Irisu Jenēvicu.

Tā kā katrs brauciens un piedalīšanās konkursā, materiāli floristam ir jāapmaksā pašam, tad tas ir visai dārgs prieks. Lai kaut nedaudz kompensētu šos izdevumus, bija noorganizēta skatītāju balsošana par labākajiem darbiem ar latiem.

Kopīgs darbs – rožu vainags

Agra Maulāne, jautāta, vai grūti bija veidot rožu vainagu, atbildēja, ka palīgi sabraukuši vai no visas Latvijas – Agrita Grīnberga no Ogres, Elita Vīns no Siguldas un daudzi citi. Netrūka arī aizkustinājuma pilnu mirkļu. "Pasākuma laikā man, pie vainaga stāvot, kad atnāca Trubiņu ģimene, pilnīgi asaras sariesās, cik tas bija aizkustinoši! Viņi bija pašus skaistākos ziedus no sava dārza atnesuši! Šādi Rožu svētki Latvijā ir pirmo reizi. Kad es Rīgā teicu, ka Tukumā būs Rožu svētki, visi to uzņēma kā pašu par sevi saprotamu, jo Tukums kopš seniem laikiem ir rožu audzētāju pilsēta," stāstīja Agra Maulāne.

Agra savulaik bijusi kultūras darbiniece Lizumā, par floristi kļuvusi tāpēc, ka esot apnicis visu laiku lūgties kaut ko kultūrai. Nu viņa strādā Rīgā, ziedu salonā «Ansis». Pirms vairākiem gadiem Agra veidoja lielo ziedu vainagu pie Brīvības pieminekļa. Vaicāta, kā izjūt konkurenci floristikas jomā, Agra atzina, ka Latvijas floristi nejūtas kā konkurenti, bet gan aizvien viens otru atbalsta un tāpēc ir iespējams šādus pasākumus sarīkot. Agrai svētki ļoti patika un par to organizatori, Kultūras nama vadītāju Daci Lebedu Agra teica: Dacei piemīt reta spēja – sajust mirkli, to izgaršot un dot šo prieku citiem. Tukumniekiem ir ļoti laimējies, ka kultūras namu vada šāds neparasts cilvēks."

Vainaga apakšējo daļu – pamatu veidoja Raimonds Liepiņš un Intars Kleinhofs. Kā izteicās Anita Stikāne, – dažam šķiet, ka tas ir kā kliņģeris ar caurumu vidū, bet patiesībā tas bija ļoti ilgs darbs ar aprēķiniem, lai ievērotu proporcijas, lai vainags izskatītos skaisti. Vainaga tapšanā floristi pateicību izteica arī Oskaram un Kārlim Stikāniem, kuri gādāja, lai nepietrūktu materiālu, ūdens un citu darbā nepieciešamu lietu.

Lielu atbalstu svētku organizēšanā deva Eva un Arvis Bumbieri, kuri firmas «Ar B Agro» siltumnīcās izaudzējuši visskaistākās, viskvalitatīvākās rozes, kuras rotāja lielo rožu vainagu pie strūklakas. 126 viņu audzētos rožu stādus svētku dalībnieki nopirka un dāvāja savai pilsētai. Ziedu vainaga veidošanā piedalījās arī firma «Ziedu Ekspresis» un bāze «Flora M».

15 floristes, beidzot Ritas Garaissils ziedu kārtošanas skolu, katra radīja sešus darbus un saņēma skolas beigšanas apliecību.

Tukumā daudz viesu

Visu triju dienu garumā cilvēki nāca uz kultūras namu skatīties Latvijā vērienīgāko floristikas izstādi. Trīs dienas pēc kārtas Tukuma iedzīvotāji varēja skatīties koncertu. Floristu konkursa noslēguma pasākumā sevišķi iederējās šarmanto dāmu deju priekšnesumi.

Daudzi vēlējās nofotografēties pie lielā rožu vainaga. Vien žēl, ka dažiem likās, ka jāiekāpj ir tieši vainaga vidū, tāpēc vainags arī nedaudz cieta. Svētdien jau vainagam tika apvilkts nožogojums. Tāpat arī daži nerespektēja floristikas darbu un atļāvās tajā iebrist, lai nofotografētos. Visbēdīgākais prāts par to, ka daži atļāvās postīt Rīgas ziedu salona «Linda» floristu kultūras nama jumta noformējumu un no spainīšiem ņēma laukā rozes. Toties sētnieki atzina, ka pēc Rožu svētkiem pilsēta bijusi daudz tīrāka nekā pēc pilsētas svētkiem. Bet floristi bija pamanījuši, ka izkaisītās rožu ziedlapiņas sētnieki savākuši sevišķi ātri un operatīvi. Šajās trijās dienās daudz darba bija arī muzejniekiem un apkalpojošā sfērā strādājošiem, jo pilsētā bija daudz viesu gan no Latvijas novadiem, gan ārzemēm. Un – vai tas nav skaisti, ka Tukumā vārds izskanēja tik koši, krāšņi un smaržīgi!?

Komentāri

  1. Man žēl, ka par 3 dienu svētkiem cilvēki pažēloja Ls 3,50, lai uzdāvinātu Savai Pilsētai rozes stādu! Varēja sadāvināt kaut 500, lai aug, lai zied, lai Tukumu pamatoti sauktu par Rožu pilsētu!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *